A tanulósarok biztosítja a tanuláshoz szükséges feltételeket – ezek a fény, a kényelem és olyan körülmények, melyek nem vonják el a gyermek figyelmét a lényegről, vagyis a házi feladatról. Lehet díszíteni, színezni és egyedivé varázsolni ezt a sarkot, de tartsuk mindig szem előtt, hogy nem játékkuckót építünk!
Hova tegyük az íróasztalt?
Mielőtt magától értetődő dolognak vennénk, hogy az íróasztal csak a gyermekszobában kaphat helyet, gondoljuk végig, hogyan szeret vagy tud a kicsi a legjobban a tanulásra összpontosítani. Ez mindenkinél egyéni adottság kérdése, még testvérek között is lehetnek különbségek: az egyik csöndes magányban szeret tanulni, míg a másikat kifejezetten hátráltatja, ha egyedül van.
Nincs kőbe vésve az, hogy az íróasztalnak a gyermekszobában kell lennie. Ha fiunk/lányunk jobban szeret a környezetünkben lenni, miközben a betűket gyakorolja, próbáljuk meg elhelyezni az íróasztalt abban a helyiségben, ahol erre lehetősége van – akár a nappaliban, a hálóban vagy az étkezőben, ahol neki is, nekünk is jó.
Milyen legyen?
Mindig a gyermek magasságához megfelelő bútort válasszunk, ne olyat, amelyhez majd hozzánő, és „legalább jó sokáig tudja használni”. Elsősöknél nagyon nem mindegy, hogyan tanulják az írást, leér-e a lábuk a földre, egyenesen ülnek-e az asztalnál, vagy görnyednek, esetleg csimpaszkodnak, tudják-e egyenesen tartani a karjukat írás közben, vagy sem. Az asztallap lehetőség szerint legalább egy méter széles és hatvan centi mély legyen. A székről vagy érjen le a gyermek lába a földig, vagy tegyünk oda neki lábtartót – így sokkal biztosabban ül, mintha a lába a levegőben lógázna, s ez írástanuláskor különösen fontos.
Világos szoba, ideális fényviszonyok
Első látásra praktikusnak tűnhetnek azok a tiniszoba-megoldások, ahol az íróasztal galériaágy vagy emeletes ágy alá kerül. Ezekkel azonban az a gond, hogy többnyire az összes természetes fényt elveszik az asztaltól, és a gyermeket szinte dobozba kényszerítik.
Az optimális helyzet az, ha az asztal az ablak felé néz, vagy előtte helyezkedik el: így a fény a könyvre, füzetre vetül. Háttal semmiképp se üljön a gyermek az ablaknak, mert testével leárnyékolja a könyveket. Ha a fény oldalról érkezik, vegyük figyelembe, milyen kezes a gyermek, és ennek megfelelően az ellenkező irányból kapja a fényt az asztal felülete. Ugyanez vonatkozik az asztali lámpa elhelyezésére.
Dekorációk és színek mértékkel!
A díszítéssel vigyázzunk, nehogy a látványban való tobzódás elvonja a gyermek figyelmét, ami hosszú távon senkinek sem jó. Szem előtt tartva azt, hogy tanulósarkot alakítunk ki, nem pedig játszókuckót, éljünk a színek és formák inspiráló hatásával.
Hasznos tárolóeszközökre mindenképpen szüksége lesz a gyereknek, ezekből nem lehet keveset venni vagy készíteni. Jól beválhatnak a különböző méretű konzerv- és fémdobozokból készített tárolóedények: a nagyokba tollakat, ceruzákat, a kisebbekbe radírokat, kapcsokat, apróságokat lehet tenni.
Forrás: dekorella, otthon.com
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.