A D-vitamin fontos a szervezetünknek, a fény jót tesz a közérzetünknek, és szívesen búcsút intenénk már a sápadt téli arcbőrnek is. De mennyi napfényre van szükségünk? Biztonságos-e a napozás? Hogyan védekezzünk a nap káros sugarai ellen? Megkérdeztük a bőrorvost!
Nemcsak a növényeknek, hanem az embereknek is nélkülözhetetlen a napfény: az immunrendszerünk és a lelkivilágunk is vágyakozik rá. Mielőtt azonban önfeledten kifeküdnénk a napra, fogadjuk meg a szakorvos tanácsait!
D-vitamin, te csodás!
Télen kevesebb napfény ér bennünket, ehhez alkalmazkodik a hormonháztartásunk. Gyakran a hangulatunk is olyan, mint az időjárás – szürke és borongós. Ezért is üdítő a tavasz, amikor még a legkomorabb vonásokat is meglágyítja a napfény. Nem véletlenül mondjuk egy kellemes élményre azt, hogy „beragyogja a napunkat”. E mögött is testünk igazi irányítószervei, a hormonok állnak, amelyek nemcsak az évszakok, hanem a napszakok változását is érzékelik, és egyebek mellett a hangulatunkat is meghatározzák. „A napfény hatására fokozódik a szerotonintermelés, ami boldoggá tesz. Ez magyarázatot adhat arra, hogy télen miért vagyunk depressziósak, és miért szeretünk napfürdőzni” – magyarázza Prémus Marianna pozsonyi bőrgyógyász.
Fontos a jókedv, de az is kell, hogy a testünk minden szükséges vitamint megkapjon. Ebben is segítségünkre van a napfény. „Az UV-sugárzás hatására a bőrben D-vitamin képződik, amely antidepresszánsként hat, csökkenti az alvászavarokat, segíti a test védekezésének javulását, fontos szerepe van a csontritkulás megelőzésében, s még a hajhullás enyhítésében is segít” – sorolja a jótékony hatásokat a szakember, hozzátéve, hogy a D-vitamint táplálékkal is pótolni tudjuk. „A bőrben csak az UVB-sugárzás tudja elindítani a D-vitamin-termelést. Ebből a szempontból tehát értelmetlen a szoláriumozás, mert ott főleg UVA-sugarakkal találkozunk” – hívja fel a figyelmet a szakértő.
Csalóka napfény
A napfény gyógyító hatásai évezredek óta ismertek, bizonyos betegségek kezelésére ma is hatásos a helioterápia, vagyis a fénykezelés. „A krónikus bőrgyulladásokat, mint amilyen a pikkelysömör vagy az atópiás ekcéma, enyhíti a napfény, mert elnyomja a bőr immunreakcióját” – mondja a bőrgyógyász.
De nemcsak gyógyíthat, hanem árthat is! „A napfénynek, sajnos, van árnyoldala is: leégést, ráncokat, foltokat, napallergiát, de akár bőrrákot is okozhat. Csak húsz-harminc év múlva szembesülünk a gondatlan napozás következményeivel. A krónikusan napkárosodott bőr elveszti a rugalmasságát, durva lesz, ráncos és foltos. Az UVB-sugárzás a bőr felső rétegeibe hatol be, ahol közvetlen károkat okoz az örökítőanyagban. Ha a testünk saját regeneráló rendszerének nem sikerül kijavítani ezeket a károkat, akkor bőrrák keletkezik” – mutat rá Prémus Marianna, és hozzáteszi: még soha nem volt ilyen magas a bőrrákosok száma, mint ma.
Ha okosan napfürdőzünk, a bőrünk hálás lesz a napsugarakért. Azt már talán mindenki tudja, hogy nem szabad kifeküdni a tűző napra, és a kisgyerekeknek fokozottan kerülni kell a szűretlen napfényt. „A testünknek van néhány védekező mechanizmusa az UV-sugárzás ellen. Az egyik, hogy a bőr lebarnul, ha napfény éri. A melanin, a testünk saját festékanyaga véd bennünket a veszélyes UV-sugárzástól. Megvastagodik a felhámréteg is, amely szintén csökkenti a veszélyes sugarak elnyelődését. A csecsemőknél az önvédelem még nem működik. A gyerekeket kétéves korig nem szabad közvetlenül kitenni a napra. Féléves kortól ajánlott a fényvédő babakrém használata, valamint az UV-szűrővel ellátott öltözék. Igyekezzünk olyan fényvédő krémet választani, amely az UVB- mellett az UVA-sugárzástól is véd. Fontos, hogy a fényvédőt a napon tartózkodásunk előtt 20-30 perccel felvigyük a bőrünkre.”

Óvjuk az arcot!
Azt tudjuk, hogy napozás előtt kell bekenni magunkat, de arról már gyakran elfeledkezünk, hogy az arcunk folyamatos napsugárzásnak van kitéve. Ezért különösen indokolt lenne, hogy mielőtt elindulunk otthonról, bekenjük a megfelelő fényvédővel. „Ne feledkezzünk el a fül, illetve az ajkak védelméről sem. A fényvédők mellett ajánlott az antioxidánsok fogyasztása, ilyen az A-, a C- és az E-vitamin. Viseljünk jó minőségű napszemüveget!” – teszi hozzá a bőrgyógyász.
Testünknek szüksége van a napfényre, s a napfürdőzés jótékony hatása is tagadhatatlan – de ne essünk túlzásokba, és ne hagyjuk figyelmen kívül a szakemberek tanácsait. Szépen mutat, ha barna a bőr, de még ennél is fontosabb az egészséges bőr, amely valóban védi, és vitaminnal is ellátja a testet!
Milyen egy jó fényvédő krém?
• véd az UVA- és UVB-sugárzástól
• magas az SPF-faktora (legalább 30-as)
• kellemes az állaga, nem darabos
• nem hagy zsíros réteget a bőrön
Figyelem: a fényvédő krémek fizikai (a bőrön pajzsot képező) és kémiai (felszívódó, a napsugarakat lebontó) hatása is csökken idővel, ezért érdemes többször bekenni a bőrünket!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.