Terhesség a nyáron. Így éld túl a nyarat kismamaként

Vasárnap

A babavárás alaposan igénybe veszi a testet. A nyári forróságot pedig akkor sem könnyű elviselni, ha épp nem hordunk egy (vagy épp több) kisbabát a szívünk alatt. A forró hónapok igazi kihívást jelentenek a (jövendőbeli) anyukák számára. Mire figyeljünk tehát, ha babát várunk, és nyár van? Hogyan lehet megkönnyíteni a terhességet ebben az évszakban?

Étel és ital

Mondanunk sem kell, hogy a hőségben elengedhetetlen a folyadékpótlás. Igyunk sok-sok vizet, teát, gyümölcslevet, és lehetőleg kerüljük a koffeint tartalmazó italokat. Így el tudjuk kerülni a dehidratációt, és enyhíthetjük az olyan kellemetlenségeket, mint a szédülés vagy épp hányás. A kismamák sokszor érzik a gyomortartalmuk nyomását a megnövekedett méh miatt.

A várandósság ideje alatt együnk inkább többször kevesebbet, mert ez segít megelőzni a túlzott éhségérzetet, vagy épp a túlterhelést a gyomorban. Nyáron gyakoriak az ételmérgezések, a terhesség alatt pedig a fertőzések nagyobb kockázatot jelenthetnek. Éppen ezért kerüljük a nyers, nem teljesen átsütött húsokat, a nyers tojást, a pasztörizálatlan tejtermékeket.

A füstölt, sós, fűszeres ételekről is jobb, ha lemondunk. A hőségben azonban jó választásnak bizonyulnak a hideg joghurtok, a túró, a friss gyümölcsök és zöldségek, a teljes értékű gabonafélék, a sovány fehérjék (pl. csirke, hal, hüvelyesek). A folsav különösen fontos a terhesség korai szakaszában, mivel hozzájárul a magzat idegrendszerének fejlődéséhez. Fogyasszunk tehát folsavban gazdag ételeket (pl. leveles zöldségeket, babot, tojást, teljes kiőrlésű gabonaféléket). Általános szabály, hogy fogyasztás előtt jól mossuk meg a gyümölcsöket és zöldségeket, főzésnél pedig ügyeljünk az alapos hőkezelésre.

Utazás

A nyár a kirándulások ideje. Kismamaként sem kell magunkat megfosztanunk ettől az örömtől, de azért nem árt óvatosnak lenni. Általánosan elmondható, hogy az utazás a terhesség második trimeszterében a legmegfelelőbb, mivel a reggeli rosszullétek jellemzően már elmúltak, és a terhességi komplikációk, mint például a korai vetélés vagy koraszülés is kevésbé valószínűek. Azonban minden terhesség más, ezért fontos, hogy utazás előtt konzultáljunk a nőgyógyászunkkal. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy a hosszú repülő- vagy autóutak kényelmetlenségeket és fokozott vérrögképződési kockázatot jelenthetnek.

Ha hosszú repülőútra készülünk, érdemes megfontolni akár a kompressziós harisnya viselését is. Illetve mindenképpen álljunk fel, mozogjunk az út alatt. Az aktív utazási célpontok, mint például a hegymászás vagy búvárkodás, komoly fizikai terhelést jelenthetnek, ez pedig nem ajánlott terhesen. Mindenképpen olyan utazási biztosítást kössünk, amely magába foglalja a terhességgel kapcsolatos egészségügyi problémák kezelését, szükség esetén pedig akár a hazautazást is.

Strandolás és napozás

Természetes, hogy a forróságban mindenki vágyik a hűsítő vízbe. A nyári fürdőzést, pancsolást nem kell kihagyni a várandósság alatt sem. Már csak azért sem, mert az úszás az egyik legjobb mozgásforma a kismamák számára. Amire azonban figyelni kell, hogy a fertőzésveszély megnőhet a várandósság ideje alatt, ezért ha egy mód van rá, inkább csak olyan medencében fürödjünk, amit kizárólag a család használ, és ekkor is figyeljünk a víz klórtartalmára. A legjobb azonban az, ha tavat, tengert választunk a strandolásra. A természetes vizek állandó mozgásban vannak, így tisztulnak.

A kismamáknak azonban jobb elkerülniük a gyógyvizeket, forró fürdőket és a túlságosan hideg vizű medencéket. Ami biztos, hogy egy váltás fürdőruha jó szolgálatot tehet, mert segít elkerülni a fertőzéseket, a felfázást. Ami a napozást illeti: lehet, de csak mértékkel. Viseljünk széles karimájú kalapot, napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú naptejet! Mindenképpen kerüljük a túlmelegedést, és hűtsük le magunkat rendszeresen! A terhesség alatt a kismamák bőre sokkal érzékenyebbé válik, így könnyen előfordulhat például, hogy azoknál is előjön a napallergia, akik a várandósság előtt sosem szembesültek ezzel a problémával. Erre is érdemes gondolni.

Így éld túl a nyarat kismamaként

1. Hidratálás

Fogyassz elegendő folyadékot, például vizet vagy frissítő gyümölcsleveket, hogy elkerüld a kiszáradást. A forró napokon mindig vigyél magaddal egy kulacsot, akkor is, ha csak a boltba szaladsz le!

2. Jó alvás

Az alvóhelyed lehetőleg hűvös, és jól szellőző legyen. Használj könnyű, légáteresztő ágyneműt, és gondoskodj a megfelelő szellőzésről a hálószobában. Sziesztázz egy jót délutánonként, polcold fel a lábad, tegyél rá hideg borogatást. Nyugodtan aludj nyitott ablaknál, vagy tegyél egy vizes lepedőt éjjelre az ablak elé, mert ez segít a szoba lehűtésében.

3. Finom ételek

Fogyassz könnyű, friss ételeket: például salátákat, gyümölcsöt és zöldséget, ilyenkor rengeteg friss alapanyagból lehet válogatni. Egyél többször, kisebb adagokat, és kerüld a nehéz, zsíros ételeket!

4. Hűtsd le magad

Nyugodtan pancsolj, de lehetőleg tengerben vagy tóban tedd ezt. Korlátozd a napozást, mindig használj magas faktorszámú naptejet. Hordj magadnál egy hűsítő spray-t. A ruháid legyenek kényelmesek, szellősek, világos színűek, és lehetőleg természetes, légáteresztő anyagból készüljenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?