Kassai városi napok

Vasárnap

Idén április 30-tól május 9-ig zajlottak a 27. Kassai városi napok (KVN), nem hagyományos módon, hanem a pandémia miatt szintén online formában, alaposan szűkített, de nagyon szép és érdekes műsorokkal. Mindennek ellenére örülhetünk annak, hogy végre volt ünneplés, mert tavaly a járvány miatt ez is elmaradt.

Az ünnepi rendezvénysorozatra először 1995-ben került sor, amivel városunk példát mutatott a többi szlovákiai városnak. Akkor Kassa városi tanácsa elfogadta Rudolf Schuster főpolgármester javaslatát, felhasználva a kanadai tapasztalatait, amikor ott 1990–1992 között Csehszlovákia nagykövete volt. A lebonyolítás feltételeit a városi önkormányzat szabta meg, a további szervezés a magisztrátus dolga volt. Örvendetes, hogy a városnapi ünnepségek elterjedtek szinte az egész országban, hagyománnyá fejlődött, hiszen még a legkisebb községekben is van mire emlékezni, van mit ünnepelni. A KVN ünnepségei többnyire tíznaposak voltak, amelyekbe szinte az egész város bekapcsolódott, beleértve a 22 városrészt, az iskolákat, kulturális, sport-, egyéb civil és társadalmi szervezeteket.

Kassa több mint 800 éves történetében számos különleges esemény ment végbe, de a legelőkelőbb helyen mégis május 7-e áll annak tiszteletére, hogy e napon 1369-ben Diósgyőr várában Nagy Lajos, Magyarország királya címert adományozott Kassának, elsőként a világon mint jogi személynek, a vele járó különleges jogokkal. Addig címereket csak grófok, hercegek kaptak az uralkodóktól. A király által adományozott pecséttel ellátott pergament a Városi Levéltárban hét lakat alatt őrzik, egyszer egy évben, kesztyűs kézzel van bemutatva. A címer gyönyörű bronzplasztikája 15 éve a Fő utcán a park elején látható, alkotója Račko Árpád hajdani kassai szobrász. Ezen a napon a KVN-on központi ünnepségeket tartanak. Ekkor adják át az elismerő Városi és Főpolgármesteri Díjakat a kiemelkedő kassai személyeknek, csoportoknak, szervezeteknek, akiket a javaslatok alapján az önkormányzat kiválasztott. A tavalyi és idei 13 díjazottat különféle területekről terjesztették elő. Volt közöttük táncospár, egyházi személy, megyei rendőrség, amatőr színjátszó csoport, fúvószenekar stb. Örömteli, hogy a díjazottak között volt négy magyar személy is: Hajdú Mária, a Városi Levéltár igazgatója, aki néhány évtizeden át kiválóan kezeli a város írásos értékeit; Balassa Zoltán vegyészmérnök, tanár, történész, újságíró és idegenvezető; Korotnoki Lajos, a volt Kereskedelmi és Ipari Kamara, valamint a Volksbank kassai fiókjának igazgatója, magyar történész, újságíró; Szabados Géza nyugdíjas, zenész, dobos, tagja volt a néhai Szabados Gyuri vezette nagyon népszerű, magyar ipariskola tánczeneegyüttesének, a Jazz Club és a Kassai dzsessznapok alapítója.

Reméljünk és bizakodjunk, hogy a világjárványt mi is leküzdjük, és hogy jövőre újra ünnepelhetünk, hogy újra lesznek városi napok a régi formájukban.

Buday Ernő, Kassa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?