Házi kedvencünk nyara

kh

Ha egy családban kisállatokat, kutyát, macskát tartanak, nyaralás idején róluk is gondoskodni kell.

A hobbiállatok sora végtelen. Kedveltek a kisemlősök a hörcsögféléktől a törpenyúlon és csincsillán át az egerekig, sokan tartanak otthonukban díszmadara(ka)t, de nem ritkák a kígyók, madárpókok sem, nem beszélve az akvarisztika szerelmeseiről, akik rajonganak az arany- és gömbhalakért, díszmárnákért, vízi teknősökért, csíkokért, rákokért.

Kis állat – kis gond

A sort azokkal a parányokkal kezdjük, melyek nem kívánnak sok gondoskodást. A halakat, kisemlősöket és más ketrecben, kalitkában tartott kedvenceket legegyszerűbb otthon hagyni és etetésüket, gondozásukat barátra, rokonra bízni. Adjunk neki kulcsot, és egy darab papírra írjuk fel, mikor és mivel etesse az állatot, milyen gyakran töltse fel az akváriumot vízzel, cserélje az almot a cica vagy a hörcsög számára, stb. Mivel a macska is helyhez kötődik, nem ajánlatos őt kimozdítani a megszokott környezetéből, habár itt már fennáll annak a lehetősége, hogy pár napra vagy hétre magához vegye valaki, sőt az állatpanzió is számításba jöhet.

Állatpanziók

Már a kisebb városokban, sőt egyes falvakban is vannak. Az interneten keresgélve a legtöbb „kutyahotelt” Pozsonyban és környékén fedezhetjük fel, de van ilyen szolgáltatás Komáromban, Dunaszerdahelyen, Érsekújvárott, Csenkén, Jókán, Szencen és keletebbre is, minden nagyobb városban. A legtöbb helyen a kutyát személyesen kell átadni (bár néhány panzió az elszállítását is vállalja). Meg kell egyezni az igényekben (fürdetés, sétáltatás stb.) és az időtartamban, amíg a gondját viselik. Ha speciális élelmet kap, akkor abból jó, ha kellő mennyiséget hagyunk a panzióban. Nem olcsó mulatság, és az ár nem egységes – az állat nagyságától és a szolgáltatásoktól is függ. Naponként általában 5-10 eurót kérnek.

A kutyák nem egyformán reagálnak a gazditól való elválásra: van, amelyik egykettőre képes alkalmazkodni, de sok kutyus búskomorrá válik, és depressziójából hazatérése után sem egykönnyen épül fel.

A család is besegíthet

Ha házi kedvencünk nem képes más állatokhoz alkalmazkodni, más megoldás után kell néznünk. A legkézenfekvőbb lehetőség, ha macskánkat, kutyánkat olyan rokonhoz, közeli baráthoz visszük el szabadságunk idejére, akihez hozzászokott, mert az illető gyakran megfordul nálunk. Ha még nem voltak kettesben, jó, ha a rokonunk legalább egy napra eljön hozzánk, és kipróbálja, hogyan kell bánni az állattal. A kutyát például vigye el sétálni. Előfordulhat, hogy a kis haszontalan megmakacsolja magát, nem hallgat az újdonsült gazdira, és mi újabb megoldáson törhetjük a fejünket.

Érdeklődjünk más állattartóktól

Ha rendszeresen sétáltatjuk kutyánkat, és megismerkedünk más kutyatartókkal, beszélgessünk el velük a problémáról, hátha akad olyan közöttük, aki néhány napra elvállalja kedvencünket a sajátja mellé. Idegenekben azonban ne bízzunk meg, ennél jobb megoldás, ha ismerőst kérünk meg a közelből, aki pár euróért hajlandó gondoskodni kedvencünkről. Az udvaron tartott házőrzőket szükség esetén néhány napra magukra is hagyhatjuk, ám feltétlenül meg kell bízni valakit a mindennapi etetésükkel és az ivóvíz rendszeres cseréjével.

Ha a kedvencünk velünk nyaral

Ha kutyánkat sehol sem sikerül elhelyeznünk, s nem találunk mellé hozzánk járó gondozót, vagy eleve úgy terveztük, hogy magunkkal visszük, keressünk olyan szálláshelyet, ahol őt is szívesen látják – ha szállásfoglaláskor a kiszemelt szállodáról kiderül, hogy nem fogad háziállatokat, akkor keressünk olyat, amely erre is fel van készülve.

Az ország elhagyása esetén minden esetben ki kell váltani az egységes európai uniós állatútlevelet, ám ez is csak beültetett mikrocsippel és veszettség elleni védőoltással együtt érvényes.

Kutya a levegőben

Ha repülővel szeretnénk útnak indulni, a jegy megvásárlása előtt mindenképpen érdemes tájékozódni a fogadó ország, valamint az utazáshoz igénybe vett légitársaság(ok) szabályairól, mert az egyes országok és társaságok eltérő szabályokat alkalmazhatnak állatok szállítására.

Kisállatok esetében még a jegyvásárlás előtt keressük fel az adott légitársaság weboldalát, vagy tájékozódjunk a telefonos ügyfélszolgálatnál – esetleg személyesen – a kisállatszállítás feltételeiről.

A fapados/diszkont/low-cost légitársaságok többsége (pl. Wizz Air, easyJet, Ryanair) nem vállal állatszállítást, ezért a hagyományos társaságok között érdemes keresgélni.

Élő állatok utaztatását kizárólag menetrend szerinti, hagyományos légitársaságok végzik (akár a fedélzeten, akár a poggyásztérben). Diszkont társaságok kizárólag látás- és halláskárosodottakat segítő, valamint mentőkutyák utaztatását engedélyezik a fedélzeten. Természetesen ebben az esetben is tájékoztatni kell erről az illetékeseket.

A szállítási díj a választott légitársaság szabályzata alapján lehet kilónként vagy pluszcsomag díjaként meghatározott összeg, de attól is függ, hogy melyik országba utazik az állat, és történik-e átszállás útközben. Időszerű információt minden esetben a légitársaság vagy utazási iroda tud nyújtani.

Kutyával négy keréken

Az autós utazás sokkal kényelmesebb mind a kutya, mind az ember számára. A repülés ideje alatt az állatnak semmit sem szabad ennie és innia, saját autóban viszont nincs ilyen probléma. A kisebb költség is az autó melletti érv. Aki így utazik, az már beleszámította a kiadásokba az üzemanyagköltséget, s az, hogy a kutya is az utastérben lesz, semmit sem változtat rajta. Ezzel szemben a repülés igen drága lehet, mint már szó volt róla, a pótdíjak légitársaságonként eltérőek, s az állat nagyságától és súlyától is függenek.

Még ha sok minden is szól az autózás mellett, van egy érv, amiben nem győzhet a repüléssel szemben: a távolság. a többi: a távolság. Autóval elutazhatunk Olasz- vagy Spanyolországba, sőt egész Európát is bejárhatjuk. Azonban ha Amerikába vagy Afrikába tartunk, repülőre kell szállnunk.

Kíméljük a stressztől!

A repülés kényelmetlen és stresszes lehet a kutya számára. Ezért nyaralás esetén érdemes a kutyapanziót vagy egy gondozására vállalkozó rokont, barátot előnyben részesíteni vele szemben. Ha azonban több hónapos utazásról vagy külföldre való költözésről van szó, nem marad más választás: a kutyának is repülnie kell.

Ilyenkor jól készítsük fel a hosszú útra, szoktassuk hozzá a hordozóbokszhoz, és szükség esetén – az állatorvossal megbeszélve – használjunk homeopátiás nyugtatókat. A triptofántartalmú táplálékkiegészítők elősegítik a szerotonin nevű boldogsághormon egyenletes eloszlását, és ezáltal nyugtatólag hatnak az állat szervezetére.

ferenczy, najmama, airportal

A teljes írás a VasárnapHáztartás mellékletben jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?