Képzeljük el, amint az utcán vagy egy csendes kis kávézóban hirtelen az élet nagy kérdéseiről énekelünk, miközben bravúros tánclépéseket produkálunk. Meg kell hagyni, elég valószerűtlenül hangzik.
Szotyolázó rovatunk előző számában Veres István kollégánk összegyűjtötte azon könyveket, melyeket szerinte semmikképp sem ajánlatos idén elolvasnunk. Bár igazán nem akarok az ő tollával ékeskedni, most mégis kénytelen vagyok... Fordítva kicsit a dolgokon, íme 3 olyan musical, melyet egyszer az életben látnunk kell(ene)!
1. Szentivánéji álom
Egyetlen hatalmas nászéjszaka a színpadon. Megdöbbentő? Aligha! Különösképpen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy milyen Shakespeare-műveket vittek már színre. A Szentivánéji álom a maga nemében mégis kiemelkedő darab, egyszerre mesél a szerelemről, a szenvedélyről és az előttünk álló akadályok legyőzéséről. Amellett a történethez döbbenetesen dallamos zene és káprázatos koreográfia társul. Érdekesség, hogy bár a magyarországi ősbemutatóra 1864. április 23-án sor került, az előadáson egyik hiba a másikat érte, melyet csak később tudtak orvosolni. Ma már kihagyhatatlan, legyünk bárhol a világban.
2. MOZART! Das Musical
Pár mondat, mindössze ennyi szerény német tudásom, mégis a Bécsben látott musical dallamait dúdolom napestig. A MOZART! musical modern szemszögből foglalkozik a zenei virtuóz, Mozart életével, bemutatva a felnőtté válás problémáit és a határtalan szabadság utáni vágyat. Viszonylag koros darab. Az előadás premierjére Bécsben került sor 1999 októberében a Theater an der Wienben, a világhírű színpadi rendező, Harry Kupfer irányításával. A musicalek közt is hamisítatlan vizuális lakoma szemnek és fülnek egyaránt.
3. A nyomorultak. Lés Misérables
Valljuk be, aligha van ember, aki ne hallott volna még a Victor Hugo azonos című regénye alapján készült zenés színdarabról. Zenéjét Claude-Michel Schönberg szerezte, az eredeti francia dalszöveget pedig Alain Boublil és Jean-Marc Natel írta. A történet a 19. századi Franciaországban játszódik, egy letűnt korszak lenyomata, mely mégis görbe tükröt tart elénk. A musicalt a londoni ősbemutatója óta a világ 42 országában vitték színre, lefordították 22 nyelvre, és díjai között szerepel a Laurence Olivier-, Tony-, valamint a Grammy-díj is. Megkerülhetetlen darab, de ha igazán fel akarjuk adni magunknak a leckét, nézzük mindjárt francia nyelven!
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/42. számában jelent meg!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.
Kedves olvasó!
Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.
Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.
Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!
Figyelem! Felnőtt tartalom!
Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.
Támogassa a Vasárnap.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.