Oppenheimer, Billie Eilish és magyar jelölt az Oscar-gálán

o

A hétvégén 53 tavalyi film alkotói gyűlnek össze a hollywoodi Dolby Színházban, hogy megmérettessenek a filmvilág legikonikusabb kitüntetéséért, az Oscar-díjért. Az idei jelöltek között bőven találni közönségkedvenceket, fesztiválgyőzteseket és nemzetközi alkotásokat is. Vajon kik a legesélyesebbek az idei aranyszobrokra?

A díjátadó házigazdája immár negyedik alkalommal Jimmy Kimmel amerikai tévés műsorvezető lesz, az éjszaka során pedig hagyományosan az Oscar-jelölt betétdalokat is előadják. Ettől eltekintve azonban a díjazottaké a főszerep.

Tarolhat a Barbenheimer

A tavalyi év legnagyobb filmes szenzációja egyértelműen az Oppenheimer és a Barbie filmpárosa volt, melyek a premierdátum és a rekordbevétel mellett immár megannyi Oscar-jelölésen is osztoznak. Christopher Nolan háborús életrajzi filmje pillanatnyilag a legesélyesebb a legjobb film és a legjobb rendezés díjára, ami rögtön két Oscarral is gazdagítaná az idáig díjazatlan, ám annál ikonikusabb rendezőt. Jó eséllyel nem marad aranyszobor nélkül Cillian Murphy és Robert Downey Jr. sem, akik a rivális tudós-hivatalnok párt alakították. Furcsamód az Oppenheimert végül nem jelölték döbbenetes vizuális effektjeiért, így ez a díj jó eséllyel Az alkotó című sci-fi zsebében landol majd.

A Barbie háza táján már problémásabb a helyzet. Az internetkedvenc film 8 jelöléséből csak egy tűnik biztos győzelemnek, a legjobb betétdalé, mely valószínűleg Billie Eilishnál talál majd otthonra a What Was I Made For? című számért, de még könnyedén elorozhatja előle a Ryan Gosling által előadott I'm Just Ken. Tekintve, hogy az Oscart ítélő Filmakadémia milyen szívesen díjazott az elmúlt években cinikus, humoros forgatókönyveket, előfordulhat, hogy a Barbie-é lesz majd a legjobb adaptált forgatókönyv kitüntetése, azonban ugyanezen kritériumoknak felel meg legnagyobb ellenfele, az aforamerikai reprezentációt szatirizáló American Fiction is.

o

A szakma kedvencei

A legjobb smink, kosztüm- és látványtervezés díjait nagy valószínűséggel Yorgos Lanthimos viktoriánus kori fekete komédiája, a Szegény párák gyűjti majd be, aminek örülhetünk, hiszen ebben az esetben egy újabb magyar látványtervező, Mihalek Zsuzsa is bekerülhetne a nagykönyvbe. A film főszereplője, Emma Stone jelenleg holtversenyben áll a Megfojtott virágok Lily Gladstone-jával a legjobb női főszereplő díjáért. Martin Scorsese történelmi drámája, bár 10 Oscarra jelölték, egyedül ebben a kategóriában igazán esélyes. A negyedik, női mellékszereplői színészi díj szinte garantáltan Da'Vine Joy Randolph kezébe kerül, aki egy gyászoló szakácsnőt alakít a Téli szünet című tragikomédiában. Alexander Payne filmjére érdemes lesz odafigyelni, ugyanis okozhat még meglepetéseket. Főszereplője, Paul Giamatti az Oppenheimert alakító Cillian Murphy egyetlen méltó kihívója, és a frappáns történet is könnyedén diadalmaskodhat a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriájában. Ahhoz azonban előbb le kell győznie a tavalyi Cannes-i Filmfesztivál nyertesét, az Egy zuhanás anatómiája című bírósági drámát.

A tavalyi fesztiválsikerei ellenére végül aligha esélyes bármilyen díjra Celine Song rendhagyó romantikus filmje, az Előző életek, azonban még ennél is rosszabbul szerepelt Bradley Cooper netflixes, Maestro című biográfiája, mely ugyan több, rangos jelölést is begyűjtött, Cooper tolakodó Oscar-kampánya miatt a közönség mostanra elidegenedett tőle.

e

Hol vannak a magyarok?

Na de hol maradnak a magyarok? Elvégre tavaly két neves filmfesztiválon is díjazták őket. Buda Flóra Anna Arany Pálma-díjas rövidfilmje, a 27 sajnos nem tudott becsusszanni a jelöltek közé, ami talán jó hír a Wes Anderson-rajongóknak, így ugyanis a közkedvelt művész könnyedén díjazottá válhat a Henry Sugar csodálatos története című Netflix-kisfilmért. A Magyarázat mindenre, Reisz Gábor külföldön is arató filmje szintén nem indulhat az Oscarért, a legjobb nemzetközi film díjára ugyanis az országok maguk választanak jelöltet, Magyarország pedig más mellett tette le a voksát. A díj így minden bizonnyal az Érdekvédelmi terület című angol holokausztfilmhez kerül majd, ami mellesleg hangtechnikai téren is az Oppenheimer egyetlen méltó kihívója.

Nemzetközi fronton talán a japánok teljesítettek a legjobban, akiknek három produkciójuk is indul az aranyszoborért: a Tökéletes napok a legjobb nemzetközi film díjáért, a Godzilla: Minus One a vizuális effektek kategóriájában, A fiú és a szürke gém pedig az animációs filmek között, és minden bizonnyal nyerni is fog, hacsak a Pókember nem előzi be az élvonalban. Végül pedig Ukrajna is tanúvallomást tehet majd a gálán, a legjobb dokumentumfilm díját ugyanis minden jel szerint Mstyslav Chernov hadiriporter műve, a megrázó 20 nap Mariupolban viszi majd el.

A gálán persze mindig érhetnek meglepetések. Hogy végül kikhez kerülnek az idei aranyszobrok, az helyi idő szerint március 11-én, hétfőn hajnalban fog kiderülni. A díjátadót élőben közvetíti majd a Disney Plus szolgáltató és minden bizonnyal több külföldi tévécsatorna is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?