Huszonöt éve annak, hogy Keanu Reeves Neója oldalán rácsodálkoztunk egy gépek uralta, sötét jövőképre. Hogy megkérdőjeleztük, vajon mi van, ha a mi életünk is csak szimuláció? A Wachowski testvérek ikonikus sci-fije harcművészetet, filozófiát és elképesztő technikai bravúrokat ötvöző klasszikus, melynek azóta több folytatása is készült. Az évforduló alkalmából válasszuk mi is a vörös pirulát, és lássunk pár érdekességet a széria első, 4 Oscar-díjas epizódjáról!
1.) A film főszerepeit eredetileg több színész is elutasította. Neo szerepét kis híján Johnny Deppre osztották, aki ebben az esetben 5 évvel A Karib-tenger kalózai előtt írhatta volna be magát a popkultúra nagykönyvébe. Sokkal érdekesebb castingterv volt azonban Madonnára szabni Trinity szerepét. Az énekesnő bevallása szerint élete egyetlen komoly hibájának tartja, hogy kihagyta a Mátrixot, amit minden idők egyik legjobb filmjének tart.
2.) Akik végül megnyerték a főszerepeket, azok tűzzel-vassal ragaszkodtak hozzá. Keanu Reeves súlyos hát- és nyakfájdalmakkal küzdött a forgatás során, később pedig műtétnek is alávetette magát. Erről azonban senkinek nem szólt, nehogy leváltsák őt. A Trinityt alakító Carrie-Anne Mossnak szintén cipzár ült a száján, amikor az egyik jelenet során véletlenül bokaficamot kapott: ő is attól félt, hogy elveszítheti a szerepet, ha megsérül.
3.) A film legendás nyitójelenete egyben a filmtörténelem egyik legfontosabbja is. A Mátrix forgatását több hónapos felkészülés előzte meg, egy ponton pedig a forgalmazó aggódni kezdett a határidők miatt. Wachowskiék ezért kipofozták speciális effektusokkal az első jelenetet, és átküldték a stúdiónak. A képsorok minősége egy csapásra eloszlatott minden kételyt, a rendezők pedig nyugodt tempóban rakhatták össze az ikonikus akciófilmet.
4.) Nincs még egy film, mely ennyire menővé varázsolja a napszemüvegeket – ami nem is csoda, tekintve, hogy a szemüvegtervezés privilégiumáért többen is versengtek. Végül Richard Walker, a Blinde nevű napszemüveg-vállalat vezetője nyerte meg a pozíciót, aki minden karakternek egyéni napszemüveget tervezett, pusztán a neve alapján. A forgatásra aztán maga is kiutazott Sydney-be, hogy menet közben is új szemüvegeket gyárthasson.
5.) Egy 2020-as interjúban Lilly Wachowski elárulta, hogy a Mátrix eredetileg a transzneműség metaforájának készült, a Belinda McClory által játszott Switch férfi lett volna a valóságban, ám nő a szimuláción belül, csak „a világ erre még nem állt készen”. Sokan ma is úgy vélik, hogy a történet egy rendszerről, melyben a főszereplő idegennek érzi magát, akár a transzneműség allegóriája is lehet. A Wachowski testvérek mindketten transznemű nők.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.