1835. február 1-jén az utolsó brit gyarmaton, Mauritiuson is felszabadították a rabszolgákat. A szigetállam azóta is nemzeti ünnepként emlékezik meg a dátumról.
A Mauritiusi Köztársaság február 1-jén ünnepli a rabszolgaság eltörlésének napját; a dátum a brit parlament 1833-as határozatának állít emléket, mely végleg eltörölte a rabszolgaságot a brit gyarmatokon. Mauritius volt az utolsó gyarmat, ahol ez megvalósult, 1835-ben. Bár napjainkban az indiai-óceáni szigetállam népszerű turisztikai központ, mely jelentős luxust kínál, a történelme korántsem ennyire szelíd. Az ismert történelem nagy részében a szóban forgó sziget lakatlan volt, és először a 16. században fedezték fel az arabok és a malájok. Nem sokkal később megérkeztek az európaiak, akik először Cirnének nevezték el a szigetet.
Később, 1598-ban a hollandok nevezték át akkori államfőjük, Maurice, Orange hercege alapján. A 17. században megérkeztek az első rabszolgák, és fokozatosan szinte az egész szigetet ellepték. Főként madagaszkári, afrikai, indiai és jávai rabok tették ki őket, akikkel különösen kegyetlenül bántak, és az ellenállás minden formáját szigorúan büntették. A hollandok végül elhagyták a szigetet, és az 1810-ben a britek kezébe került. 1834-re már a legtöbb brit gyarmat feloszlatta rabszolgáit a határozat értelmében, a mauritiusi rabszolgatartókat azonban sokáig tartott meggyőzni. Végül, 1835. február 1-jén ezen a szigeten is érvénybe lépett a parlament határozata, ezzel pedig teljesen megszűnt az angol rabszolgatartás.
(nationaltoday)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.