Tények és tévhitek az immunrendszerről

Vasárnap

Ősz van, ami azt jelenti, hogy beindult az influenzaszezon. Egyre többen betegednek meg, a gyerekek egymást fertőzik körbe az oviban és az iskolában. A betegségek legyőzésében kulcsszerepe van az immunrendszernek, de hogyan működik ez az egész, és az erősítésével valóban megelőzhető-e a takonykór?

Mindnyájan tartunk a kórokozók támadásától, a testünk pedig ezt tudja, ezért létrehozott egy hadsereget, ami megküzd a szervezetünkbe jutó káros mikroorganizmusokkal. A már-már akciófilmekbe illő jelenetekben az immunrendszernek jut a főszerep. Ez a csodálatos rendszer képes felismerni, kiiktatni és megjegyezni az ártalmas kórokozókat. A likvidálásra három módszert alkalmaznak az immunsejtek:

• lenyelik a kórokozókat

• elpusztítják a fertőzött sejteket

• antitestekbe burkolva ártalmatlanítják a baktériumok által termelt toxinokat és a vírusokat.

Vannak olyanok is, melyek úgynevezett memóriasejtekké alakulnak, és amennyiben az adott kórokozó ismét megjelenne a szervezetben, úgy már jóval gyorsabban és hatékonyabban képesek fellépni ellene. Így alakul ki az emberben védettség bizonyos betegségekkel szemben, és ezért fontos, hogy gyermekünknek beadassuk a védőoltásokat.

Vasárnap
TÉVHIT

Azért leszünk betegek, mert gyenge az immunrendszerünk

A legtöbb esetben ahhoz, hogy megbetegedjünk, elég, ha ki vagyunk téve a fertőzés lehetőségének, vagyis különféle baktériumokkal, vírusokkal érintkezünk. Egy önkéntes kutatás során a náthát okozó vírussal érintkezők 95 százaléka megfertőződött, attól függetlenül, hogy kinek volt éppen erősebb és kinek gyengébb az immunrendszere. Viszont jó hír, hogy akiknek erős a védekezőrendszere, azok sokkal könnyebben és gyorsabban legyőzik a betegségeket.

TÉVHIT

A gyerekeknek táplálékkiegészítőkre van szükségük az egészséges immunrendszerhez

A vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenek a gyerekek egészséges fejlődéséhez, azonban ideális esetben ezeket tápláló ételekkel kéne magukhoz venniük. A túl sok vitamin és táplálékkiegészítő akár negatívan is hathat a szervezetre, leterhelheti azt. Fontosabb a jó alvás, mozgás, lelki egyensúly és a helyes táplálkozás fenntartása. Előfordulnak azonban olyan helyzetek, amikor javasolt a vitaminok és ásványi anyagok pótlása étrend-kiegészítők segítségével. Ezt azonban orvos határozza meg.

TÉNY

A pozitív hozzáállás jót tesz az egészségnek

Az biztos, hogy szoros összefüggés van az immunrendszer működése és az között, ki hogyan érzi magát. Egy kutatás alapján, ha a dolgok jó oldalát nézzük, az a szervezetet is felkészíti a betegségekkel szembeni küzdelemre. Ezért (is) fontos, hogy gyermekünknek boldog, szerető közeget próbáljunk meg biztosítani.

Tévhit

Mindegy, hogy mennyit alszik a gyerek

Az egészséges immunrendszer és a megfelelő alvás kéz a kézben járnak. Az alvásigény egyénenként eltérő: tinédzsereknél 9–10 óra, az iskoláskorú gyerekeknél legalább 10 óra, az óvodás gyerekeknél 11–12 óra alvás számít elegendőnek, míg az újszülötteknek 16–18 órányi alvásra van szükségük. Ezt érdemes betartatni a csemeténkkel.

A cikk a Vasárnap családi magazin 43-as számában jelent meg, 2023. október 24-én.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?