Mikor új családtag érkezik, mindenkinek van legalább egy jótanácsa a kismamának. Nem is csoda, hogy ettől könnyen összezavarodik, és mindenben hisz, csak a saját képességeiben nem. A legjobbat szeretné adni a gyerekének, de ami még néhány éve bevett gyakorlat volt, az ma már nem biztos, hogy ugyanúgy ajánlott.
A tudomány fejlődése meghatározza a mindennapjainkat. Folyamatosan dőlnek meg tévhitek, és új praktikák veszik át a régen bevált módszerek helyét. Így van ez az újszülöttgondozás területén is. A nagyszülők tapasztalatai és a védőnők tanácsai is a jót szolgálták, viszont ezek felett is eljárhat az idő. Összeállításunkban sorra vesszük azokat a módszereket, amelyek nem is olyan rég még bevett gyakorlatnak számítottak, most viszont nem buzdítanak a használatukra a szakemberek. Minden helyzet egyedi, ezért fontos gyerekorvostól tanácsot kérni az újszülött megfelelő ellátásához.
- Fertőtleníteni kell a köldökzsinór csonkját?
A kilenc hónapon keresztül a köldökzsinórnak köszönhetően jutott ellátáshoz a kisbaba. A születést követően azonban megszűnik a funkciója, és elvágják. Marad azonban egy kis csonk a baba testén. Az elszáradt köldökcsonk a születést követő 7-10 napon belül magától leválik. A gyógyulás miatt fontos, hogy ne érje víz a csonkot. Ezért nem javasolt a gyakori fertőtlenítés. Minél többert fertőtlenítik, annál inkább benedvesedik, és később szárad le. Ezért ha minden rendben van, elegendő egy steril gézzel letakarni a köldökcsonkot. Így a pelenka sem ingerli a területet.
- Kell-e kesztyű az újszülöttnek?
A babaholmik fontos részének tartották a kesztyűt a közelmúltban. Nem azért, hogy ne fázzanak az újszülött végtajai, hanem azért, hogy az apró kezekkel matatva ne karmolja össze magát a hosszabb körmökkel született baba. Ma már inkább arra helyezik a hangsúlyt, hogy a kisbaba az érintés által is megismerkedhessen a saját és szülei vonásaival. Nem kell a kesztyű a kelengyébe, akkor sem, ha a bababoltokban azt mondják, elengedhetetlen.
- Milyen gyakran kell fürdetni a kisbabát?
Semmiképpen nem naponta, egyes ajánlások szerint egy héten egyszer elég. Azonban melegben a baba is izzadhat, ezért nem árt heti két-három alkalommal felfrissíteni. A túl gyakori fürdetés nem ajánlott, mert feleslegesen kiszárítja a baba bőrét. 5-10 centiméter 36-37 fokos fürdővíz elég a biztonságos fürdetéshez. Itt is érdemes az egyszerűségnél maradni, a jól bevált babakád praktikusabb lehet, mint egy dizájnerkád, és még olcsóbb is.
- Tiszta víz vagy illatos habok?
A babaillat szinte mindenkit lázba hoz, viszont tévedünk, ha azt hisszük, hogy ez kozmetikumoknak köszönhető. A kisbabák egyedi illatát számos tényező befolyásolja. A kisgyermekeknek készült kozmetikumok kíméletesek, de használatukkal mégis árthatunk, mert még a bababarát krémek és fürdetők is megbonthatják a bőr érzékeny pH-értékét. Ezért nem kell ragaszkodni a babaolajhoz, sem a habos fürdőhöz. Ha mégis szeretnénk valami extrát, heti egyszer adhatunk pár csepp klasszikus babaolajat a fürdővízhez.
- Pólyázni vagy sem?
Az elmúlt években reneszánszát élte a pólyázás, újra népszerű lett a módszer, amelytől sokan nyugodtabb, többet alvó babát remélnek. A pólya biztonságot nyújthat az anyának és a babának, utóbbi viszont nem tudja megmozdítani a végtagjait, és könnyen bemelegedhet. A nem jól összehajtogatott pólya csípőficamot is okozhat. Ma már nem ajánlják a pólyát, legfeljebb akkor, ha túl kicsi a baba, és bebugyolálva biztosabban tartja őt az anyuka.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.