Kép Shuterstock
Javíttassuk meg, ha elromlott, mert szemetet gyártunk. Vegyünk újat, mert az takarékosabb. Melyik mikor érvényes?
Ne idő előtt!
A tartós fogyasztási cikknek már a nevük is súg: nem kellene azonnal lecserélni az első adandó alkalommal, hiszen ezzel nemcsak hulladékot termelünk, hanem kiszakítunk magunknak egy újabb darabot a bolygó erőforrásaiból. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja elsősorban a rendszeres karbantartás fontosságára mutat rá, ám ha bekövetkezik a baj, azaz a meghibásodás, akkor a javítást, a felújítást javasolja.
Hogy meddig éri meg ezen az úton haladni, nem olyan egyszerű megállapítani, hiszen a gyártók jórészt nem közölnek információt a várható hasznos élettartamról, arról tehát, hogy (a garancia letelte után) meddig fog még szolgálni bennünket a megvásárolt termékük, arról meg aztán végképp nem, hogy mikor érkezik el az optimális lecserélési időpont, az a pillanat tehát, amikortól már nem éri meg vesződni a régivel.
Az előállítás után már nem fogyasztó berendezések, például a bútorok vagy a nem elektromos szerszámok esetében a legegyszerűbb a képlet: addig kell használni, amíg csak lehet. A fogyasztók esetében, legyen szó akár elektromos energiáról, vízről vagy másról, már ezt is bele kell kalkulálni, ahogy azt is, mikori a gép – hiszen a technológia fejlődésével egyre hatékonyabb készülékeket állítanak elő, így például egy mostani gép tovább bírhatja annál, mint ami tíz éve volt kapható.
Segítség a javításban!
Úgy tűnik, hogy az Európai Unióban kezdik megelégelni a készülékek rövid élettartamát: a tavaly elfogadott új szabályok értelmében 2021-től a gyártók kénytelenek lesznek összeszedni magukat. Előírták számukra, hogy a készülékeket strapabíróbbra gyártsák, és kötelezik őket, hogy legkevesebb 10 évig biztosítsanak alkatrészeket hozzájuk.
A lépés kezdeményezői szerint azonban mindez közel sem elég: azt kellene elérni szerintük, hogy akár maguk a felhasználók is könnyen el tudják végezni a javításokat a berendezéseken, ne kelljen hozzá szakembert hívni – és ezzel még inkább megérje anyagilag is a hosszabb használat.
Pontosan nem lehet megmondani, mikortól éri meg lecserélni egy adott készüléket, függ a minőségétől, a korától, a használtságától, energiabesorolásától. Az ENSZ iránymutatása szerint:
-
a hűtőgépek esetében mindenképp érdemes a csere mellett dönteni, ha a régi még 1994 előtt készült, a 2000-es évek elején gyártottak tíz évig, a 2010-es években előállítottak pedig kb. 20 évig működnek hatékonyan energiafelhasználás szempontjából;
-
a mosógépek esetében is hasonló időtartamot jelölnek meg, bár itt a terheltség különösen fontos szempont, és azzal a példával élnek, hogy egy nagyjából 10 éves, A++ jelölésű mosógép cseréjével 22 százaléknyi elektromos áramot spórolhatunk;
-
a porszívót, ha már akár B-s vagy annál jobb az energiabesorolás, nem igazán éri meg cserélni, ha nem muszáj;
-
a mobiltelefonok, számítógépek esetében a leginkább környezetterhelő a nyersanyag, tehát addig érdemes használni őket, ameddig csak lehet, s nem engedni a divathullámoknak;
-
a televíziókról pedig azt írják, hogy a régebbi, LED-kijelzős készülékek takarékosabbak, mint az újabbak (pl. az okostévék).
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.