Kőtés, biracs, csiripiszli

<p>A Nyugat-Dunántúlon szalados, a Dunakanyarban méra, az Alföldön csíramálé, a tiszántúli városokban málé. Szlovákoknál keltýš néven ismert. Látványban a csirizre, ízében a lépre hasonlít; néprajzkutatóink szerint ezeknek az analógiáknak köszönhetően kapta változatos neveit amellett, hogy a búzaszemeket a készítés legelején &bdquo;kikőtötték&rdquo;.</p>

Így húsvét előtt sokunknak a gyerekkorát idézi. Ahogy a nagymama előveszi a kacsasütőt a sparheltből, benne az édes málé, nádszállal spékelve, hogy ki ne fusson. És finom. A kőtést lehet nagyon nem szeretni is, de lehet csillapíthatatlanul megóhajtani, betelhetetlenül rájárni, és rosszullétig kanalazgatni.

A mézédes kása csíráztatott gabona felhasználásával, cukor hozzáadása nélkül készül. Ízét és egészségvédő tulajdonságait természetes biokémiai folyamatok nyomán nyeri. Kiemelkedően magas a B-, D- és E-vitamin-tartalma. Elődeink már ismerték az egészséges táplálkozás ma még csak kutatott összetevőit! A kőtésben lévő vitaminok, enzimek, ásványi anyagok, egyszerű cukrok, antioxidánsok emelik a vércukorszintet, javítják a hangulatot, serkentik az agyműködést, sőt élénkítő hatásuk is van. A legújabb kutatások tükrében azonban egészségünkre való hatásai – mint gabonából készült ételnek– ennél sokkal nagyobbak. Gyermekeknek tegyük vonzóbbá valódi csokoládéval csepegtetve vagy mézzel kínálva, ahogy a törökök teszik.

 

Hogyan készül?

A búzát (egy sütőtálra kb. 400 gr) átválogatjuk – csak az egészséges magokat hagyjuk meg. Alaposan átmossuk őket, és egy éjszakára langyos vízbe áztatjuk. Majd átöblítjük tiszta vízzel, leszűrjük, és tepsibe terítjük, aztán konyhai papírtörlővel letakarjuk. Ezt reggelenként és esténként bőven megöntözzük vízzel, hogy a magok ne száradjanak ki. A magokat naponta egyszer tésztaszűrőn átöblítjük – óvatosan, nehogy a csírájuk letörjön. Mindezt addig ismételjük, míg a búzának 1 centiméternyi szép fehér gyökérkezdeményei és csírája nem nő. Nálam a 4. napra lettek ekkorák. A csíra színe ne menjen át zöldbe, mert az értékes enzimeket, vitaminokat mi akarjuk elfogyasztani; ha már zöldbe megy a szín, akkor a fejlődő kis növény hasznosítja őket. A gyökerekkel összeszőtt, csírázásnak indult búzát mixerben – csak annyi vízzel, hogy le is darálja, ne csak forgassa a kés – pépesítjük. Majd tálban kétszer annyi vizet öntünk hozzá, mint a búza tömege volt. Nem érdemes túlhígítani. Egy ideig hűvös helyen állni hagyjuk, időnként átkevergetve (fél napon át is hagyhatjuk, így minden értékes beltartalom kiázik belőle). Utána átszűrjük, és a szűrőn maradt szárazanyagot jól kinyomkodjuk, -préseljük. Édes, tejszerű folyadékot kapunk. Annyi lisztet keverünk hozzá – legjobb a teljes kiőrlésű búza, tönköly és rozs keveréke –, hogy sűrűbb palacsintatészta állagú legyen. Sütőtálba vagy egyéb cserépedénybe öntjük (legfeljebb az edény háromnegyedéig legyen, mert erősen pöfékelni fog) Nádszálakat is szúrhatunk a masszába, ha már besűrűsödött. Egy órán át, de akár több órán keresztül is sütjük – előbb kb. 210, majd 180-190 fokon –, míg a teteje szép piros nem lesz, a széle pedig úgy nem tűnik, hogy már-már odakap. Hűlés után kanalazható is.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?