Bankkártya kontra készpénz. Hogy fizetünk mi?

Vasárnap

Már alig van hely, ahol ne lehetne kártyával fizetni. Ennek elterjedésében a koronavírus-járvány is szerepet játszott: mivel a pénz nem túl higiénikus, a járványügyi szakértők a bankkártya használatára ösztönözték az embereket. Mégis vannak, akik a mai napig a készpénzes fizetésre esküsznek. Ezt a két módot vetettük össze Baráth Kinga pénzügyi tanácsadóval, a pénzügy.sk munkatársával.


 

Népszerűségi ráta

Szerinte a fiatalok körében egyértelműen népszerűbb a készpénzmentes fizetés, az idősebbek közt vannak, akik nem is rendelkeznek bankkártyával. „A Covid alatt mindenki kártyával fizetett, az utóbbi 6-8 hónapban azonban újra a készpénz van az élen, főleg Nyugat-Európában, de felénk is egyre inkább igaz ez. Tavaly nyáron Nagy-Britanniában például rekord mennyiségű készpénzt vettek fel a lakosok” – mondja Baráth Kinga, s azzal folytatja, hogy nálunk az élelmiszerboltokban használnak egyre inkább készpénzt, ennek oka pedig a drágulás. Próbálnak az emberek spórolni, a készpénzt pedig nehezebben adják ki a kezükből, „jobban fáj a lelküknek”. Nem ok nélkül szoktuk mondani, hogy mennyibe fog ez fájni nekem? Tény, hogy ha valaki többet költ, akkor sok készpénzt kell magánál tartania, de a hirtelen ötletből jött kiadásoktól megvéd a készpénz használata. Ezt szokták leggyakrabban pozitívumként felhozni a mellette érvelők: könnyebb vele spórolni. Ami viszont negatívum, hogy a pénztárcában védtelenebb: elveszhet, meglophatnak, míg a bankkártyánkon több módon is védve van a vagyonunk.

Jobb az egyik, mint a másik?

Ha a költségeket nézzük: amennyiben jól megválasztott számlacsomagunk van, és a bankkártya használata után nincs semmilyen levonás, akkor túl nagy különbségnek nem kéne lennie a két fizetési mód közt. Amire a bankkártyánál figyelni kell, az a külföldi vásárlás. Az elmúlt időszakban egyre több banknál megjelent ugyanis egy ún. átváltási illeték (kurzový poplatok). Ez az eurozónán kívüli országokra vonatkozik, beleértve a webshopokat. Általában a fizetett összeg 2-3%-át vonják le ilyenkor. Ha esetleg nagyobb összeget fizetünk, akkor se essünk kétségbe, mert ez az illeték nem lehet több 3 eurónál. Persze, vannak bankok, ahol nem számolnak fel semmilyen plusz költséget.

Ha tehát vásárlókörútra megyünk, például Magyarországra, akkor lehet, hogy érdemesebb készpénzt váltani és azzal fizetni, főleg, ha gyenge a forint.

De váltani csak akkor éri meg, ha sokat fogunk költeni, és nagyon jó az árfolyam, mert a váltóknál is van kezelési költség. Különben nyugodtan használjuk a kártyánkat. Ami még fontos: kártyás fizetésnél fel szokták kínálni a lehetőséget, hogy euróban vagy az adott ország pénznemében szeretnénk-e fizetni. Ilyenkor mindig az ország pénznemét válasszuk! Ha az eurót választjuk, az üzlet saját árfolyamokkal válthat, mi pedig rosszabbul járhatunk” – magyarázza a pénzügyi tanácsadó.

Bukkanók és bökkenők

Leggyakrabban az online visszaéléseket hozzák fel ellenérvként a kártyahasználat ellen. Tény, hogy a bankkártyaadatokkal való visszaélések nagy része az online térben történik. Érdemes tehát néhány dologra figyelnünk: „Amíg bankban dolgoztam, sok ilyen esetet kellett megoldanunk. Előfordult például, hogy valaki véletlenül feliratkozott valamilyen havi díjra, aztán nem értette, hová tűnik a pénz a számlájáról.

Mindig ellenőrizzük, hogy a weblap, ahonnan rendelni akarunk, biztonságos-e: ha a cím https-szel kezdődik, vagy ott a kis zárolt lakat a weblapcím mellett, akkor biztonságban vagyunk. Semmiképpen se rendeljünk olyan oldalakról, ahol nincsenek cégadatok, elérhetőségek, visszajelzések!

A biztonság érdekében jó megoldás lehet, ha használjuk a megtakarítási számlánkat. Ma már minden banknál van lehetőségünk arra, hogy a folyószámlánk mellett legyen egy spórolós alszámlánk is (ez a legtöbb esetben automatikusan elérhető, az internetes banki szolgáltatásban láthatjuk, nem kell hozzá plusz intézkedés). Mindig csak annyi pénzt tartsunk a folyószámlánkon, amennyit például a pénztárcákban is tartanánk. Állíthatunk be költési limitet is, így is védeni tudjuk magunkat. Az is előnyös, ha SMS-értesítést kapunk a tranzakciókról, így látjuk, ha valaki más használja a kártyánkat, és rögtön le tudjuk tiltatni. A telefonszám, amelyen ezt megtehetjük mindenhol 24 órában elérhető a hét minden napján. Az applikációkban, az internetes banki szolgáltatásokban már a legtöbb dolog megoldható” – mondja Kinga, aki nyolc évig dolgozott a bankszektorban.

A kártya a jövő?

Ha visszatérőben is a készpénzes fizetés, annyi biztos, hogy a fiatalok már hozzászoktak a bankkártya használatához. Sőt, sokan már azt sem használnak, telefonnal, okosórával fizetnek. „Ezt a bank úgy könyveli el, mintha kártyával fizettünk volna” – mondja Kinga, hozzátéve, hogy a különbség csak annyi, hogy így az egész eljárás kényelmesebb. Nem kell a tárcát se magunkkal vinnünk, nem kell keresgélnünk, mert a telefon és az okosóra általában mindenkinél kéznél van. Ezt az egyre terjedő tendenciát egyébként a számok is igazolják: tavaly több mint kétszer annyi tranzakciót hajtottak végre okostelefonnal, mint 2021-ben, olvasható ki a Szlovák Bankszövetség (SBA) adatbázisából.

Ami a szolgáltatásokat, üzleteket illeti, a legtöbb helyen már igyekeznek megfelelni a trendeknek, a vásárlók igényeinek, és lehetőséget adni a készpénzmentes fizetésre. Ahol ez még nincs így, az általában valamilyen kisebb vállalkozás. „Ahhoz, hogy kártyával tudjunk fizetni, a boltnak, vállalkozónak rendelkeznie kell úgynevezett POS-terminállal, ez pedig plusz költségekkel jár számukra, ezért van az, hogy néhány helyen még nem vezették be. A statisztikák alapján azonban, ha valaki lehetőséget ad a kártyás fizetésre, megnő a bevétele, több lesz az ügyfele. Ha valahol azt látjuk, hogy csak 5 euró felett vehetjük igénybe a kártyás fizetést, az azért van, mert minden tranzakció után díjat kell fizetnie a szolgáltatónak a saját bankja számára. A Covid idején nagyon sokan álltak rá arra, hogy egyáltalán nem hordanak maguknál készpénzt, ezért simán lehet, hogy ha valahol csak készpénzes fizetésre van lehetőség, a vásárló továbbáll” – mondja a pénzügy.sk munkatársa. Érdemes itt megjegyezni, hogy jelenleg több mint 71 ezer regisztrált POS-terminált jegyez a bankszövetség (SBA). Ezzel szemben a bankautomaták száma csökkent az elmúlt években: jelenleg 2773 van működésben.

Összességében kijelenthetjük, hogy mindkét módszernek, a kártyás és készpénzes fizetésnek is megvannak a maga előnyei és hátrányai. Ha a megfelelő helyekről tájékozódunk, nem adjuk meg a kártyánk adatait kétes oldalaknak, személyeknek, a pénztárcánkat pedig szem előtt tartjuk, nem nyitogatjuk feltűnően, akkor nem lesz gond.

Érdekes

A tavalyi év számokban:

Forgalomban lévő bankkártyák: 5 246 985

Kártyás tranzakciók: 844 853 038

Mobilos fizetések: 158 780 118

Használatban lévő POS-terminálok: 71 078

Működő bankautomaták: 2773

Készpénzfelvétel bankautomatákból: 80 563 544

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?