Ha az elmúlt években azért távoztak külföldre a tapasztalt szakorvosok, mert itthon keveset kerestek, most azért teszik, mert a kórházakban nincs rájuk igény.
Az igazgatók inkább két frissen diplomázott, szakvizsgával nem rendelkező orvost alkalmaznak, mint egy szakvizsgázott és több évtizedes gyakorlattal rendelkezőt, mert az utóbbit most már valóban jól meg kell fizetni. Emlékeztetőül: a szakvizsga nélküli orvosok kezdő fizetése 1816 euró (az átlagbér 1,5-szerese), és évente az átlagbér 0,015-szörösével emelik. A szakvizsgázott orvosok bérét az átlagbér 2,5-szeresével emelték, és minden ledolgozott évért az átlagbér 0,025-szörösével. 2025-től a szakvizsgával rendelkező orvosok évente az átlagbér 0,03-szorosának megfelelő béremelésben részesülnek. Az évenkénti fizetésemelés harminc, gyakorlatban töltött évig jár, addig egy szakorvos a különböző pótlékok és túlórák nélkül csaknem 4000 eurót kereshet, túlórákkal és pótlékokkal akár 6000 eurót is.
Spórolnak az igazgatók? Mennyi orvos hiányzik jelenleg? Miért a betegeken takarékoskodnak minduntalan? Ki vonná büntetőjogi felelősségre a kórházigazgatókat, és miért? Hogyan nyilatkozik a jelenségről Peter Visolajský, a LOZ (Orvosok Szakszervezete) elnöke? Miért nem jó ez a kezdő orvosoknak sem? Hány orvos és hány nővér hiányzik jelenleg Szlovákiában a kórházakból? Miért szűnnek meg szülészetek?
Vrabec Mária hasznos cikke elolvasható a már megvásárolható Vasárnap-ban.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.