Teapercek: Teatöri

Vasárnap

A hideg, borongós napokon egy bögre forró tea új életre keltheti a testünket és a lelkünket. Így az ősz beköszöntével előkerülnek a különböző színes és mintás bögrék, a finomabbnál finomabb teakeverékek és persze a pokrócok, melyek alá bújva szürcsöljük a forró italt. Most meg is vizsgáljuk őt egy kicsit jobban, hogy a kortyolgatás mellé valami olvasnivaló is akadjon!

Kezdjük is a tea történetének elején. Ez a forró ital igencsak hosszú és gazdag múltra tekint vissza, évszázadok óta fogyasztják különböző kultúrákban, szerte mindenhol a világban.

A tea őshazájának Kínát tekintjük, ugyanis ők írtak először a leforrázott tealevelek jótékony hatásairól. Egy legenda szerint időszámításunk előtt 2700 körül élt a kínai császár, Shen Nung, aki nagyon ügyelt a tisztaságra, és az ivóvizét mindig felforralta fogyasztás előtt. Egyszer azonban a szél tealeveleket fújt a bugyogó vízzel teli edényébe. A levelek aranyszínűre színezték a vizet, és kellemes aromát kölcsönöztek neki. A császár kíváncsi volt, és kipróbálta az italt, ami azonnal felfrissítette őt.

Egy másik történet szerint maga Buddha fedezte fel a teát, amikor egy napon a kertben meditálva egy tealevél hullott csészéjébe. De létezik egy olyan japán monda is, amely szerint egy kegyes Buddha-követő, hogy imádkozás alatt a fáradtságot távol tartsa magától, levágta szemhéjait, és eldobta. Ebből keletkezett a teacserje, amiben erő lakozik, és elűzi az álmot.

Vasárnap

A teafogyasztás aztán gyorsan elterjedt. A kínaiaknak egy könyvük is született erről az italról, amely az ősi teatermesztési és teakészítési módokat foglalta össze. A tea őshazája egyébként minden bizonnyal Észak-Burma és Délnyugat-Kína határán van, ahol még ma is vadon nőnek a teacserjék. Kína után először Japánban terjedt el a tea, aztán szép lassan az egész világon. De arról, hogy hogy jutott Európába, és hogy mit jelent a briteknek a teázás, legközelebb ejtünk szót.

Tudta?

Abból, hogy egyes népek hogyan hívják a teát, eldönthető, hogy mely kereskedelmi úton találkoztak azzal először. Például a szanszkrit, orosz, iráni, illetve néhány észak-európai nyelvben a teát csájnak ismerik, ami mutatja, hogy a teájukat valószínűleg nem a tengeri, hanem szárazföldi úton kapták, feltehetően északról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?