Diéták útvesztőjében

Vasárnap

Többféle okból juthatunk arra az elhatározásra, hogy változtatunk étkezésünkön, vagy ahogy mondani szokás, diétázni kezdünk. Ez gyakran kihívást jelent, az ezzel járó stressz pedig csak tovább ront a helyzeten. Hodossy Katalin étkezési tanácsadóval keressük a kiutat a diéták útvesztőjéből

„A diéta kifejezés mára kicsit elhasználódott, és sokféle étrendet diétaként emlegetünk. Kilencvennapos, elválasztó, keto, paleo, vegán, mediterrán… rengeteg dologhoz kapcsoljuk mára azt, hogy diéta, pedig ezek sokkal inkább étkezési módok, mintsem diéták. Fontos különbséget tenni az orvosi értelemben vett diéta és az étkezési stílusok közt. Egészséges ember nem diétázik, hanem étkezik” – magyarázza az étkezési tanácsadó.


Orvosi étrendek

Orvos által előírt diétát kell tartanunk például akut esetekben, amikor múló állapotról van szó, és csak a szervezet helyreállásáig kell fenntartani a diétát (pl. epekő kialakulásánál, vakbélműtét után). Ezek egyszer véget érnek, viszont szigorú betartásuk elengedhetetlen a gyors, sikeres gyógyuláshoz. Bár diétának hívjuk, de az előbb említett időszakos diétától nagyban eltérnek azok a diéták, amiket életre szóló diagnózisoknál (pl. cukorbetegségnél, gluténintoleranciánál, tejallergiánál) ír elő az orvos. Az ilyen diagnózis az ember addigi étkezését teljesen más alapokra helyezi. Másként étkezik, mint a többség, amit neki és környezetének is meg kell tanulnia elfogadni és a gyakorlatban kivitelezni. Sokan küzdenek emésztési panaszokkal, hormonális gondokkal. Ezeket a problémákat az étkezés is segíthet irányba terelni. Az orvosi diétáknak fontos szerepe van különböző betegségek megelőzésében és kezelésében egyaránt. A diéta elsősorban az orvoslás eszköze, a szervezet megváltozott állapotához igazodó táplálkozást jelent.


Étrendtrendek és divatdiéták

Fogyást, zsírégetést, fiatalodást, egészséget ígérő diéták gombamód szaporodnak. Közös bennük, hogy amikor betörnek a köztudatba, hatalmas népszerűségnek örvendenek. Előírják, hogy mit szabad és mit tilos enni, sokszor egymásnak ellentmondva. A divatdiéták tiltólistáira felkerült már gyakorlatilag minden élelmiszerünk. Mit ehetünk? „Erre a kérdésre a táplálkozástudomány keresi a hiteles választ. Ez egy nagyon dinamikusan fejlődő tudományág. Rengeteg kísérlet és kutatás folyik étkezéssel kapcsolatban. Egyre többet tudunk meg arról, hogy egyes élelmiszerek hogyan hatnak az egészségünkre, és egyre többet értünk meg testünk működéséből. Az új felfedezések leegyszerűsítő tálalása azonban olykor megtévesztő következtetésekhez vezet. A folyamatosan megjelenő, újabb és újabb hírek, felfedezések zavart okozhatnak.
Sokan úgy érzhetik, bármennyire is igyekeznek egészségesen élni, mindig valamit rosszul csinálnak. Az étkezés személyes ügy. Nem nézhetjük a tudomány nagyítóján keresztül a tányérunkat. Amíg a kutatók végzik a munkájukat, a mi feladatunk legjobb tudásunk szerint a számunkra megfelelő ételekkel táplálni testünket. Mi itt, Dél-Szlovákiában értékes helyzetben vagyunk, hiszen itt minden beszerezhető az egészséges étkezéshez. Nagyszüleink azt ették, ami otthon volt, csak pár élelmiszert vásároltak boltban. Ma ez az arány drasztikusan megfordult. Szinte minden, amit megeszünk, boltban vásárolt élelmiszeripari termék. Ráadásul mi már gyakran nem is alapanyagokat szerzünk be, hanem kész, félkész ételeket. Az élelmiszeripar kényelmessé teszi számunkra az étkezést, és megkönnyíti a táplálkozást. A mi felelősségünk, hogy ezért a kényelemért ne fizessünk túl nagy árat. Az élelmiszerek csomagolásán feltüntetett adatok, mint például az összetevők listája, származási hely, tápértékadatok segítenek nekünk kiválasztani a számunkra megfelelő termékeket” – tudjuk meg a szakembertől.

Vasárnap

Tartsuk észben: enni jó!

Hodossy Katalin szerint rengeteg tévhit lengi körbe a táplálkozásunkat, ezért fontos, hogy ha kérdésünk van, internetes böngészés helyett merjünk szakemberhez fordulni. „Jó viszonyt akkor tudunk fenntartani az étkezésünkkel, ha ismerve testünk működését és igényeit, a számunkra megfelelő étkezési szokásokat alakítjuk ki. Mivel ennyire sokfélén eszünk, és ennyi információ zúdul ránk, már az is hatalmas bravúr, ha nyugodtan le tudunk ülni többen egy asztalhoz, és jóízűen eszünk együtt. Az evés örömforrás, vigyázzunk rá. Ha az evés élvezetét kiöljük, azzal az élet ellen fordulunk. Jegyezzük meg, hogy egészségünkért mi vagyunk a felelősek, nem az ételek, hiszen dönthetünk arról,hogy mi mit eszünk meg.”

ÍRJON NEKünk!

Új rovatuk célja, hogy segítsen kiigazodni az étkezésben. Segítő kezet szeretnénk nyújtani mindenkinek, aki étkezésével is hozzá szeretne járulni egészsége megőrzéséhez. Éppen ezért ha étkezésekkel kapcsolatos kérdésük van, azt küldjék el az etkezes@vasarnap.com címre. Hodossy Katalin étkezési tanácsadó konkrét tippekkel, tanácsokkal, receptekkel segít majd havonta megjelenő mellékletünkben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?