Ötvenöt éves Várkonyi Zoltán legendás történelmi filmje, az Egri csillagok, melyet minden idők legsikeresebb magyar produkciójának tartanak. Gárdonyi Géza figuráihoz olyan színészek adták az arcukat, mint Sinkovits Imre, Venczel Vera, Kovács István vagy Bárdy György, a regény képi világát pedig Szász Endre festőművész álmodta meg. A forgatás maga is rendhagyóan zajlott, az évforduló alkalmából pedig összegyűjtöttünk néhány érdekességet, amit talán még nem tudtatok róla.
1.) Délibábok
A film csatajelenetei méltán híresek – részben az elképesztő méretű hadseregnek köszönhetően. A statiszták között a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) és a Magyar Honvédség embereiből is akadtak bőven, a távolabbi katonákat viszont felfújható bábuk „alakították”. Ők voltak az egyedüliek, akik nem futottak az ikonikus tűzkerék elől, amit valóban megépítettek a forgatáshoz, a statisztákat pedig testkenőcs védte az égési sérülésektől.
2.) Celeb vagyok, castingolj be
A casting során a publikum véleményét is kikérték, és csaknem 12 ezer voks formájában meg is kapták. Kovács István és Venczel Vera is úgy jutottak a film két főszerepéhez, hogy egy közvélemény-kutatásban a fiatal nézők túlnyomó többsége őket követelte Gergely és Éva szerepére. Kovács István elmondása szerint összesen 18 ezer forintot kapott a szerepért, amit egy nyereménybetétkönyvre költött. Ez jó döntésnek bizonyult, ugyanis öt autót is nyert.
3.) „Bocs”
A közhiedelemmel ellentétben nincs a filmben karórát viselő statiszta a janicsárok között. Egy másik korszerűtlenség azonban majdnem bekerült a filmbe. A Török Jancsit alakító Benkő Péter egy felvétel során éppen a várba lovagolt, amikor kis híján fellökte az egyik statisztát. Várkonyit nem is zavarta volna a hiba, Benkő azonban ijedtségében elszólta magát: „Bocs”. Mivel ezt a szót a középkorban még nem használták, kénytelenek voltak újravenni a jelenetet.
4.) Egri vár 2
A filmet eredetileg az egri várban forgatták volna, végül azonban olcsóbbnak bizonyult felépíteni egy teljes várszettet, mint átalakítani a népszerű turistaattrakciót. A „hamis” egri vár a mai napig megtekinthető Pilisborosjenő határában. A tengerparti jeleneteket Bulgáriában forgatták, egész pontosan a Fekete-tengernél, az utómunka során azonban megsérült a film egy része. Hogy kíméljék a költségvetést, az újraforgatásokat a Balatonnál ejtették meg.
5.) Színi tanfolyam
A filmben feltűnő állatokat már egy évvel a forgatás előtt elkezdték felkészíteni a szereplésre. A bivalyokat megtanították az igavonásra (odáig ezzel semmi tapasztalatuk nem volt), a lovakat pedig meghatározott termelőszövetkezetekben előre kiválasztották, és hagyták hosszúra nőni a sörényüket és a farkukat, ahogy az a középkorban is szokás volt. A külföldről hozott tevék közül három végül a budapesti állatkertbe került, utódaik pedig azóta is ott élnek.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.