Ritkán takarított helyek a lakásban

takarítás

Ha vendégeket várunk, vagy hétvégére rendet rakunk a lakásban, akkor általában elrakjuk a széken vagy a fotelban hagyott ruhákat, elmosogatunk, megtisztítjuk a tűzhelyet a konyhában, fertőtlenítjük a kádat, a mosdókagylót, a vécét, aztán körbeporszívózunk és letörölgetjük a port…

Egy ilyen rutinszerű takarítás, rendrakás általában csak a látható helyekre korlátozódik, az eldugottabb zugokkal nem foglalkozunk, vagy úgy gondoljuk, hogy majd legközelebb, esetleg nagytakarításkor azok is sorra kerülnek. És aztán meg is feledkezünk a létezésükről.

Sorra vesszük, melyek lehetnek azok a helyek a lakásban, ahol talán már évek óta gyűjtögetjük az egészségre is káros porcicákat.

1. A bútorok alatt

Az ágy vagy a kanapé alatt rengeteg por halmozódhat fel – nem látszik, a vendégek sem kukucskálnak be alájuk, takarítni meg nem a legegyszerűbb: csak megfelelő eszközzel lehet elérni, vagy el kell mozdítani a helyükről őket, amihez olykor férfierőre is szükség lehet. Porcicák a sarkakban, de akár egy ritkán használt íróasztal alatt is kialakulhatnak.

Hogyan portalanítsuk az ágy alját? Ha nem akarunk kellemetlen meglepetéseket találni az ágy vagy a kanapé alatt, érdemes évente legalább kétszer ott is takarítanunk. Használjunk portörlőt vagy porszívót. A mikroszálas törlőkendő és az antisztatikus poroló remek eszköz erre a célra.

2. Falak és lambériák

A por és a piszok a függőleges területeken is megtapad, beleértve a falakat, lambériákat, stukkókat is. Jó megvilágításban észrevehetjük, hogy a falak „szőrösek”, vagyis finom porréteg borítja őket, amit csak a gyakorlott szem képes felfedezni. A festett falon is megül a por, de a tapéta még jobb tapadást biztosít számára, így érdemes ezekre a felületekre jobban odafigyelni.

Hogyan portalanítsuk a falat? Használjunk tiszta porolót! A falak tetején kezdjük a porolást, lefelé haladjunk, hogy a már megtisztított falszakaszokat ne kenjük újra össze. Fordítsunk nagy figyelmet a kiugró felületekre, mint például a villanykapcsoló vagy az ajtókeret. A fürdőszobában a magas páratartalom miatt a párkányokon is letapadhat a por, ezeket jobb letörölni.

3. Szekrények, ajtók, képkeretek teteje

Tisztítsuk rendesen az ajtókereteket, a ruhásszekrények vagy a konyhaszekrény tetejét, ahol a legritkábban fordulunk meg a portörlővel. A képkeretekről is rendszeresen távolítsuk el a port, óvatosan, nehogy kárt tegyünk magában a festményben.

Hogyan portalanítsuk szekrényeinket és képeinket? Évente 2-3 alkalommal érdemes a szekrények tetejét is megtisztítanunk. Erre a célra használjunk eldobható porolót meghosszabbítható nyéllel: ez az eszköz szedi össze legjobban a port és a pókhálókat. A képkereteket, festményeket évente többször finoman porolgassuk le, ne várjuk meg, hogy lerakódás képződjön rajtuk!

4. Szellőzők és légszűrők

A legtöbb otthonban, főleg a társasházakban találkozhatunk szellőzőrendszerrel és légszűrőkkel: ezek a legegyszerűbb hálós típustól a hipoallergén pollenszűrőig bármilyenek lehetnek. Akár szellőzőablakról, akár annak szűrőjéről van szó, gyakran kell cserélni vagy tisztítani őket, hogy a káros anyagok ne jussanak be lakásunk légterébe.

Hogyan tisztítsuk a szellőzőt vagy a légszűrőt? A szellőző nyílását mindenki maga tisztítja: nemcsak portalanítás, hanem fertőtlenítés, penészirtás és spóramentesítés is javallott, ezeknek a tényezőknek a jelenléte ugyanis egészségügyi kockázatokat is hordozhat magában, pl. allergiát okoz. A szűrőket a lakásban gyakran portalanítsuk, s időszakonként cseréljük ki.

A társasházakban háromévente kellene központilag szellőzőtisztítást végezni, és ugyancsak fontos központilag végzett feladat a kártevőirtás is.

5. A gardrób és a padlója

A gardróbok tisztítása is az elhanyagoltabb feladatok közé tartozik: sokan figyelmen kívül hagyjuk, hogy ott tartjuk használt cipőinket, kabátjainkat, ruháinkat, amelyekkel szennyeződést hurcolhatunk be a lakásba. Mind közül a legszennyezőbb a cipő: a talpán behozhatunk földet és port, penészt, rovarokat és sajnos emberi, állati vizeletet, ürüléket is, ami egy padlószőnyegen egészen új életformákat képes létrehozni.

Hogyan tartsuk tisztán a ruha- és cipőtárolót? Minden évszakban ürítsük ki a szekrényünket, és takarítsuk ki. Egyúttal selejtezzük ki a nem hordott darabokat, amelyek csak a helyet foglalják az új ruhák elől. Az évszakok végén (ősszel és tavasszal) mindig kimosva, kitisztítva tegyük el a ruhákat, kabátokat, lábbeliket. A gardrób padlóján is nagy mennyiségű szenny halmozódik fel, főként a cipőknek köszönhetően, ezért a cipőkre külön gondot kell fordítani; csak tiszta cipőben lépjünk a lakásba vagy a gardróbba, a talpát is mossuk le, ne csak a tetejét.

F. É.

A teljes írás a VasárnapHáztartás mellékletben jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?