Naszvad fiatal város, 750 éves történelemmel

vasarnap

Ahhoz, hogy egy községet várossá nyilvánítsanak, nem pusztán gazdasági aktivitást igényel a település részéről, de a térséget is ellátó oktatási, kulturális intézményeinek fejlettségét, továbbá a sportéletét, a társadalmi szervezettségét is térségi szerepet betöltőnek kell tekinteni a kezdeményezés értékelése során.

A városi rang épp ezért nem pusztán elismerés, de egyben egy fejlődési korszak kicsúcsosodása is a Komáromi járáshoz tartozó Naszvad számára.

A Nyitra folyó menti település az ország legfiatalabb városainak az egyike, a lakosság lélekszáma 5014 fő. De ez is csak száraz adat. Hogy mi az, ami számít? A kézzel fogható és látható változás. A múltban főként a mezőgazdaságáról ismert falu az elmúlt évtizedekben alaposan megváltozott. Az itt megtelepedő befektetők által működtetett ipar, valamint a helyi vállalkozások átrendezték a képet, nem beszélve a helyi termálfürdőről és üdülőközpontról, melyek nagyban hozzájárultak a városi rang megszerzéséhez. A lakosság életszínvonalának emelése érdekében a város vezetése továbbra is folytatni szeretné a több évtizede zajló fejlesztéseket – tudjuk meg Molnár Zoltán polgármestertől, aki bő negyedszázada részese az önkormányzati munkának, ez alatt az idő alatt alpolgármesterként is tevékenykedett, majd elődje nyugdíjba vonulása után, 2018-ban választották meg Naszvad első emberének.



Megtérülő befektetések

Saját tulajdonú termálfürdő fölavatása, önerőből elvégzett járdaépítések, a helyi tisztítóállomás befogadóképességének sikeres növelése, pályázati forrásokból megújult kultúrközpont, elektromos kis méretű teherautó biztosítása, az Interreg Szlovákia–Magyarország Program keretein belül megvalósított kerékpárkölcsönző-rendszer telepítése, az óvoda épületének eredményes rendezése, javítása és műszaki felújítása, a közmegvilágítási források cseréje energetikailag kevésbé igényesre, Pump Treck park kiépítése – hogy csak a legfontosabbakat említsük. A kitartó és a szisztematikus munka eredményei jól láthatóak Naszvadon. A település reprezentációja, illetve a város érdekében a vezetők jövőképének és fejlesztési stratégiájának alapja, hogy idővel több lábon álló, turisztikai és wellness-szolgáltatásokat nyújtó (fürdő)várossá legyen, ahol az idegenforgalom mellett a stabil ipar is a biztos megélhetést szolgálja a polgárok számára.

A 2019 meglehetősen mozgalmas év volt. 2019 nyarának végén nyitottuk meg a termálfürdőnket, ez rég áhított, közel 30 éves álma volt a városnak. Tudni kell, hogy az 1968-as években már volt egy termálfurat a községben, a szocializmus idejében viszont nem igazán szerették volna, hogy a pöstyéni termálvízzel bármi is konkuráljon. A rendszerváltás után az önkormányzat azonban úgy döntött, hogy elvégez egy másik fúrást egy területileg is rendezett helyen, ekkor jött számításba az a most meglévő földterület, ahol a fürdőnk is áll. De 2019-ben ünnepeltük a község 750 éves fennállását is, valamint várossá avatását, aminek során színes délutáni műsorral örvendeztettük meg a helyi lakosságot. Természetesen az, hogy városi rangot kaptunk, több feladattal is jár, de a lakosság életszínvonalának érdekében folytatni szeretnénk a helyi fejlesztéseket. A jövőt illetően a legfőbb célunk a csatornahálózat és víztisztító állomás teljes körű kiépítése, további járdák létrehozása a város területén. Egy nagy méretű szabadtéri színpad kialakítását is fontosnak tartom a helyi kultúrház udvarán, sőt a piacterünk felújítása is elengedhetetlen lépés. Célul tűztük ki magunk elé a zöld területek növelését és további játszóterek kialakítását, valamint a termálfürdő további fejlesztését. Ez utóbbi kapcsán a lakosok ismét igényelhetik a Naszvad lakosainak szóló hűségkártyát, mely birtokában anyagi kedvezményben részesülnek a fürdőbe való belépésnél. Mindezek a tervek hozzájárulnak ahhoz, hogy a naszvadiak jobb életkörülmények között élhessenek idehaza” – részletezi a polgármester.

Mindennapi élet a városban

Naszvad intézményi ellátottsága a városi rangnak megfelelő. Két alapiskolája és művészeti iskolája mellett óvodával is rendelkezik – utóbbi esetében külön odafigyelnek arra, hogy ha szükség van rá, nyáron is teljes kapacitással működhessen az intézmény. A városvezetésnek mindegyik egyházzal kiváló a kapcsolata, ahogyan a civil szervezetekkel is. A Csemadok mellett a Matica Slovenská helyi alapszervezetének tagjait, az önkéntes tűzoltókat, a vadászszövetséget és a nemrégiben alakult Ügyes Kezek csoportosulást, valamint a helyi nyugdíjasklub tagjait lehetne említeni, mint a város aktív és segítőkész polgárait.

Rendszeresen szervezünk közösségépítő rendezvényeket. Tartunk májusfaállítást, nyári zenés esteket, szeptemberben pedig a Naszvadi napok kerülnek megrendezésre. Ösztönzésképpen, főiskolai vagy egyetemi hallgatók részére kitűnő tanulmányi előmenetelért két ösztöndíjat oszt ki évente a város. Nemrégiben humanitáriussegély-gyűjtést is szerveztünk az ukrajnai lakosság megsegítésére. Emellett fontos számunkra a rendezett és tiszta környezet. Ennek bizonyítéka az az új virágágyás, mely a város címerének formájában készült el. A Környezetvédelmi Alap támogatásának köszönhetően egy új víztartályos elektromos gépjárművel is rendelkezünk, ez lehetővé teszi útjaink és tereink permetezésével és mosásával a porszint lényeges csökkentését, melynek köszönhetően tisztább, pormentesebb környezet jön létre a városban” – mondja el a polgármester, bizonyítva ezzel a város jelmondatául is szolgáló alapigazságot, mely szerint munkával és összefogással (labore et concordia – prácou a svornosťou) bármit elérhetünk.

Érdekes

A múltban Naszvad lakosságának túlnyomó többsége magyar nemzetiségű volt, az 1945 utáni tömeges kitelepítéssel és a magyarországi szlovákok betelepítésével azonban alapjaiban megváltozott a nemzetiségi összetétele. A magyarok arányszáma jelenleg folyamatosan csökken, arányában tekintve 49%. A település első említése 1269-ből származik. A község a tatárjárás idején teljesen elpusztult, csak később épült újjá. A 15. században elnyerte a mezővárosi jogállást, melyet a törökkor végéig tartott meg. Ezt követően 1848-ig az Esztergomi Érsekség birtokaként, s egyúttal az érseki népek kiváltságainak élvezőjeként szerepelt a különböző okiratokban. A falu határából előkerült honfoglaláskori sírokat Szőke Béla régész vezetésével az 1940-es évek elején tárták fel. Naszvadon az intézményi ellátottság megfelelő, emellett négy egyház közösségének is otthont tud nyújtani – a lakosság többsége római katolikus, evangélikus vallású, de jelentős a baptisták és az apostoli egyház híveinek száma is.

Galéria
Érdekes

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/24. számában jelent meg

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?