Viszonylag gyorsan át tudunk állni gázról fafűtésre
Nem igaz. Először is le kell cserélni a kazánt, ez pedig komoly befektetést jelenthet. Még ha rendelkezik is a házunk szén- vagy fatüzelésű kazánnal, amely adott esetben évekig vagy évtizedekig használaton kívül volt, mára egyáltalán nem biztos, hogy üzemképes. Hogy ezt megállapítsuk, szakembert kell hívni. Míg a szakember megérkezik, megrendelhetjük a tűzifát. Erre vélhetően hónapokat fogunk várni, de ha sikerül is szereznünk, az szinte egész biztosan nem lesz elég száraz ahhoz, hogy már az idei télen fűthessünk vele. Gyorsan tehát csak azt a háztartást lehet átállítani fatüzelésre, amely üzemképes kazánnal és megfelelően kiszárított tűzifával rendelkezik. Ellenkező esetben érdemes egy évvel korábban, vagy az adott év tavaszán beszerezni a szükséges eszközöket, hogy a következő telet az új fűtési rendszerrel tudjuk kezdeni.
A fatüzelés tiszta és biztonságos
Lehet az, de nem kell, hogy az legyen. Ez sok mindentől függhet, például, hogy a ház melyik részében van a kályha vagy a kazán, vagy hogy mivel szeretnénk kifűteni a szobákat. Gyakran felhívják a figyelmet a szén-monoxid-mérgezés veszélyére, ez viszont minimalizálható, ha évente ellenőriztetjük a kéménynyílást, valamint ha biztosítjuk, hogy az ajtók és ablakok ne zárjanak hermetikusan, teljesen. Utóbbi esetben ugyanis az égéshez szükséges oxigént a lakótérből veszi fel a kazán vagy a kályha (ez egyébként ugyanúgy érvényes bizonyos gázkazánokra és átfolyós gáz vízmelegítőkre is). Nálunk nem túl elterjedtek, de léteznek olyan tüzelőberendezések is, amelyek ezt az oxigént is a kéményből szívják.
Milyen a jó tűzifa?
Tiszta és száraz. Festékkel vagy lakkal, s ezek maradványaival bevont fát nem szabad a kályhába vagy a kazánba tenni, mert a füstjében levő részecskék a közelünkben ereszkednek le, és szennyezik a levegőt. Megfelelő szárazságúnak az a fa nevezhető, melynek nedvességtartalma alacsonyabb, mint 20%, de még jobb, ha 10-15% alatt van. Ehhez a tűzifát legalább két évig kell szárítani nyitott és fedett helyen. Kiszárított tűzifa is vásárolható, de annak az ára sokkal magasabb, mint a nedvesé. Ha nem akarunk zsákbamacskát venni, szerezzünk be egy elektromos nedvességmérő készüléket, amellyel azonnal megállapítható a fa nedvességtartalma (falrészek nedvességtartalmának megállapítására is használható).
Mennyire káros az elégő fa füstje?
Ez teljes mértékben az elégetett fa minőségétől és az égés hőfokától függ. A megfelelő, vagyis magas hőfokon elégetett, száraz tűzifa füstje nem, vagy csak elhanyagolható mértékben tartalmaz káros anyagokat. Érdemes a begyújtáshoz is begyújtókockát használni papír helyett, mert a kartonpapír például sok ragasztót tartalmaz.
Mikor kell bevinni a tűzifát?
A már száraz fa fűtőértéke növelhető, ha a kályhába vagy kazánba kerülés előtt néhány napot vagy hetet már a fűtött beltérben tölt, mert itt is veszít még nedvességtartalmából. A szárítást viszont szigorúan csak kültérben végezzük.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.