Február 1-jén ünnepeljük az ikonikus G. I. Joe akciófigurák napját, melyek az egész játékipart és a popkultúrát is meghódították a 20. század második felében.
1964. februárjában a Hasbro játékforgalmazó vállalat piacra dobta az első G. I. Joe akciófigurát, nem is sejtve, hogy éppen játéktörténelmet írnak. Február 1-jét azóta is G. I. Joe-napként ünneplik világszerte. A népszerű, mozgatható akcióbábu Stanley Weston játékkészítő fejéből pattant ki, aki szeretett volna egy, Barbie-hoz hasonló, ikonikus játékot alkotni a fiúk számára. Ez sikerült is, a G. I. Joe akciófigurák, melyek kezdetben katonákat, majd később különféle szuperhősöket és speciális harcosokat ábrázoltak, azonnal világhírűvé váltak. Bár a G. I. a gyalogsági egységeket jelöli az angol nyelvben (ground infantry), egyéb jelentései is vannak, mint például az államilag kibocsájtott (government issue), de a galvanizált vas (galvanized iron) is, ami sokak szerint a rövidítés eredeti jelentése az akciófigura esetében.
A G. I. Joe figurákból kezdetben háromféle volt: gyalogsági egység, tengerészeti egység, valamint pilóta, később azonban több, sajátos karakter is létrejött, valamint egy női figura is a hadi nővér személyében. Az évtizetedek során a G. I. Joe hatalmas franchise-zá nőtte ki magát, és videójátékok, valamint rajzfilmsorozatok egész hadserege követte a bábukat. 2009-ben nagy költségvetésű film is készült Dennis Quaid és Channing Tatum főszereplésével, ám csupán mérsékelt sikerre tett szert. A franchise-ból napjainkban is a játékfigurák a legnépszerűbbek, melyek közul a ritkábbak, a korábban említett hadi nővér, valamint az eredeti Kígyószem figurák néha 10 ezer dollárért is elkelhetnek a gyűjtők körében.
(nationaltoday)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.