Növényvédelem júniusban

<p>A száraz, meleg időjárás kedvez az atkák és a tripszek szaporodásának. A közönséges takácsatka először az üvegházakban, fóliasátrakban szokott megjelenni, majd a kinti kultúrákban. Leggyakrabban a babon, paprikán, szamócán fordul elő, de a dísz- és gyógynövényeken, bokrokon, fákon is; gazdanövényeinek száma több mint 280.</p>

 

A gyümölcsfákon a piros gyümölcsfa-takácsatka gyakori: a nálunk termesztett gyümölcsfák mindegyikén károsít. Jellemző rá, hogy finom pókhálószerű hálót sző (ezért hívják takácsatkának). Jelenlétét is ez árulja el a leghamarabb, de szabad szemmel is látható, kézi nagyítóval pedig a gyengébb szeműek is megfigyelhetik. A növényeken olyan tüneteket okoz, mintha vízhiányuk volna. Az esőztető öntözés megritkítja őket, s a növények felüdülnek, ezért a kertészkedők vízhiányra gondolnak, és gyakrabban öntöznek.

A levélatkák is elszaporodtak a gyümölcsfákon. Ezek nagyon kicsik, kézi nagyítóval sem láthatók, de az általuk okozott tünetek alapján biztosak lehetünk jelenlétükben. A felnőtt egyedek áttelelnek, bár hideg télen sok elpusztul közülük. Idén az átlagosnál gyorsabb és korábbi elszaporodásuk várható, mivel a tél enyhe volt. Szívogatásuk folytán az alma- és körtefákon a fiatal, felső levelek kanalasodnak, és barnás árnyalatúak lesznek. A csonthéjasokon, őszibarackon, szilván ólomfényűek lesznek a levelek, a szilvafák fiatal hajtásai elsöprűsödnek. A nyári hónapokban az orgonabokrokon is gyakran károsítanak, a levelek fakóvá, ólomszínűvé válnak és kanalasodnak.

A zöldségféléken szintén károsítanak a levélatkák, a széles atka többféle zöldségen is – a paprikán, paradicsomon a levelek csavarodnak, a gyümölcsök parásodnak. Csak a paradicsomon károsít a paradicsomlevél-atka. A száron, levélnyélen rozsdabarna elszíneződést okoz (ezért népiesen rozsdaatkának nevezik).

Kiskereskedelmi csomagolásban atkák ellen nálunk két vegyszer kapható. Az Apollo 50 SC a tojásokat és az első fejlődési stádiumokat irtja, ezért hatása lassabban mutatkozik. A másiknak, a Vertimec 018 EC-nek az az előnye, hogy az atkákon kívül a zöldségféléken ilyenkor gyakori tripszeket is elpusztítja.

A gyümölcsfákon a levéltetvek ellen ajánlott a fák törzsét nem száradó ragasztóval gyűrűszerűen körbekenni, mivel a tetveket a hangyák hordják a fákra: szinte tenyésztik őket az általuk termelt mézharmatért.

Gombabetegségek ellen az előző számban leírt vegyszerekkel védekezzünk. A peronoszpóra, varasodás, levéllyukacsosodás, burgonyavész ellen, a rózsán pedig a barna foltosság ellen használható vegyszerek a következők: Acrobat MZ WG, Delan 700 WDG, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Syllit 65, Tanos 50 WG.

Lisztharmat ellen a Thiovit Jet almára, szőlőre, eperre, petrezselyemre, sárgarépára, uborkára, tökfélékre és dísznövényekre is használható. A lisztharmat ellen alkalmazható még a Bumper 25 EC, IQ-Crystal, Kumulus WG, Topas 100 EC és a Vivando.

A vegyszereket csak az előírt töménységben használjuk, és mindig tartsuk meg az egészségügyi várakozási időt.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?