Betakarításkor, levélhulláskor

Ebben az időszakban elsősorban a megtermelt zöldség és gyümölcs tárolására kell felkészülni. Alapelv, hogy csak ép, egészséges terményt lehet hosszabb ideig eltartani.

A tárolóban az előző évben raktározott növények maradványait gondosan össze kell szedni és ki kell dobni. Fontos végezni fertőtlenítést is, mert az egészséges terményeket a raktározás során is megtámadhatják a betegségek. A fertőtlenítés régi és jól bevált módszere a meszelés. Azokon a helyeken, ahol olyan a felület, hogy ezt nem tudjuk elvégezni, permetezzük le a falakat, a talajt, a ládákat réztartalmú szerekkel: Cuproxat SC, Champion 50 WG vagy Kuprikol 50-nel. A réz nemcsak a gombaspórákat, hanem a rothadást okozó baktériumokat is elpusztítja.

Az ideális tárolóban a hőmérséklet alacsony és megfelelő a páratartalom. Ahol száraz a levegő, a gyökérzöldségeket nedves homokkal, a káposztaféléket és a burgonyát vastagabb kartonnal, papírral takarjuk be, amely megakadályozza a nagyobb kipárolgást, a fonnyadást, száradást.

Nyitott balkonon akkor lehet télen is zöldséget raktározni, ha olyan jól szigetelt ládánk van, amelyben nem fagy meg a tárolt zöldség. Legérzékenyebb a hidegre a burgonya; a megfagyás ellen úgy védekezik, hogy a benne levő keményítő cukorrá alakul át, ami csak alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg. A megfázott burgonya tehát édes lesz, ami egyes ételek elkészítésére nem alkalmas.

A fák ágain a levelek lehullása után hegek maradnak, amelyeken keresztül megfertőződhetnek baktériumokkal és gombaspórákkal. Nagyon hasznos ezért levélhullás után elvégezni egy alapos lemosó permetezést rézkészítményekkel: Cuproxat SC, Champion 50 WG, Kuprikol 50. Az őszibarackfák levélfodrosodását okozó spórák ellen is fontos ez a kezelés. A permetezés előtt azonban szedjük le az ágakon maradt gyümölcsmúmiákat. A moníliás fertőzések tavasszal ezekből indulnak, ezért égessük el, komposztáljuk vagy ássuk el jó mélyre, de semmiképp sem hagyjuk a fákon vagy a fák alatt. A farontó gombák termőképletei is jól láthatóvá válnak a lombhullás után. Az ilyen megtámadt ágakat vágjuk le, a sebet azonnal kenjük be fabalzsammal. Az almatermésűek veszélyes betegségének, a tűzelhalásnak a tünetei is ilyenkor láthatóak a legjobban. Az ágakra rá vannak száradva a levelek, ezért könnyen észrevehetők. Ezeket az ágakat 20–30 cm-es egészséges résszel együtt le kell vágni, és a vágás helyét le kell kezelni.

A lehullott leveleken telel át az almafa-varasodás, a szőlőperonoszpóra, a dió gnomóniás betegsége, a szilva levélfoltossága és a szilvarozsda, a levélben a vadgesztenye aknázó moly bábja. Ezeknek a leveleknek az eltakarításával, megsemmisítésével csökkenthetjük a betegségek és kártevők terjedését tavasszal. A málna kártevői is a vesszőkben telelnek, ezért a beteg és károsított ágakat tőből vágjuk ki.

Az őszi fokhagyma nagyobb és szebb termést ad, mint a tavaszi, ezért akinek van lehetősége, ültessen. Az ültető anyagot csávázni érdemes SULca néven regisztrált folyékony levéltrágyával, amely a régen Sulka néven forgalmazott növényvédő szerrel azonos készítmény.

A krizantémokon károsító levéltetvek ellen a szeptemberi növényvédelemben leírtak szerint Karate Zeon 5 CS-szel védekezhetünk.

 

Sedliak Ilona

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?