Panaszkönyv: Most különösen kell vigyázni a házaló energiaügynökökre!

Vasárnap

Vrabec Mária rovata

Tisztelt Szerkesztőség!

Nagyon kétségbe vagyok esve, mert olyan szerződést írattak velem alá, amiről azt se tudtam, hogy miről szól. Meglátogatott egy férfi, hosszan győzködött, hogy ha az általa képviselt céggel szerződöm, akkor olcsóbban fogom kapni a gázt és az áramot. Annyit riogatnak a tévében azzal, mennyire drága lesz a fűtés és a világítás, hogy aláírtam. Azért is gondoltam, hogy tisztességes cégről van szó, mert még a falusi hangosbeszélőn is kihirdették, hogy mindenki készítse elő az utolsó gáz- és villanyelszámolást. Fiatalabb férfi látogatott meg, magyarul nem tudott, én meg szlovákul, ebből adódott ez a részemről kellemetlen ügy, mert most meg két cég is pénzt kér tőlem ugyanazért a gázért, villanyért. Ez hogy lehet? Két hónapja nem tudták elintézni egymás közt ezek a cégek ebben a modern világban, hogy kihez tartozik az ügyfél? Csak a házakat tudják járni, becsapni a tudatlan öregeket? Ráadásul a szomszédasszony is megijesztett, azt mondta, hogy két éve szerződött ezzel a céggel, de csak egy évig adták olcsóbban a gázt, utána sokkal drágábban, mint a gázművek, felmondani meg nem lehetett. Most már bánt, hogy talán hibát követtem el, de legalább másokat szeretnék figyelmeztetni, hogy ne dőljenek be az ilyen csalóknak.

Tisztelettel: G. Imre, Szepsi

-----------------

Kedves Olvasónk!

Az energiaszolgáltatók szerződéskötő munkatársai gyakran visszaélnek az idős emberek tájékozatlanságával, és hamis indokokkal kényszerítik őket arra, hogy írják alá a szerződést. Ezért hívjuk fel ismételten minden olvasónk figyelmét, hogy SOHA ne írjon alá semmit, amit nem ért, és aminek a következményeivel nincs tisztában. Amelyik üzletkötőnek nincs ideje és módja arra, hogy elmagyarázza a részleteket, az irodájában fogadja az ügyfelet, és időt adjon a megfontolásra, azzal egyszerűen nem érdemes szerződni.

Ha a hangosbemondóban csak azt hirdették, hogy mindenki készítse elő a gáz- és villanyelszámolást, akkor a községi hivatalban is mulasztást követtek el. Arról is fel kellett volna világosítaniuk a lakosságot, hogy az ügynökök, akik a falut járják, csak az egyik cég munkatársai a sok közül, mindenki maga választhat, és az átlépés nem kötelező. Mindenféle házaló ügynököknek nincs joguk betekintést nyerni az emberek gáz- és villanyszámláiba sem, mert így lemásolhatják a felhasználói hely számát, s akár fiktív szerződést is kiállíthatnak, amelyen hamisítják az ügyfél aláírását.

Aki mégis meggondolatlanul vált szolgáltatót, az a szerződést a házaló kereskedésről szóló törvény alapján 14 napon belül indoklás nélkül felbonthatja. Ha 7 napon belül meggondolja magát, és felbontja az újonnan kötött szerződést, akkor jó, ha értesíti az eredeti szolgáltatóját, hogy a konkurens cégtől kapott értesítést tekintse semmisnek Két hét után már csak a szerződésben foglalt feltételek szerint léphet vissza az ügyfél, vagyis minél hamarabb akar újra szolgáltatót váltani, annál magasabb bírságot fizet az előzőnek.

A szerződés megkötését követően az új cég köteles értesíteni a régit, hogy az ügyfél átlépett hozzá. Ha öntől a régi szolgáltató cég mégis pénzt kért, az azért van, mert még telik az egy hónapos felmondási idő. Mivel most az energiaárak emelkedése miatt is egyre többen próbálnak visszaélni az emberek kiszolgáltatottságával, különösen fontos, hogy senki semmit ne írjon alá úgy, hogy előtte tüzetesen nem tanulmányozta át. Ajánlatos ellenőrizni az adott céget, megkérdezni másokat, milyenek a tapasztalataik vele. Nem szabad hinni annak, hogy hosszú távon garantálják az olcsó gázt, áramot, a mai világpiaci árak mellett ez kiszámíthatatlan, s ezelőtt is csak egy évre szóltak a kedvezményes árak.

Ha valaki a felsoroltak ellenére váltani szeretne, feltétlenül kérje el a szerződést papíron, és kérjen időt a gondolkodásra. Soha nem szabad elhinni, hogy az átlépéssel a felhasználó számára semmi nem változik. Nemcsak az árak lehetnek eleinte kicsit alacsonyabbak, utána sokkal magasabbak, de ha valaki a szerződésben vállalt idő letelte előtt szeretne szolgáltatót váltani, akkor nézzen utána annak is, mennyi bírságot számol fel az eredeti szolgáltató azért, hogy nem tölti ki a vállalt időt, ami 2, 5, de akár 10 év is lehet.

Vasárnap
Érdekes

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/40. számában jelent meg 

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacen

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?