A részvétnél csak az indulatok voltak nagyobbak azt követően, hogy egy részeg sofőr október 2-án este öt fiatal egyetemistát gázolt el a pozsonyi Zoch utcai buszmegállóban.
A harag tovább fokozódott, amikor a bíróság szabadon engedte a tettest, hiába magyarázták a jogászok, hogy ez még nem az ítélet. Csak arról esett kevés szó, hogy Szlovákiában még mindig sokan ülnek spiccesen vagy ittasan a volán mögé, a megengedett sebesség túllépése pedig tájainkon egyenesen nemzeti sportnak számít. A tragikus baleset okozója, Dušan Dědeček vérében 1,69 ezreléknyi alkoholt mértek, az ellene felhozott vádat emberölésről közveszély okozására minősítette át az ügyész, vagyis akár 25 évig vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető. Az öt fiatal életét ez már nem adja vissza, de a tragédia okozta társadalmi sokk elég erős lehet ahhoz, hogy valamennyien elgondolkozzunk, miért mernek még mindig oly sokan alkoholfogyasztást követően autót vezetni.
Mi az ittas vezetés legfőbb oka Dušan Kešický klinikai pszichológus szerint? Mivel magyarázható, hogy Dědeček a balesetet követően is agresszívan viselkedett a rendőrökkel? Mennyit ivott? Miért elengedhetetlen nálunk a nulla tolerancia? A közlekedési baleseteknél hány százalékában van szerepe az alkoholnak? Mitől tartanak az ittas sofőrök? Mi az az indításgátló? Hogyan csinálják mások? Mi a helyzet a kerékpárosokkal?
Vrabec Mária írásából választ kaphatnak sok mindenre a Vasárnap legújabb számában.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.