Újrahasznosító gyertyaművesek

Vasárnap

Itt vannak a hosszú, bekuckózós, őszi, téli esték, ilyenkor kell betárazni a finom illatgyertyákból. Hogy aztán hátradőlhessünk, élvezve a lobbanó gyertyafényt, a nyugalmat, a halkan roppanó, pattogó fakanóc hangját. Ha olyat szeretnénk, ami nem kapható minden sarkon, sőt még környezetbarát is, Őszi Karit és Gergőt kell keresnünk, akik a tökéletesnél nem érik be kevesebbel.

Igényes, nagy gonddal készült kézműves termékeik a legfontosabb alkalmakat és a szürke hétköznapokat egyaránt segítenek széppé varázsolni. Kézzel készült, egyedi, környezetbarát gyertyáik két éve vannak a piacon.
2021 januárjában még tartott a téli szünet, amikor felmerült egy gyertyaöntő műhely eshetősége. Anyu javasolta, hogy kezdjek el kézműveskedni, válasszak valamit, amiben a barátom, Gergő is tud segíteni. Tudtam, hogy organikus anyagokkal akarok dolgozni, ilyen gyertyákat akkor itt a környéken még senki más nem készített. Mielőtt nekiálltam volna beszerezni az alapanyagokat, készítettem az egyik közösségi platformon egy oldalt, ahol tettem fel kérdezz-feleleket, hogy megtudjam, kinek lenne igénye ilyen termékekre. Nagyon sokan jelölték, hogy nekik igen, hát belevágtunk. Legelőször mindössze két illatunk volt a fakanócos crack gyertyában, ami 22 órát ég. A mai napig ezt a kettőt, a levendulás és a citromfüves illatot keresik a legtöbben” – meséli Kari, aki idén érettségizik az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumban, így aztán leginkább csak a hétvégén jut ideje hobbijára.

Az újrahasznosítási program tippje ugyancsak a lány édesanyjától származik. Szép üvegben, szép külsővel kínálják termékeiket, s amikor a gyertya elég, visszaveszik az üveget, és jutányosabb áron feltöltik. „Nagyon sokan kihasználják ezt a lehetőséget, hiszen nem muszáj ugyanolyan gyertyát vinni helyette. Készítettem egy kis videót arról, hogyan kell helyesen kitisztítani a gyertyásüveget. Csak annyi a trükkje, hogy az aljában marad egy pici viasz a kanóccal, ezt forrásban lévő vízzel – nem kell félni, nem fog elpattanni az üveg – felöntjük, és a viasz fel fog úszni a tetejére. Kifordítjuk, ennyi” – magyarázza a lány, aki mostanra kész üzletasszony, de azt mondja, eleinte sokáig kísérletezgettek otthon a konyhában.
Azt sem tudtuk, hogy kanóctartó meg ragasztó kell a gyertyába. Elkezdtük csinálni, az első gyertyát meggyújtottuk, illat jó, rendben pattog is, készültek az első fotók, leégett a gyertya, és eldőlt benne a kanóc. Megpróbáltuk ragasztópisztollyal rögzíteni, elolvadt. Sok gyertyakészítő oldalát átböngésztem, mire megtaláltuk a tökéletes megoldást. Nem beszélve arról, hogy nyakig viaszosak voltunk, sok ruha tönkrement” – nevet Kari, aki barátjával a szülői ház pincéjében alakította ki a kis műhelyt.

Mostanra letisztult stílusú ajándék- vagy éppen elegáns díszdobozba csomagolva, csodás pasztell színű betonkaspókba öntve is készülnek gyertyák, sőt lakásdekorok, illatviaszok szekrénybe, autóba, párologtatóba...

Vasárnap

Azt tapasztaltuk, hogy az emberek inkább kijönnek a piacra megszagolgatni a termékeinket, minthogy az interneten rendeljenek. Tallósra, Naszvadra, Csiliznyáradra, Komáromba és itthon, Gútán járunk termelői piacokra és kézműves vásárokra. Ilyenkor be tudják cserélni a használt üvegeket is a vásárlók, kipróbálhatják az újdonságokat. Rengeteg mennyei illatunk van: gyümölcsösebbek, fásabbak is. Gránátalma, barna cukor és füge, aromás gyümölcsök és száraz cédrus, fehér tea és bergamot, fekete tea és rózsafa, narancs és fahéj, kamillás, erdei gyümölcsös, magnólia... Mindegyik termékhez jár szórólap, hűségkártya, köszönőkártya, használati utasítás. Mindez egy borítékban, amit viaszpecséttel zárok le, még ez is egyedi. Minden apró részletre figyelek” – sorolja Kari, akinek az álma egy webshop.
Rokonok segítségével Ausztriába, Csehországba, Magyarországra, Szlovákia távolabb eső részeire is eljutottak a gútai crack gyertyák, rendszeresen érkezik onnan is megrendelés a természetes, tiszta égésű, ökológiai gyertyákra.

A legnehezebb frappáns posztokat írnom, kitalálni, milyen szöveggel lehet megvenni az embereket, és mindig szem előtt lennünk. Sokat köszönhetünk támogató szüleinknek, pedig ők se, én magam se gondoltam volna, hogy ez ennyire fog pörögni"

 – vallja be Kari mosolyogva. Nem árulja el, milyen egyetemen szeretne tovább tanulni, de hogy máris kész marketinges, az biztos.

Érdekes

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/46. számában jelent meg

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacen

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?