November 28-a „a vörös bolygó napja”, amikor azt az égitestet ünnepeljük, mely az egész emberi történelem során lenyűgözte földi megfigyelőit.
Az emberiség évszázadokon át, szabad szemmel is megfigyelhette a naprendszerünk negyedik bolygójának vöröses villanását az égen. A Mars hosszú ideje nyűgözi le a földi megfigyelőit, november 28-án pedig ezt a titokzatos, a kultúránkban is jelentős égitestet ünnepeljük. Ma már azt is tudjuk, hogy a bolygó vöröses színét a felszínén található, nagy mennyiségű vas-oxid okozza.
A Mars már az óidőkben is lenyűgözte az embereket, amióta csak elkezdtek csillagászattal foglalkozni. A korai kultúrák gyakran beleszőtték a bolygót mitológiai rendszereikbe, vöröses színe miatt többnyire a háborúval és vérontással azonosították.
A bolygó maga a római hadistenről, Marsról kapta a nevét.
A modern kultúra éppen annyira megszállottja a bolygónak, amióta ugyanis megjelent a köztudatban az űrutazás mint lehetséges jövőkép, sci-fi-írók ezrei kezdtek arról fantáziálni, vajon milyen kalandok várhatják fajunkat a vörös bolygón. A Mars és az űrutazás annyira erősen kötődnek a köztudatban, hogy a „marslakó” sok nyelven a földönkívüli, intelligens lények közönséges szinonimája.
A vörös bolygó napja a Mariner 4 űrhajó 1964-es kilövésének évfordulóját ünnepli, amitől az első közeli képeket kaptuk a Mars felszínésről.
(nationaltoday)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.