Atópiás ekcéma

Az atópiás dermatitisz (dermatitisz) veleszületett, allergiás hajlamon alapuló bőrgyulladás. Okai csak részben ismertek. Genetikaiakon kívül különböző környezeti tényezők játszanak szerepet kialakulásában és súlyosbodásában.

Az atópiás dermatitisz (dermatitisz) veleszületett, allergiás hajlamon alapuló bőrgyulladás. Okai csak részben ismertek. Genetikaiakon kívül különböző környezeti tényezők játszanak szerepet kialakulásában és súlyosbodásában.

Az ekcémás kiütést egyes élelmiszerek, belélegzett allergének vagy a bőrrel közvetlenül érintkező anyagok válthatják ki. A leggyakoribb provokáló tényezők közé tartozik a tehéntej és a tejtermékek, tojás, halak, citrus- és mogyorófélék, csokoládé, valamint egyéb ételallergének, továbbá a por és a benne található atka, pollen, penész, háziállatszőr. Sajnos, konkrét allergénnel való összefüggést gyakran nehéz bizonyítani. Irritáló hatással lehet a stressz, izzadás, alkohol, dohányfüst és a fűszeres étel is. Ezeken túlmenően a klimatikus viszonyok, fertőzések és egyéb megbetegedések, valamint nőknél a menstruációs ciklus fázisai is hatással vannak rá. Az ekcémás bőr érzékenyen reagálhat mindennapi anyagokra is, mint például a gyapjú, szintetikus textíliák, szappan, kozmetikumok, mosószer.

A bőr vörös és viszket
Az atópiás ekcéma tipikus tünetei a száraz, vörös és nagyon viszkető bőr; de a kórkép nagyon sokrétű és személyenként eltérő lehet. Lefolyása kiszámíthatatlan. Súlyosabb fellángolások és enyhébb tünetekkel járó, esetleg tünetmentes időszakok váltakoznak. Életkortól függően csecsemő- (2 éves korig), gyermek- (2 és 12 éves kor között) és felnőttkori (12 éves kor fölött) szakaszra osztható. Általában az élet első hónapjaiban kezdődik – vörös foltok vagy nedvedző hólyagocskák jelennek meg, főleg a csecsemő arcán, fejbőrén, pelenkája érintkezési helyén. A gyermekkori formára a bőr megvastagodása, pikkelyesedése jellemző, elsősorban a végtagok és a nyak hajlataiban. Az érintettek egy részénél idővel javulás figyelhető meg, „kinövik” a ekcémát. Másik részüknél a tünetek felnőttkorban is folytatódnak. Felnőtteknél a kiütések az arcon, szemhéjon és a száj körüli területen jellemzőek. A gyakran befolyásolhatatlan viszketés állandó tünete mindegyik szakasznak. A vakarás és dörzsölés tovább rontja az állapotot, felsérti a bőrt, és elősegíti a fertőzését.

Gyógyítani nem, csak csillapítani lehet
Az atópiás dermatitiszt nem lehet kigyógyítani. A kezelés a bőr elváltozásainak karbantartására és a tünetek csillapítására szorítkozik. Az ekcéma elleni harc alapja az összes potenciális allergénnel és irritáló anyaggal való érintkezés minimálisra csökkentése. Kerülje a tüneteket kiváltó élelmiszereket. Szokjon le az alkoholról és a cigarettáról. Segíthet az emésztés probiotikumokkal való javítása is. Az olyan családokban, ahol a betegség előfordul, megelőzésként ajánlatos a csecsemők legalább fél évig tartó szoptatása, valamint a citrusfélék, teljes tej, tojás és a hal kerülése egyéves korig.
Az ekcéma terápiájának lehetőségei a bőrszárazság kezelése (különféle hidratáló krémekkel), a gyulladás csökkentése (helyi gyulladásgátló szerekkel – ilyenek a hagyományos kortikoszteroid-tartalmú kenőcsök vagy a lokális immunmodulátorok), valamint a viszketés csillapítása (rendszeresen antihisztaminok alkalmazásával). Szükséges lehet a felülfertőzések megelőzése és a lokális kezelés. A fény- és klímaterápiának, fürdőkezeléseknek és a kiegészítő pszichoterápiának is fontos szerepe van. A siker a gyermek, szülei és kezelőorvosa együttműködésétől függ. Fontos, hogy a páciens elfogadja: az atópiás dermatitisz krónikus, vagyis hosszan tartó betegség, amely állandó ápolást igényel.
---------------------------------

Néhány tanács
 Távolítsa el otthonából a porfogó tárgyakat, plüssjátékokat, esetleg háziállatokat Szellőztesse gyakran lakását.
 A legnehezebb feladat a vakaródzás elkerülése, főként kisgyermekeknél. Ezért vágja mindig rövidre gyermeke körmét, napközben próbálja elvonni a figyelmét – például játékkal –, éjszakára pedig adjon rá puha cérnakesztyűt, ha elviseli.
 Hogy a bőr ne száradjon ki túlságosan, csak zuhanyozzon, ne fürödjön sokáig, főként ne forró vízben.
 Javasolt a különleges, színező és illatosító nélküli mosakodószerek, zsíros szappanok, fürdőolajok használata.
 Minden fürdés után kenje be bőrét hidratáló kenőcsökkel.
 Mellőzze a gyapjú- és műszálas anyagokat. Viseljen szellős, fehér, pamutból készült ruhát, amelyben nem izzad.
 Használjon enyhe mosóport, öblítők nélkül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?