Kórházértékelő: a déli kórházak többsége rontott, de egy intézményben nagy a javulás

Idén hatalmasat javított az értékelésén a dunaszerdahelyi kórház, amely 2021-ben a páciensek értékelése alapján az általános kórházak listáján a 36. helyen állt, a legújabb felmérésben azonban már a 10. helyen szerepel
Pozsony |

A páciensek általánosságban elégedettek a kórházban dolgozó orvosok és nővérek hozzáállásával, viszont az étkezésre és az elszállásolási körülményekre továbbra is panaszkodnak – derült ki a Dôvera egészségbiztosító legújabb kórházértékelő felméréséből. A magyarlakta területeken található kórházak többsége rontott az előző felméréshez képest, viszont a dunaszerdahelyi intézmény hatalmasat ugrott előre.

A Dôvera idén is elkészítette a szlovákiai kórházak értékelését a páciensek visszajelzései alapján. Martin Kultan, a biztosító vezérigazgatója a csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, több mint 7000 ezer olyan ügyfelük kapcsolódott be a felmérésbe, akik tavaly kórházi ellátásra szorultak. A kérdőívben 3 fő témakört érintettek: a betegek elégedettsége az orvosokkal és a nővérekkel, az elszállásolás minősége (vagyis az étkeztetési és a higiéniai szempontok), valamint a személyzet kommunikációja, pontosabban, hogy mennyire látták el a pácienseket a szükséges információkkal a további felépülést illetően. Az adatközlők összesen 12 szempontot értékeltek egy 1-től 5-ig terjedő skálán (az 1-es volt a legjobb, az 5-ös pedig a legrosszabb „érdemjegy”).

Kultan hangsúlyozta, hogy a szlovák egészségügy rossz állapota ellenére az utóbbi években a páciensek kifejezetten elégedettek voltak a kérdőívben feltüntetett szempontokkal, amit a kiosztott pontszámok is bizonyítanak. Az összesített adatokat figyelembe véve a kórházak 2022-ben 1,54-es átlagot értek el. Ez alig tér el az előző évek értékelésétől: 2021-ben az átlagos értékelés 1,57 volt, 2020-ban pedig 1,53.

„Objektíven be kell ismerni, hogy a szlovák egészségügy rossz állapotban van. A számok alapján azonban a kórházba került betegek elégedettsége viszonylag magas volt”

– jegyezte meg a Dôvera vezérigazgatója, hozzátéve, hogy bár a páciensek nem tudják szakmai szempontból értékelni az elvégzett beavatkozások minőségét, viszont az egészségügyben az ő elégedettségük legalább ennyire fontos szempont, és ez jó hír a szlovák kórházak számára.

Van, ami nem változik

A három fő témakör közül a betegek általánosságban az orvosok és a nővérek hozzáállásával, valamint az egészségügyi ellátással voltak a leg-elégedettebbek. Kevésbé meglepő módon az elszállásolási körülmények szempontjai kapták a legrosszabb pontszámokat. Az étkeztetés értékelése 2,03 volt – ez volt az egyetlen szempont a 12 közül, amelynek az átlaga meghaladta a 2-es érdemjegyet. A betegek továbbá kevésbé voltak elégedettek a lakhatási feltételekkel (1,79), viszont a tisztaságra az érdemjegyek alapján jóval kevesebben panaszkodtak (1,49).

Kultan elmondta, ebből a szempontból nem született meglepetés, hiszen az elmúlt években mindig az elszállásolási körülmények kapták a legrosszabb értékelést. Emellett további trendeket is felsorolt, amelyek szinte mindegyik felmérésben igazolódnak: a nők átlagban szigorúbban értékelnek, mint a férfiak, a korosztályos felosztás tekintetében pedig a fiatalok általában rosszabb jegyeket adnak, mint az idősebb generáció tagjai.

Az első helyezettek

A kórházak típusai alapján a Dôvera négy listát különített el. Az elsőn az állami tulajdonban lévő egyetemi kórházak kaptak helyet. Ezen a listán a Rózsahegyi Központi Katonai Kórház végzett az élen, amely az egy évvel korábbi értékeléséhez képest egy helyet javított. A második helyen a Turócszentmártoni Egyetemi Kórház áll, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a Besztercebányai Egyetemi Gyermekkórház került fel.

A második listára az úgynevezett általános kórházak, vagyis a közepes és kisebb, vidéki intézmények kerültek fel. Ezek közül a simonyi kórházzal voltak legelégedettebbek a betegek. Ezt követi a késmárki intézmény, a harmadik helyen pedig a Pozsonyi Egyetemi Kórház (UNB) egyik kihelyezett intézménye, az Irgalmas Testvérek Rendelőintézet zárt.

A szakkórházak listáján a pozsonyi CINRE kórház lett az első, a szintén fővárosi Nemzeti Onkológiai Intézet pedig a második. A harmadik helyen a Kovácsfalva községben található Nemzeti Rehabilitációs Központ áll.

A negyedik lista az „egyéb” elnevezést kapta, vagyis ide azokat az intézményeket sorolták, amelyek nem illettek egyik korábbi listára sem. Itt a Besztercebányai Szent Ágota Mamacentrum végzett élen, ezt követi a Homonnai ORL-központ, majd a Magas-Tátrában található Dr. Guhra Szanatórium.

Dunaszerdahely tarolt

A magyarlakta járások kórházairól általánosságban elmondható, hogy a listák második felében foglalnak a helyet, és az intézmények többsége rontott az előző évi helyezéséhez képest.

Magyarlakta szempontból az egyetemi kórházak listájáról az érsekújvári és a nyitrai intézményt érdemes kiemelni – a 14 helyes listából az előbbi a 11., utóbbi pedig a 13. helyen végzett.

Az általános kórházak listáján – amelyen 42 intézmény szerepel –, azonban láthatunk jelentős fejlődést. Mindenképpen ki kell emelni a dunaszerdahelyi kórházat, amely az előző évhez képest 26 helyet javított, így a 36. helyről a 10. helyre ugrott. Ezzel az eredménnyel idén ők javítottak a legtöbbet. Ezzel azonban véget is ér a javulást elérő kórházak sora. A Lévai AGEL Kórház a korábbi és az új felmérésében is a 21. helyen áll, viszont az összes többi, magyar érintettségű kórház rontott. A tőketerebesi kórház idén a 31., ezzel három pozíciót zuhant, rögtön utána következik a Rimaszombati Svet zdravia Kórház, két helyet rontva. A 34. helyen áll a Komáromi AGEL Kórház, amely az előző felmérésben még a 27. volt, a Galántai Szent Lukács Kórház pedig a 39. helyen zárt (2021-ben még a 34. volt).

A Dôvera biztosító és lapunk kiadója is a Penta befektetési csoport tulajdonába tartozik

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?