A memóriát ugyanúgy karban kell tartani, mint az egészséget

néni k

Bizonyított tény, hogy a kor előrehaladtával fokozatosan elhalnak az agysejtek, és kevesebb olyan anyag termelődik az agyban, amely az információ továbbítását biztosítja. Az is köztudomású, hogy ha kellőképpen eddzük a memóriát, jó kondícióba kerül és sokáig fog szolgálni bennünket. Molnár Darina memóriatréner rengeteg tapasztalattal rendelkezik arról, milyen pozitív változásokat lehet a rendszeres edzéssel elérni.

Mit jelent pontosan a memória edzése?

Újabb és újabb ismeretek megszerzését jelenti. Nemcsak a testnek van szüksége edzésre, hanem az agynak is, minél több új dolgok kell elsajátítani. Azt mondják, hogy egy hetvenéves ember edzett agya nagyobb teljesítményekre képes, mint a harmincéves nem edzett agya.

Több betegség tünete az emlékezet romlása, egyebek mellett az Alzheimerkóré is. Befolyásolható-e a beteg állapota memóriatréninggel?

Igen. A Minnesota Egyetem 1986-ban érdekes tudományos kutatást végzett, amely megfejtette az Alzheimer-kór lényegét. A kutatók kiderítették, hogy minél műveltebb a beteg, annál kevésbé hajlamos erre a betegségre. Ha tudjuk, hogy a tanulás és az ismeretszerzés véd az öregkori szellemi leépüléstől, akkor a feladat világos: lehetővé kellene tenni mindenkinek, hogy élete végéig fejlessze képességeit, tudásait, emberi tulajdonságait az oktatási rendszerben. Négy pilléren alapszik: megismerés, cselekvés, létezés és együttélés. A gondolat a józan észből, a gazdasági haszonból és ma már tudjuk, hogy a tudományos ismeretekből indult ki.

Vagyis az élet végéig tanulni, vizsgázni, iskolába járni kell?

Az élet végéig tartó tanulás nem ezt jelenti, hanem önálló és szabad előrehaladást az idegsejtek növekedése útján. Az emberi kíváncsiságot hasznosítja azzal a céllal, hogy felelősebb polgár, rugalmasabb dolgozó és az öregedésnek jobban ellenálló agy formálódjon.

Soha nincs késő arra, hogy valami újat kezdjünk, például nyelvet tanuljunk – állítják a szakemberek...

Így igaz, legyen szó serdülőről vagy idős emberről. Mindig megéri, hogy szórakozni kezdjen. Az élet végéig tartó művelődés ugyanis szórakozást jelent, szabad döntést arról, ki mit fog tanulni, mit szeretne másoktól megtanulni.

Méltósággal megöregedni művészet. A kérdés az, mit tehetünk ezért?

Feltétlenül meg kell említeni a mozgást (gyaloglás, kerékpározás, kerti munka), az egészséges táplálkozást, igyekezni megtalálni az élet értelmét, kialakítani a társadalmi kapcsolatokat.

Vannak-e friss tudományos ismeretek az agyról, amelyek azt bizonyítják, hogy minden korban lehet fejleszteni?

Igen. Kiderült például, hogy a központi idegrendszer saját maga is meg tudja változtatni struktúráját. Néhány esetben ki is tudja magát javítani, sőt fejlődni is tud. Ezt úgy képzeljük el, hogy például ha valaki fogat mos a nem domináns kézzel és olyan dolgokat is csinál, amelyekért el kell hagynia a komfortzónát, új kapcsolatokat alakít ki az idegsejtek között, ugyanakkor tökéletesíti a motorikus és kognitív képességeket. De ennél még sokkal többet is elérhet: kitágíthatja az emlékezet határait, nyelvtanulással neuronszinteket hozhat létre. Fontos, hogy betartsa az agy működésére vonatkozó ajánlásokat. Legyen bármilyen intelligens is az ember, megfelelő táplálék, folyadék, alvás és mozgás nélkül az agy olyan lesz, mint a kenőolaj nélkül működő motor, csikorogni fog. Az olvasás, a meditáció, a zene, a nyelvtanulás is jelentősen javítja az agy képességeit, növeli potenciálját és késlelteti az öregedést.

Memóriatréningeket vezet, ahol többségében idős emberek vannak. Hogyan zajlik egy ilyen foglalkozás?

A 90 percig tartó csoportos foglalkozásokon nemcsak a memória, hanem az erőnlét is javul. Az a cél, hogy a tréning technikáját a mindennapi életben tudják alkalmazni az emlékezet javítására, ingerelni az agysejteket, erősíteni a rövid és a hosszú távú emlékezetet, s nem utolsósorban erősíteni a résztvevők önbizalmát. A tréningen az összpontosító és mozgási gyakorlatokat kombinálom. A csoport tagjai megtudhatják, milyen a memóriájuk, elsajátíthatnak néhány módszert arra, hogyan lehet jobban megjegyezni dolgokat. Nagyon fontos, hogy tudatosítsák: a memóriát ugyanúgy karban kell tartani, mint az egészséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?