Nehezebb jelzáloghitelhez jutni, de az építőipar továbbra is jól teljesít

építőipar
Torna/Kassa |

Bár júliustól szigorúbb feltételek, úgynevezett adósság-fékszabályok léptek érvénybe a jelzáloghitel igénylését illetően, az építőiparban dolgozók szerint a következő évben is elengedő munkájuk lesz.

A szlovák gazdaság jól teljesít, az utóbbi években a jelzálogpiac is felpezsdült, a kamatlábak pedig történelmi minimumon vannak. Jelenleg átlagosan már 1–1,5 százalékos kamattal is kínálnak jelzáloghitelt, ami az előző hónapokban azt eredményezte, hogy Szlovákia lakossága vált a legeladósodottabbá Közép- és Kelet-Európában, mindezek mellett pedig a tartozások az euróövezet országai közül nálunk nőnek a leggyorsabban. A statisztikai mutatókkal párhuzamban az ország keleti részében is hasonló a helyzet. A kassai és Kassa-vidéki vállalkozók véleménye szerint továbbra is sokan vesznek új lakást, építkeznek vagy felújítanak. „Mi elsősorban beltéri munkákkal, beépített szekrényelemek és konyhák szerelésével foglalkozunk, és valóban azt tapasztaljuk, hogy ezen a területen is egyre nagyobb a kereslet. Azt azonban el kell mondani, hogy a tulajdonosok egy része csak minimális összeget tud szánni az ingatlan berendezésére és felújítására, ugyanis a még viszonylag könnyen igényelhető kölcsönök és jelzáloghitelek ellenére is minden pénzüket a vásárlásba kell fektetniük” – nyilatkozta lapunknak Demko Dávid kassai asztalos. Az általunk megkérdezett lakástulajdonosok is alátámasztották, amit elmondott. „Kassa belvárosában vettem egy tágasabb lakást, persze jelzáloghitelből. A teljes megtakarításomat elvitte a lakás ára, viszont a felújításhoz már fogyasztói hitelt vettem fel. Jobb lett volna mindent egy hitelből megoldani, de olyan ajánlatot nem találtam” – mondta lapunknak Fucsko László kassai lakos. Szpisák Róbert építészmérnök szintén pozitívan vélekedik az építőipar jelenlegi helyzetéről. „Két-három évvel ezelőtt nagyjából feleannyi munkánk volt, mint idén, jövőre pedig már közel háromszor annyi ház építése van tervben, mint idén” – közölte lapunkkal Szpisák.

Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint Szlovákia már túl van az építőipari csúcson. „Az építőiparban főleg az elmúlt két-három hónapban tapasztaltunk mérsékelt csökkenést, az előző évekhez képest pedig átlagosan 2-3 százalékos csökkenésről van szó. Ez az állapot várható volt, ugyanis 2017-ben országos szinten 15,6 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki, mint egy évvel korábban. Igaz, hogy az építőipar már nincs a csúcson, de továbbra is nagyon jól teljesít” – nyilatkozta lapunknak az elemző. Hozzátette, az ingatlanvásárlást az erős munkapiac is támogatja, ugyanis a munkaerőhiánnyal küszködő régióknak köszönhetően egyre magasabbak a fizetések. „Ezzel ellentétben a hitelfelvétel szigorúbb feltételei fokozatosan lassítják az ingatlanpiacot, a Szlovák Nemzeti Bank a helyzet kordában tartása céljából már többször is szigorított a kölcsönök elbírálásán. Az ingatlanvásárláshoz igényelt hitelek kamatlába az eurózónán belül jelenleg Szlovákiában a legalacsonyabb” – zárta Ľubomír Koršňák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?