A Ruzsini-víztározó egy része is kiszáradt, de a szakértők szerint nincs miért aggódni

A víztárolóban normális körülmények között rengeteg ponty, sügér, fogas pisztráng és nagyobb méretű harcsák is találhatók
Kassa/Jekefalva (Jaklovce) |

A hőség és a szárazság következtében a Ruzsini-víztározó vízszintje is jelentősen csökkent. A vízveszteség nemcsak a víztározóhoz gyakran ellátogató nyaralókat és a halászokat, hanem a víztározóban élő vízi állatokat is egyaránt érinti. A vízgazdálkodók szerint Európa-szerte száraz időszak van, ami a vízfolyások és víztározók szintjének természetes csökkenését is eredményezi. Állítólag nincs mitől félni, ugyanis a víztározó vízszintje továbbra is jóval az államilag megszabott értékek felett mozog.

Ahogy azt Marián Bocák, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) szóvivője az Új Szónak elmondta, a vízfolyások és víztározók vízszintjének csökkenése jelenleg szinte Európa teljes területére jellemző. „A folyók vízszintje aszályos időszakokban természetesen alacsonyabb. Vannak folyók, amelyek aszály idején teljesen kiürülnek. Ahol a vízfolyásokon emberileg kialakított vízszabályzó berendezések és építmények vannak, ott az előírásoknak megfelelően szabályozható az alattuk lévő vízszint. Más szóval, az ilyesfajta berendezések az árvízvédelem mellett elsősorban arra szolgálnak, hogy többletvíz idején vizet tároljanak, hiány idején pedig az alattuk lévő vízfolyásokat támogassák, hogy megőrizzék a folyó életét és a felhasználók (például a városok, a szennyvíztisztító telepek, az ipar – a szerk. megj.) igényeit. A rekreációs célok ebben az esetben az utolsó helyen állnak” – közölte lapunkkal az SVP szekembere.


Nincs vészhelyzet

Akik már korábban is jártak a Ruzsini-víztározó partján és látták, hogy normális esetben mennyi víz van benne, annak a jelenlegi állapot rémisztőnek tűnhet. A helyiek állítása szerint legutoljára 2015-ben volt hasonlóan alacsony a víztározó vízszintje, de ilyen kevés vizet még nem láttak benne. „Mindenki tisztában van azzal, hogy hónapok óta nem érkezett a térségünkbe kiadós esőzés, ezért az sem meglepő, hogy a víztározó vízszintje megcsappant. Ilyen kevés vízre én nem emlékszem, de a szakemberek szerint nincs mitől tartanunk, hiszen még most is bőven elég víz van benne” – nyilatkozta lapunknak Jozef Papcun, a víztározó partján működő szabadstrand tulajdonosa. A Ruzsini-víztározónak a vízszintje a tegnapi naphoz képest 321,61 méter tengerszint feletti magasságban tetőzött, ami a teljes térfogat 66%-át teszi ki. „A jogszabályban előírt legalacsonyabb szint 298 méter tengerszint feletti magasságban, a legmagasabb pedig 326,6 méter tengerszint feletti magasságban van. Ennek fejében még a korábbi évekhez képest sem kivételes a helyzet. A tározóba történő víz beáramlása ebben az esetben az aktuális időjárástól függ, a tározóból történő kiáramlást pedig a vízszerkezet alatti felhasználók igényeit és a folyó életének megőrzését figyelembe vevő jogszabály határozza meg. Mivel múlt év novembere óta nem volt a térségünkben kiadós eső, a víztározó vízszintjét csak az esőzések állíthatják vissza” – zárta Bocák.


Gyönyörű környezet

A Ruzsini-víztározó a Hernád gátjával a Bujnai-hegyek mély és kanyargós völgyében épült meg. Szlovákia egyik legszebb víztározójaként is emlegetik. A Fekete-hegység hegyei alatt két víztározó van. A főtározó, a Ružín I., 1967-ban épült, űrtartalma 59 millió köbméter, az 1972-be megépült kiegyenlítő víztároló, a Ružín II., űrtartalma 4,5 millió köbméter. A víztároló keskeny és hosszú, mivel a Hernád szűk völgyében épült. A tó helyenként a 60 méteres mélységet is eléri, területe 390 hektárt borít be. A víztározót a Herdnádon kívül a Hnilec és Béla patatok is táplálják. A víztároló vizét villanyenergia termelésre használják, gyönyörű természet és érdekes helyek ölelik körbe, ezek közül figyelemre méltó a szirtes Sivec, melynek kicsúcsosodó ormáról elbűvölő kilátás nyílik a víztárolóra. A smaragdzöld víztükrön és a sűrűn övező erdőkben való utazás felejthetetlen élményt nyújt, pontosan ezért a helyiség a turisták köreiben is közkedvelt úti cél. A víztároló vízfelszínén el lehet csónakázni a mélyből előbukkanó sziklás Szerelem szigetére vagy a Kis-szigetre.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?