Moduláris reaktorok épülhetnének Szlovákiában

Moduláris reaktorok épülhetnének Szlovákiában

Amerikai technológiával működő atomerőművek épülhetnek Szlovákiában, amelyek a még szovjet típusú reaktorokat válthatják le. Bár a tervek szerint leghamarabb tíz év múlva termelhetnek energiát, az új típusú reaktorok csökkenthetik az Oroszországtól való energiafüggésünket.

Az amerikai Westinghouse vállalat hétfőn írta alá az atomerőművekből származó radioaktív hulladékot kezelő szlovák állami vállalattal, a JAVYS-szal azt a szándéknyilatkozatot, amely arról szól, hogy a tengerentúli cég ún. moduláris reaktorokat és egy nagyobb atomerőművet szeretne Szlovákiába telepíteni. Egyelőre nincs döntés arról, hogy ezek az erőművek meg is valósulnának, de a vállalat ennek ellenére ki szeretné dolgozni a megvalósíthatósági tanulmányokat. A Westinghouse alelnöke a Denník E-nek arról beszélt, el szeretnék érni, hogy a szlovákiai reaktoraik 2033-ra már energiát termeljenek.

Miért moduláris?

A Westinghouse a reaktorrendszereit „modulárisnak” nevezi, mert jelentős mértékben összeszerelt állapotban szállítják a majdani működésük helyszínére, így sokkal olcsóbb a telepítésük, más szóval az építésük. Mivel a modulok több erőműben is egyformák, az engedélyeztetés is gyorsabban megtörténhet. Az AP300-as moduláris reaktorok neve a rendszer 300 megawattos teljesítményére utal, ami a mohi atomerőmű egy blokkjával összevethető adat. Ez utóbbi 500 megawattos teljesítménynyel bír. A Westinghouse ezenkívül egy 1000 megawatt teljesítményű nagyobb erőművet is építeni szeretne az országban. Ez utóbbit Jászlóapátszentmihályra (Jaslovské Bohunice) telepítenék, ahol jelenleg is atomerőmű üzemel.

Élesztős Pál atomenergetikai szakember lapunknak elmondta, a moduláris reaktorok ugyanolyan biztonságosak, mint a nagyobb erőművek. A szakértő szerint a kisebb, moduláris reaktorok koncepciója a hazai körülmények között is működőképes lehet. Elsősorban a nagy energiaigényű vállalatok, mint amilyen például a US Steel, korábbi nevén a Kelet-szlovákiai Vasmű számára lehet kedvező befektetés, hogy egy saját nukleáris áramforrással rendelkezzen. Ebben és az ehhez hasonló kohóipari vállalatokban ugyanis az elektromos áram magas ára miatt esett vissza a termelés. „Az egyik leghatékonyabb módja az energia előállításának az atomenergia. Nem függ például az időjárás viszontagságaitól” – tette hozzá, miközben hangsúlyozta, az atomerőművek építése és üzemeltetése rendkívül szigorú ellenőrzés alatt áll.

Mit tud a Westinghouse?

Földváry István energetikai szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy Szlovákiában jelenleg is az elektromos áram 50–60 százalékát nukleáris erőművekben állítják elő. Lapunknak elmondta, az atomerőműveket egy állandó energiatermelési szintre állítják be, amelyen az üzemeltetés során nem igazán változtatnak, csak karbantartáskor kapcsolják le a berendezést. Ezért a rendszer nagyon megbízható, a beépített teljesítményt az idő legnagyobb részében szinte teljesen és egyenletesen ki tudja használni, ezért a többi, ingadozó energiaforráshoz képest nagyobb részt tud vállalni az energiaellátásban. Egyfajta alapját képezi az egész elektromos rendszernek.

Földváry rámutat, a Westinghouse AP300-as moduláris reaktorai is jelentős teljesítményt képviselnek. A tervezett élettartamuk 80 év. „Ha felépítik ezt a kisebb, moduláris atomerőművet, akkor az alap villamosenergia- ellátásban fog részt venni” – magyarázta a szakember. Úgy látja, az ilyen erőművet például egy ipari övezet energiaellátására lehetne felhasználni. Mivel pedig egy reaktor állandó teljesítményt tud nyújtani, sokkal könnyebben beköthető az ingadozásokra nagyon érzékeny elektromos hálózatba. „Az energiaszállítási vállalatnak is szimpatikusabb lehet egy ilyen erőmű” – tette hozzá azzal, hogy egy nagyobb ingadozás ún. black outot, vagyis széles körű áramkimaradást is okozhat.

Bár a Westinghouse a honlapján azt írja, komplex megoldásokat fejlesztettek ki a nukleáris hulladék feldolgozására, az atomerőművek egyik legnagyobb problémája a kiégett fűtőelemek kezelése.

Most szovjet van

Szlovákiában jelenleg két atomerőmű üzemel, Jászlóapátszentmihályon (Jaslovské Bohunice) és Mohin (Mochovce) is két-két szovjet típusú reaktorblokk működik. A tervek szerint Mohin szeptember 15-én állítják üzembe a harmadik blokkot. Ezek ugyanakkor még a 70-es, 80-as években kifejlesztett technológiára épülnek és az üzemeltetésükhöz Oroszországgal való együttműködésre van szükség. Az urán fűtőelemek beszállítója ugyanis az orosz állami tulajdonban lévő Roszatom egyik leányvállalata. Az orosz energiafüggőség leépítésére más európai államok is a nyugati reaktortechnológiák felé orientálódnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?