Hamis nosztalgia a „szoci” iránt

Pozsony |

<p>Az ország lakosságának többsége állítja, hogy 1989 előtt jobb élete volt, mint most &ndash; derül ki a Focus ügynökség és a Partners Alapítvány közös felméréséből. Sokan nosztalgiával emlékeznek vissza az olcsó lakásokra vagy a kétkoronás tejre. A rezsim negatívumai &ndash; a cenzúra, a titkosszolgálati megfigyelések &ndash; lassan feledésbe merülnek.</p>

Noha a kommunizmus már több mint húsz éve megdőlt, sokan még mindig nosztalgiával emlékeznek vissza rá. Mindezt annak ellenére, hogy emberek százezrei szenvedtek, megfigyelte őket a kommunista titkosszolgálat, hosszú éveket töltöttek börtönben politikai indíttatású perek áldozataiként, nem gyakorolhatták hitüket. A felmérés során a megkérdezettek 67 százaléka azt mondta, hogy az élet könnyebb és jobb volt 1989 előtt, mint most. Például azért, mert most lényegesen kevesebbet vásárolhatnak fizetésükből, mint akkor. Ráadásul a válaszadók 93 százaléka állítja, hogy jelenleg sokkal többet dolgozik és kevesebb ideje van. Tízből kilenc ember szerint pedig az emberközi kapcsolatok 1989 előtt sokkal fontosabbak voltak a pénznél; mára viszont ez megváltozott. „A felmérés során főként azt emelték ki az emberek, hogy a rendszerváltás előtt egyszerűbb volt lakáshoz jutni, nem volt irreális vállalkozás fizetésből félrerakni a lakásra, ami most elképzelhetetlen” – kommentálta a felmérés eredményeit Jana Mokráňová, az alapítvány képviselője. Pavol Haulík szociológus szerint viszont ez a fajta nosztalgia inkább a jelenlegi rendszer és a politika bírálata, egyfajta kiábrándulás mindenből. „Az akkori és jelenlegi helyzetet csak azok tudnák reálisan összehasonlítani, akik megélték. Tehát a minimum 42 évesek és ettől idősebbek, s ez már az átlagéletkor felett van, amely Szlovákiában 40 év körül mozog. Ebből a szempontból nehéz megmondani, mennyire reálisak ezek az adatok – mondta a szociológus. – Az alapján, hogy akkor olcsóbb volt a kenyér vagy a tej, nem lehet kijelenteni, hogy akkor jobb élet volt. Ezek nagyon szubjektív, mondhatni mérhetetlen dolgok.” Tomáš Šerédi pénzügyi szakértő szerint az emberek nagyon érzékenyen figyelik azt is, mennyi időt kellett ledolgozniuk bizonyos dolgok megvásárlásához akkor, és mennyit most. „Az átlagos élelmiszerekre ma sokkal kevesebbet kell dolgoznunk, mint 1989 előtt. Ráadásul akkoriban az összes kiadás 40 százaléka ment élelmiszerre és alkoholmentes innivalóra, míg jelenleg ez a kiadások 20 százaléka. Másrészt jóval drágább lett a lakás, az energia” – emlékeztetett Šerédi. Haulík meggyőződése, hogy azoknak, akik visszasírják az elmúlt rendszert, arra a kérdésre kellene válaszolniuk, hogy visszaállítanák-e. „Ez a kulcsfontosságú kérdés. Meggyőződésem, hogy túlnyomó többségük nemmel válaszolna, mert tudatosítaná, hogy a kommunizmus nemcsak az olcsó tejről és kenyérről szólt” – mondta lapunknak a szociológus.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?