A reggeli készülődés során gyakran érezzük, hogy az idő ellenünk dolgozik, és könnyen úrrá lehet rajtunk a káosz. Előfordulhat, hogy nem jut idő étkezésre, vagy nem készül el a tízórai. De egyáltalán fontos-e reggeliznie a gyereknek, és számít-e, hogy otthonról viszi a tízórait?
A rövid válasz az, hogy igen. De ahogy már a kamasz fiam se éri be egyszavas válaszokkal, így biztos vagyok benne, hogy sok szülőtársam is hasznosnak tartja majd, ha egy kicsit körbejárjuk ezt a témát, mielőtt rátérnénk a hétköznapok nyugodt reggeli étkezéseinek és a tízórai-készítésnek a praktikáira.
Számos vizsgálat kimutatta, hogy azoknál a gyermekeknél, akik kihagyják a reggelit, nagyobb a túlsúly és elhízás aránya. A rendszeres és minőségi reggelizés azonban nemcsak a felesleges kilóktól véd meg, hanem iskolai teljesítményükben is segítheti gyermekeinket. Étellel a hasban könnyebben megy a tanulás, jobb a memória, javul a figyelem és a koncentráció. Felelősségteljes szülőként a legjobb döntés, ha mindent megteszünk azért, hogy gyermekünk nyugodt környezetben, tápláló reggelivel indítsa a napot.
Fő a nyugalom
Képzeljük el, hogy zavartalanul kezdjük a napot, mindenki időben elkészül, és senki nem felejt otthon semmit. Jut idő reggelizésre, venni egy mély levegőt, és mosollyal az arcunkon zárjuk be magunk mögött az ajtót. A reggelek hangulata az egész napra rányomja a bélyegét. A kulcs az előző esti előkészületekben rejlik. Nemcsak a viselni kívánt ruhákat válogathatjuk ki este, vagy az iskolai tanszereket pakolhatja be a gyermek órarend szerint a táskába, hanem már a másnapi reggeliről, tízórairól is gondoskodhatunk.
Az esti pár percnyi előkészítés sokkal nyugodtabb reggeleket eredményezhet. Például este készítsünk elő egy kis adag zabpelyhet joghurttal és gyümölcsökkel, amelyeket reggel csak ki kell vennünk a hűtőből. Így biztosak lehetünk benne, hogy a gyermekeink tápláló és egészséges falatokat kapnak, miközben mi sem veszítünk értékes időt. Ha pedig a tízórairól is előre gondoskodunk ‒ este felszeleteljük a zöldségeket ‒, akkor a reggeli készülődés már csak pár mozdulatot igényel.
Időmentő rutinok
Azok az apró szokások, amelyeket rendszeresen, gondolkodás nélkül ismétlünk, időt spórolhatnak nekünk, vagy épp ellenkezőleg, növelhetik a káoszt. Egy jól szervezett háztartásban a tízórai elkészítése nem tart tovább pár percnél. Íme öt praktikus tipp, hogyan lehetünk hatékonyabbak:
1. Rendezett konyhapult: Ha a konyhapult tiszta és rendezett, az ételek elkészítése sokkal gyorsabb és stresszmentesebb lesz. Tegyük szokásunkká, hogy este letakarítjuk a konyhafelületeket és az étkezőasztalt. Nemcsak higiéniai okok végett érdemes ezt bevezetni, hanem így a nyugodt napindítást is megalapozzuk.
2. Tiszta dobozok előkészítése: Mutassuk meg gyerekeinknek, hogyan kell elmosni a tízórais dobozt és a vizes kulacsot, majd szoktassuk hozzá őket, hogy suli után pakolják ki a dobozukat, kulacsukat, és mossák el, így reggel már csak bele kell pakolnunk. Ha mindig van kéznél tiszta, száraz doboz, kulacs, az rengeteg időt spórolhat meg nekünk.
3. Elérhető alapanyagok: A tízóraikhoz szükséges alapanyagokat tartsuk könnyen elérhető helyen ‒ például a kenyeret szeletelve a kenyértartóban, a zöldségeket tisztítva a hűtőben. Ha mindent kéznél tartunk, elkerülhetjük a felesleges rohangálást, és a tízórai összeállítása valóban csak néhány percet vesz igénybe.
4. Kéznél lévő eszközök: A szükséges eszközök ‒ mint a kés, vágódeszka, szalvéta ‒ legyenek mindig kéznél, hogy ne veszítsünk időt a keresgéléssel. Ha például a vágódeszka mindig ugyanazon a helyen van, és a kés is éles, sokkal könnyebben és gyorsabban tudunk dolgozni.
5. A gyermekek bevonása: Engedjük meg gyermekeinknek, hogy segítsenek az előkészületekben. Például kérhetjük őket, hogy töltsék meg a vizes kulacsukat, vagy válasszanak maguknak gyümölcsöt a tízóraihoz. Így nemcsak időt spórolunk, hanem ők is megtanulják az önállóságot és az egészséges táplálkozás alapjait.
Mi kerüljön a dobozba?
A nyugodt környezet megteremtése mellett fontos az is, hogy gyermekeink étrendje kiegyensúlyozott és változatos legyen. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének táplálkozási ajánlásai alapján többféle tápanyagot is beépíthetünk a tízóraikba és az uzsonnákba.
Zöldség és gyümölcs: Mindig kerüljön valamilyen friss zöldség vagy gyümölcs a dobozba ‒ például egy alma, sárgarépa vagy néhány szőlőszem. Ezek nemcsak egészségesek, hanem könnyen elférnek a dobozban, és a gyerekek is szívesen fogyasztják őket.
Gabonafélék: A teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvics jó választás lehet. Töltsük meg sonkával, sajttal, és tegyünk bele egy kis salátát vagy uborkát. Ha édeset szeretnénk adni, gondoskodhatunk házi zabkekszről vagy gabonakásáról ‒ mindkettő egyszerűen elkészíthető, és kiváló energiaforrás.
Fehérje: A fehérje elengedhetetlen a fejlődő szervezet számára, ezért egy főtt tojás, túrókrém vagy joghurt is jó választás lehet, ha változatosabbá szeretnénk tenni a szalámis kiflis tízóraikat. Ha valami különlegesebbre vágyunk, készíthetünk otthon például csirkemellcsíkokat, amelyeket egy kevés natúr joghurttal kínálhatunk.
A tízórais doboz használata praktikus a gyerek és a szülő szempontjából is. A gyerek biztonságosan tudja benne szállítani tízóraiját, kényelmesen tud belőle csipegetni a rövidebb szünetekben is, szülőként pedig segít minket az adagolásban, hogy mindig megfelelő mennyiségű ételt csomagoljunk csemeténknek. Az otthon készült tízórait abban az esetben váltsuk boltira, ha biztosak vagyunk annak minőségében.Segítséget kérni ér
Gyerekeink tápanyagigénye életkoronként változik, módosul az étvágyuk és az ízlésük is, így könnyen elbizonytalanodhatunk. A megfelelő mennyiségű és minőségű étel biztosítása érdekében bátran forduljunk szakértőkhöz. A gyerekorvos, dietetikus vagy akár egy táplálkozási tanácsadó is segíthet abban, hogy pontosan tudjuk, mit és mennyit érdemes adni a gyermekeinknek, hogy biztosítsuk egészséges fejlődésüket.
Ezekkel az egyszerű lépésekkel könnyebbé és nyugodtabbá tehetjük a reggeleinket. Ne feledjük, hogy egy jól szervezett, békés reggel az egész napunkra pozitív hatással lehet. Alakítsunk ki tehát olyan rutint, amellyel gördülékenyebbé tesszük, hogy mindenki időben és békében indulhasson útnak.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. szeptember 10-ei számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.