Ha elsóztuk az ételt
* Az elsózott levest szűrjük át, hígítsuk néhány deci vízzel, és hozzuk forrásba.
* Keverjünk az elsózott levesbe nyers tojásfehérjehabot, és ha megkocsonyásodott, emeljük ki. A tojásfehérje magába szívja a felesleges sót.
* Rántott vagy habart levesekbe reszeljünk nyers krumplit, forraljuk fel, majd vágjunk bele sok friss petrezselymet és zellerlevelet.
* Ha a főzeléket sóztuk el, keverjünk össze 1 kávéskanál almaecetet 1 kávéskanál cukorral, és keverjük kis adagonként az ételbe.
Tésztás tanácsok
Vajas tészta: A leveles és a linzertészta kevésbé lesz törékeny, ha egy lapos evőkanálnyi natúr joghurtot vagy túrót is hozzákeverünk. Az így kapott, könnyen formálható, nyúlékony masszának ráadásul az íze is különlegesebb lesz.
Kelt tészta: Élesztős tészta készítésekor felgyorsíthatjuk a kelesztés folyamatát, ha a tállal együtt a meleg vízzel feltöltött mosogatóba állítjuk a masszát. Az is jó megoldás, ha a még meleg, de már nem használt sütőbe helyezzük az edényt.
Alkoholos fortélyok
* Ha tésztát sütünk, adjunk hozzá némi alkoholt is (például vodkát, rumot vagy konyakot) – sokkal ropogósabb és illatosabb lesz a végeredmény.
* A bab ízét remekül fel lehet dobni egy kis sörrel, amit főzés közben érdemes hozzáadni. Igazán étvágygerjesztő lesz.
Trükkök a tojással
* A rántotta méretét növelhetjük, ha a tojásfehérjét habbá verve adjuk hozzá, így könnyebb és lazább lesz.
* A főtt tojás pucolása könnyebb, ha mindkét végét kissé megtörjük, majd a csúcsosabbik felénél jól belefújunk.
* A tojás szobahőmérsékleten 1 nap alatt „öregszik” annyit, mint hűtőszekrényben 1 hét alatt; hűtőben tárolva a vásárlás után egy hónapig sem veszít a minőségéből.
* Az 1-2 hetes tojás héja a főzés után könnyebben leszedhető, mint a friss tojásé.
* A hűtött tojás fehérje és sárgája könnyebben szétválasztható.
Ez is, az is
* Az eldugult lefolyóba öntsünk 1 pohárnyi sütőport és ugyanennyi ecetet. Az elegy elkezd majd habzani, és gyorsan, kb. 15 perc alatt feloldja a letapadt maradékot, a zsírt és a koszt.
* Az odaégetett hagymát ne használjuk fel az ételhez, például fasírthoz vagy pörkölthöz, mert keserű ízével az egész fogást elronthatja. A „malőr” megelőzhető, ha az olajba szórt hagymát közepes lángon, állandó kevergetés mellett dinszteljük meg.
* A kukorica köretként is felhasználható: egy cső kukoricát vágjunk kb. kétujjnyi vastag szeletekre, majd pirítsuk puhára, aranybarnára. Tálaláskor mindegyik darabra tegyünk némi fűszervajat is, így remek köret lesz sült hús vagy halszeletek mellé.
* A forró olaj nem fog kicsapni a serpenyőből, ha egy pici sót vagy lisztet is szórunk az edénybe.
A teljes írás az Okos Konyha mellékletben jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.