A tányérunkon illatozó hússzeletre nézve hányszor gondoltunk arra, hogy az ízlelőbimbóink kényeztetésén túl vajon miért eszünk húst? Mert erőt ad, kell az izomépítéshez, vágja rá egy rendes magyar. Ám mielőtt kést és villát ragadnánk, hogy tányérunk főszereplőjét jóízűen megegyük, dőljünk egy kicsit hátra, és tudjunk meg róla többet.
A hús vízből, fehérjéből és néhányféle szénhidrátból áll, tartalmaz például vasat, cinket és B-vitaminokat. Ezekből a hús legtöbbre értékelt összetevője a fehérje. Mikor lenyelünk egy falat húst, az a gyomrunkba, majd a vékonybelünkbe jut, ahol emésztőenzimjeink darabjaira szedik azt. Ezek a darabok az aminosavak.
Húst azért eszünk, hogy egy kis emésztési munka árán aminosavakhoz jussunk, közülük is az ún. esszenciális aminosavakhoz. Ezek olyan anyagok, amelyek testünk működéséhez nélkülözhetetlenek, és szervezetünk saját maga nem tudja őket előállítani, ezért étellel kell hozzájutnia. De a húsevés az egyedüli mód arra, hogy hozzájussunk az esszenciális aminosavakhoz?
Nagy nevű egészségügyi szervezetek egyeznek meg abban, hogy hús nélkül is biztonságosan fedezhetjük fehérjeigényünket. Jelenleg a világban 2 milliárd ember nem fogyaszt húst. Tehát nemcsak elméletben, de a gyakorlatban is életképes a húsmentes étkezés.
A hús egy ízletes, tápláló, és ezzel együtt kihagyható összetevője az étkezésünknek, hiszen nem maga a hús esszenciális, hanem a benne lévő aminosavak.
A húst nagyra értékeljük, napi energiabevitelünk nagyjából 20 százalékát állati fehérjéből nyerjük. Összevetve őseink étkezésével ez legalább ötször több, mint amennyi húst ők ettek. Azzal, hogy többször és több hús kerül a tányérunkra, elvettük a helyet más, legalább annyira fontos táplálékoktól. Nem azért érdemes a húsfogyasztásunk mennyiségét átgondolni, mert egyesek szerint a legrettegettebb betegségek kialakulásáért is felelőssé tehető, hanem azért is, hogy féket szabva torkosságunknak, jusson hely a gyomrunkban a zöldségeknek, hüvelyeseknek, gabonáknak és magvaknak is.

Olcsó húsnak híg a leve
Húsfogyasztásunk nemcsak mennyiségében, de minőségében is nagyot változott. A nagyipari körülmények között előállított hús és a belőle készült termékek (virsli, felvágott, pástétom stb.) minősége és tápértéke a 20. század második felétől jelentősen romlott. Ha ezt a minőségromlást el akarjuk kerülni, akkor részesítsük előnyben a szabadtartásban nevelt állatok húsát. Húskészítményeknél legyünk tisztában az összetétellel és a származási hellyel. Egészségünk szempontjából a legjobb teljesen felhagyni a rossz minőségű feldolgozott húskészítmények fogyasztásával.
Már a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) sem ajánlja a napi szintű húsfogyasztást.
Az MDOSZ szerint a vörös húsokat, mint a marhahús és disznóhús, korlátoznunk érdemes, a heti adagot legfeljebb 350-500 g főtt/párolt/sült vagy 500-700 g nyers hús mennyiségben szabja meg. Halakat, s azok közül is elsősorban a hazai halakat, mint például a pisztráng, a harcsa és a busa, az ajánlás szerint legalább egyszer hetente együnk. Belsőségek hetente legfeljebb egyszer kerüljenek az étrendünkbe. Iktassunk be hetente legalább egy húsmentes napot.

Húscsökkentő tippek
Lehet, első olvasatra kivitelezhetetlennek tűnnek az ajánlások. De akkor mit egyek? Hogy fogok így jóllakni? A megoldás az, hogy változtassunk fokozatosan. Kezdhetjük például azzal, hogy a húsfogyasztásunk mennyiségét állítjuk be az ajánlások szerint. A vörös hús mennyiségét első körben csökkenthetjük például úgy, hogy a hagyományos ételeinket, mint a gulyás, pörkölt, fasírt, kevesebb hússal és több zöldséggel készítjük. S mikor megtaláltuk az ajánlásoknak megfelelő, nekünk ízlő elkészítési módot, rátérhetünk a húsmentes napok megtervezésére. Hogy a húsmentes napokon sem maradjunk éhesek, válasszunk fehérjében gazdag növényi alapanyagokat. Mert míg például a darás csusza legfeljebb 2 órát időzik a gyomrunkban, addig egy vöröslencse-főzelék vagy egy csicseriborsó-ragu megemésztése ugyanúgy 4-5 óra, mint a sült húsé. S végezetül, ha már az ajánlásoknak megfelelő mennyiségben eszünk húst, rátérhetünk arra, hogy megtaláljuk a számunkra elérhető, legmagasabb minőségű húsokat és húsipari termékeket.
Azzal, ha időnként átengedjük a főszerepet a lencsének, babnak és más, fehérjében gazdag gabonáknak, zöldségeknek, és az így csökkentett húsfogyasztásunkat jó minőségű, változatos húsokból biztosítjuk, összességében nemcsak saját egészségünknek, hanem a bolygónknak is jót teszünk.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.