Megmosod a nyers húst? Ne tedd!

vasarnap

A legtöbben abban a hitben nőttünk fel, hogy főzés, sütés előtt meg kell mosni a nyers húst. Ez azonban nemcsak felesleges, hanem veszélyes is lehet. A hús mosása valójában növeli a baktériumok terjedésének kockázatát, és komoly egészségügyi problémákat okozhat.

Miért ne mossuk meg a nyers húst?

A nyers hús leöblítésének legnagyobb veszélye a keresztfertőzés. Amikor a húst folyó víz alá tartjuk, a felszínén lévő baktériumok a vízcseppekkel együtt szétfröccsenhetnek a konyhában. Ezek a cseppek rákerülhetnek a vágódeszkára, a mosogatóba, a szivacsokra, a konyharuhákra, sőt a kezünkre és a ruhánkra is.

A húsról visszafröccsenő víz veszélyes baktériumokat, például Salmonellát, Campylobactert vagy E. colit tartalmazhat. Ezek a kórokozók akár órákig vagy napokig is életben maradhatnak a konyhai felületeken, ha nem fertőtlenítjük megfelelően azokat. Ráadásul a hús megmosása nem távolítja el hatékonyan a baktériumokat. Különösen a csirkehús megmosásától óvnak a szakértők, mivel ennek fogyasztása nagyobb fertőzési veszélyt hordoz.

V

A „piszkos” hús mítosza

Sokan hiszik, hogy az öblítés eltávolítja a vért, a nyálkát és a szennyeződéseket a húsról. Valójában azonban az üzletekben kapható hús minőségellenőrzésen megy keresztül, így nincs szükség a megmosására. A legtöbb potenciálisan káros baktérium a hús felszínén található, és az egyetlen valóban hatékony módja az eltávolításuknak a megfelelő hőkezelés. Ha mégis úgy érezzük, hogy a húst meg kell tisztítani, elég, ha óvatosan leitatjuk egy papírtörlővel, majd azt azonnal kidobjuk a szemetesbe.

Hogyan kezeljük biztonságosan a nyers húst?

Hús szárítása: itassuk le a nedvességet egy egyszer használatos papírtörlővel, majd azt azonnal dobjuk a szemetesbe

Megfelelő tárolás: a nyers húst mindig tartsuk elkülönítve a kész ételektől, hogy minimalizáljuk a keresztfertőzés kockázatát

Kézmosás: alaposan mossunk kezet meleg vízzel és szappannal nyers hússal való érintkezés előtt, közben és után, valamint más konyhai felületek megérintése után is

Eszközök és felületek tisztítása: minden kést, vágódeszkát és egyéb konyhai eszközt alaposan tisztítsunk meg és fertőtlenítsük a használat után, hogy megelőzzük a baktériumok terjedését

Hőkezelés: a legtöbb baktérium 70 °C felett elpusztul, ezért fontos, hogy a hús kellően átsüljön vagy megfőjön. Mivel a legtöbb baktérium hőkezeléssel elpusztul, a mosás feleslegesnek számít. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?