Mit tesz az asztalra egy jó szülő? Egészséges étkezés családon belül

vasarnap

Mennyire kell a gyerekeket motiválni az egészséges ételek felé? Próbálom a cukrot, a nasit mértékkel adagolni, de egyik gyermekem sem nyitott a zöldségekre vagy gyümölcsökre, vagy akár a különlegesebb fűszerekre. Pedig itthon azért próbálkozok a használatukkal, de vagy meg sem kóstolják, vagy kiköpik. A »párkyt«, rántott husit, rántott karfiolt viszont nem utasítják vissza. Mikor kezdjem el oldani ezt, meddig tart az én felelősségem?” – tette fel a kérdést egy kétgyerekes anyuka olvasónk.

A fogantatástól a felnőtté válásig

Az emberi test úgy van kitalálva, hogy a fogantatás pillanatában megkezdődő fejlődése nem a születéskor, hanem csak jóval azután ‒ majdʼ negyed évszázaddal később ‒ fejeződik be. Gyerekünk teste ekkorra válik felnőtt szervezetté, amikor már nemcsak kinézetében felnőtt, hanem képes megfontolt döntéseket is hozni. Ezt tudatosítva kaphatunk választ szülőként az időről időre felbukkanó kérdésre, hogy „meddig tart az én felelősségem?”. A gyerek egészséges érése a szülő felelőssége. A gondos szülő számára gyermeke fogantatásától a felnőtté válásáig feladat, miként érje el egészséges étkeztetését. Ez alatt a hosszú időszak alatt igencsak sokat változnak a kiskorú érésben lévő testének igényei. Mivel olvasónk leveléből nem derül ki, hogy mekkora gyermekekről van szó, röviden összefoglalom, melyik életszakaszban mire érdemes különösen odafigyelni.

Mit egyen a gyerek?

01 évesen: A tápanyagok elsődleges forrása az anyatej. A megnövekedett zsír-, fehérje-, A-, C-, D-vitamin- és ásványianyag-igény anyatejjel kielégíthető, féléves kortól pedig kezdődhet a hozzátáplálás. 

13 évesen: A gyermeknek a gyors éréshez sok tápanyagra van szüksége, ám a gyomra kicsi, ezért naponta többször kínáljuk tápanyagban gazdag ételekkel. Erre az életszakaszra megnövekedett kalcium-, vas-, cink-, A-, C-, D-vitamin-igény jellemző.

47 évesen: A fejlődés már nem olyan gyors, de időszakonként megugrik, így az étvágya nagyon változó lehet. Megnövekszik a szervezet kalcium-, B-vitamin- és cinkigénye. 

811 évesen: A csontok még növekedésben vannak, így még mindig fontos a kalcium és a D-vitamin. A B-vitamin segíti a koncentrációt. Az egészséges étrend jó szénhidrátokra, zsírokra és fehérjére épül.

1219 évesen: A szervezet hormonális változásokon megy át. A pattanás, hangulatváltozás a korszak jellemzője ‒ a vitamindús táplálkozás, a kellő fehérjefogyasztás enyhíteni tud a tüneteken. A kalcium és D-vitamin mellett a vasigény is megnövekszik.

Közös körtánc

A klienseimmel való munkám során gyakran tapasztalom, hogy az egészséges étkezés számtalan kihívás elé állítja a szülőket. 

Jól etetni egy gyereket a mai világban nem kis feladat. A kihívás nem az, hogyan jussunk elegendő élelmiszerhez, hanem inkább az, miként válasszuk ki a széles kínálatból a megfelelőt.
 

 Korábban például fel sem merült az a probléma, hogy a gyerek csak virslit és rántott ételt hajlandó enni, mert nem volt elérhető olyan mennyiségben, hogy az mindennapos legyen. Motiválni a kiskorút arra, hogy egészségesen étkezzen ‒ vagyis tápanyagban gazdag, változatos ételeket fogyasszon ‒, nem olyan, mint ahogy egy edző ösztönzi a sportolót a jó eredmény elérésére. Sokkal inkább hasonlít egy nagy közös körtánchoz, amely csak akkor élvezhető, ha mindenki részese, és egymás kezét fogva, ismerve a lépést mozdulnak a zenére. A körtáncban anya és apa mellett ott táncol a gyerekkel mindenki (például a testvér, nagyszülő), akinek rendszeres szerepe van az étkezésében. S mint ahogy a körtáncban is a lépéseket elsősorban a mellettünk állóktól lessük el, úgy a gyerek étkezésére is anya és apa van a legnagyobb hatással. Saját étkezési szokásainkon keresztül motiváljuk gyermekeinket is.

Okos evés

A fejlődő immunrendszer, idegrendszer még meglehetősen képlékeny, ezért különösen érzékeny a környezeti hatásokra, beleértve az érzelmi élményeket és a táplálkozást. A kutatók összefüggésbe hozták a helytelen táplálkozást az intellektuális és motoros készségek lelassult fejlődésével, és azt találták, hogy az egészséges étrend támogatja a kognitív fejlődést. Egy finn kutatás például a gyerekek tanulmányi teljesítményét kísérte figyelemmel elsőtől a harmadik osztályig. Arra jöttek rá, hogy 

azok a gyerekek, akiknek az étrendjében hangsúlyt helyeztek a gyümölcsökre, zöldségekre, halakra, teljes kiőrlésű gabonafélékre és az olajos magvakra, folyékonyabban és kevesebb hibát vétve olvastak, mint azok, akiknél a napi táplálékbevitel kevésbé volt tápláló.

Bableves vs. bulgursaláta

Nem szabad, hogy az egészséges ételek kínálása konfliktusforrás legyen. Az a mindennapjaink természetes részévé úgy tud válni, ha létrehozunk hozzá egy támogató környezetet, amelyben mi magunk is örömmel étkezünk egészségesen. A gyerekeknek érezniük kell, hogy védelem és szeretet veszi körül őket. Ha nem érzik magukat biztonságban, idegpályáik olyan módon fejlődnek, hogy a tanulás helyett a túlélést helyezik előtérbe. Igencsak zavart keltő például, ha anya bulgursalátával kínál, amit apa nyúlkajának hív, és a mama pedig szed utána egy tányér csülkös bablevest „egyél valami rendeset is” felütéssel. Étkezés tekintetében biztonságot ad a gyereknek, ha az őt körülvevő felnőttek egy állásponton vannak, amelyet ők maguk is követnek, nem csak a gyerektől várnak el.

Kis módosítások, apró lépések

Nyilván sokkal egyszerűbb egészségesen étkezni egy családnak, ha a kezdetektől ilyen életmódra rendezkedtek be. Akkor sem kell csüggedni, ha most tudatosul bennünk a helyes étkezés fontossága, vagy ha más okok miatt volt megnehezítve számunkra az egészséges táplálkozás. A megoldás kulcsa a fokozatos átállás, szokásaink lépésről lépésre való átalakítása. A rántott karfiol, rántott hús és virsli hármasát például változatosabbá és táplálóbbá alakíthatjuk úgy is, hogy első lépésben megmarad ez a három elem, egy kis módosítással: bő olaj helyett sütőben sütjük ki a bundázott karfiolt és húst, a virslinél pedig természetes összetevőkből készült, mesterséges adalékanyag-mentes virslire váltunk. Majd fokozatosan színesíthetjük az ezekhez kínált köreteket.

*

Egészséges étkezésből példát mutatni gyerekünknek nagyon jól megtérülő befektetés. Ezért biztatok minden szülőtársamat, a rendszeresen felbukkanó nehézségek és kihívások ellenére is együnk jót, jól, ha pedig megtorpanunk, merjünk segítséget és tanácsot kérni.

Étkezéssel kapcsolatos kérdése van? Írjon az etkezes@vasarnap.com címre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?