A jó kés alapkellék a konyhában, mérettől és funkciótól függően többfélét használunk, egyesek egész készleteket. Egy jó kés nem olcsó, érdemes tehát törődni vele, mert ha ez sikerül, akár életünk végéig szolgálhat minket.
Elmosni, de kézzel
Használat után a kést tiszta vízzel vagy tisztítószeres szivaccsal azonnal el kell mosni, majd száraz ruhával tisztára törölni. Ha ugyanis a pengén szennyeződés vagy víz marad, korrózió léphet fel. Késeinket ezért soha ne tegyük mosogatógépbe (pláne ha a nyelük fából készült).
Így ne vágjunk
A kés helyes használata is növelheti élettartamát. Fagyott, ragacsos vagy egyéb, extrém keménységű részeket ne próbáljunk meg késsel elvágni, ezekre (például a csontokra) használjunk speciális eszközt. Vágás közben az eszközt ne csavargassuk, ne próbáljunk a hegyével kifeszíteni valamit, mert ezzel ártunk a pengének.
Tartsuk élesen
Érdemes a késeinket rendszeresen élezni, és nemcsak a hatékonyabb munka érdekében, hanem azért is, mert az éles kés használata sokkal biztonságosabb, mint a tompáé. Figyeljünk oda az egyes pengék típusaira, mert nem biztos, hogy mindegyiket meg tudjuk élezni ugyanazzal az élezővel. A recés késeket továbbá csak szakember tudja megélezni.
Tárolás, szállítás
Úgy kell tárolni a késeket, hogy a pengék ne ütődjenek egymáshoz. Soha ne dobjuk be őket hanyag mozdulattal a fiókba, és mosogatás után se ejtsük őket a lecsurgató edénybe, utóbbi esetben főleg a kés hegye sérülhet. Szállításhoz érdemes tokot vagy késhüvelyt beszerezni, amely nemcsak a pengét védi, hanem a balesetek elkerülésében is segít.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. szeptember 10-ei számában jelent meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.