Hagymavágás könnyek nélkül

Vasárnap

Mifelénk majdnem minden recept úgy kezdődik, hogy végy egy fej hagymát, pucold meg, vágd apróra, majd zsiradékon kezdd el párolni. Nem tehetünk róla, ez egyszerűen belénk van kódolva, a vérünkben van, az ízlelőbimbóinkban.

Csakhogy a hagyma elég barátságtalan alapanyag tud lenni, hiszen csíp. Kimarja a szemet, büdös lesz tőle az ember keze, meg ilyen apróságok. Még a legkeményebb lelkű főzőmesterek is könnyre tudnak fakadni egy-egy hagymaszeletelés során.

Érdekes

De miért is sírunk valójában a hagymától?

Abszurdul hangzik, de tulajdonképpen azért, mert a hagyma megpróbál védekezni az ellen, hogy megegyük őt. Ha megvágjuk, vagy éppen összezúzzuk, a benne lévő sejtek felnyílnak, az azokban található anyagok pedig interakcióba léphetnek egymással. A folyamat hatására olyan gáz (S-1-propenil-cisztein-szulfoxid) jön létre, mely ha a szemet is eléri, irritálni kezdi. Az agy pedig erre rögtön könnyekkel reagál, hiszen ha valami nem jó került a látószervünkbe, azt azonnal ki kell onnan mosni.

Tudósok egyébként megpróbáltak kinemesíteni olyan hagymákat, melyek nem tartalmazzák a könnyezésért felelős anyagot, de kiderült, hogy pont ettől igazán finom a hagyma, ez adja az esszenciáját. Tehát lehetne hagymavágás könnyek nélkül, csak minek, ha pont az izgiség veszne ki a hagymából?

Sokkal jobban szeretjük ezt a könnyfakasztó kis hozzávalót annál, hogy lemondjunk róla, szóval nézzük, milyen praktikákkal csökkenthetjük a kellemetlen könnyezést, ha már teljesen megszüntetni nem érdemes!
 

Víz, víz, tiszta víz: Felvágás előtt tartsuk víz alá a hagymánkat, vagy áztassuk vízbe egy kis időre. Esetleg megpróbálhatjuk valahogyan víz alatt is felvágni. Mármint nem búvárkodás közben, bár, ha valamelyik olvasónk esetleg ilyenre vetemedne, akkor az arról készült fotót címlapra rakjuk, ígérjük! A víz úgy is segítségünkre lehet, hogyha kortyolunk egyet belőle, és a szánkban tartjuk a procedúra végéig. A víz semlegesítheti az irritáló anyagokat.

Éles kés: Minden vágó procedúrához fontos, hogy megfelelő késsel dolgozzunk, és az is, hogy az a kés elég éles legyen. Éles késsel gyorsabb lesz a munka, így lehet, nem lesz ideje a kis könnyfakasztó anyagoknak a szemünkbe érniük.

Helyszínválasztás: Persze, legszívesebben mi is egy tengerparti villában, gyönyörű kilátás mellett vagdosnánk a hagymát, de most arra gondolunk, hogy ha darabolás közben kinyitjuk az ablakot, bekapcsoljuk a szagelszívót vagy esetleg a ventilátort, azzal is csökkenthető a könnyezés.

Hőmérsékletcsökkentés: Alapból ne tartsuk hűtőben a hagymát, de mielőtt feldolgozzuk, kicsit betehetjük a hűvösre. A hideg lassítja a folyamatokat, így az irritáló enzimeket is belassítja.

+ 1: Miután megpucoltuk, fél percig még pihentessük a hagymát, és csak aztán kezdjük el darabolni, majd vágjuk le a tetejét, de hagyjuk egyben a gyökerét.


 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/4. számában jelent meg.

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?