Most rendhagyóan nem egy konkrét étellel, alapanyaggal, recepttel, gasztrokalanddal jelentkezünk, hanem bemutatunk valakit, aki igazi legandának számít a főzés, a főzőműsorok és a szakácskönyvek területén. Julia Child volt az első tévés sztárszakács.
„Élveznünk kell az ételeket. Az életben ez a legegyszerűbb élvezet.”
Izgalmas életút
Julia Carolyn McWilliams 1912-ben látta meg a napvilágot, és hát egyáltalán nem szakácsként kezdte pályafutását. A második világháborúban szolgálatra jelentkezett a tengerészgyalogosoknál, de majd kétméteres magassága miatt elutasították. Hírszerző lett, tehetségének köszönhetően pedig komolyabb feladatokkal is megbízták, így eljutott Ceylonba és Kínába is. Kémtársával, azaz későbbi férjével, Paul Childdal is munka közben ismerkedett meg. A háború után Pault Franciaországba helyezték, és itt lét a képbe intenzíven a gasztronómia.
Főzőkarrierje
A pár Rouenben költötte el első közös franciaországi vacsoráját. A menü vajban párolt nyelvhal és osztriga volt, mellé Loire menti fehérbor. Juliának annyira ízlett a fogás, hogy utána azt nyilatkozta: „szabaddá váltam, és lelkierővel töltődtem fel”. Párizsban a diplomatafeleségeknek alapvetően nem akadt sok dolguk. Julia viszont beiratkozott a neves Le Cordon Bleu főzőiskolába, s még magánórákat is vett. Később belépett a Cercle des Gourmettes nevű női főzőklubba, itt ismerte meg Simone Beckettet, aki éppen francia szakácskönyvet írt amerikaiak számára, barátnőjével, Louisette Bertholle-lal együtt. Child társszerzője lett a Mastering the Art of French Cooking című munkának (szabad fordításban: A francia konyhaművészet mesteri szintre emelése; magyarul nem jelent meg). A könyv tíz évig készült, és hatalmas siker lett.
Barátnőivel egyébként egy nőknek szóló főzőiskolát is alapított L’Ecole des trois Gourmettes (A három ínyencnő iskolája) néven, mely leginkább unatkozó diplomatafeleségek szórakoztatására jött létre.
A Mastering the Art of French Cooking sikerét követően Child cikkei magazinokban jelentek meg, később rendszeres rovata lett. Élete során még húsz könyvet írt.
Főzőműsora a The French Chef néven indult. Közvetlen stílusban, humorosan szólt nézőihez. Imádnivaló, őszinte jelenség volt, tele bájjal. Lelkesen és meggyőzően beszélt az alapanyagokról, a trükkökről, a receptekről, így emberek millióival szerettette meg a főzést, vagyis át tudta adni a főzés örömét a képernyőn keresztül is. Sokakat győzött meg arról, hogy bizony ez nem kell, hogy nyűg legyen, sokkal inkább kreatív, szórakoztató művészet és tudomány.
Jómagam a Julie & Julia – Két nő, egy recept című filmben hallottam róla először. Meryl Streep alakításában nem lehetett nem szeretni Julia Childot. Akinek a főzés leginkább egy letudni való napi feladat, feltétlenül nézze meg ezt a filmet, hiszen Julia Child személyisége igazi gyógyír, motivációs erő. Néhány hete debütált egyébként egy sorozat is róla Julia címen, ez a HBO max műsorán látható, és ezt sem érdemes kihagyni.
Utolsó, önéletrajzi könyve My Life in France (Életem Franciaországban) címmel jelent meg 2006-ban, halála után. A könyv utolsó sorai így hangzanak:
„(…) visszagondolva az jut eszembe, hogy az asztal és az élet örömei végtelenek – toujours bon appétit!”*
Tartsuk magunkat mi is ehhez az életfilozófiához!
*Mindig jó étvágyat!
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/20. számában jelent meg a Vasárnapi Asztal mellékletben!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.