A csokoládé ősidők óta a szerelem és a romantika szimbóluma: ezt főként az agyra gyakorolt boldogságfokozó hatása és az afrodiziákumnak hitt tulajdonságai magyarázzák. Az egyik legnépszerűbb édesség a világon. Nemcsak az ízlelőbimbókat kényezteti, hanem története és egészségi hatásai révén is lenyűgöző. Nem csoda, hogy Gombóc Artúr is annyira szereti!
Indiánok itala
A csokoládé története több ezer évre nyúlik vissza, egészen az ókori Közép-Amerikáig. A maják és aztékok a kakaóbabot nemcsak italként, hanem fizetőeszközként is használták. Számukra a kakaó szent volt. „Az istenek italának” nevezték – úgy hitték, hogy energiát ad, valamint kapcsolatot teremt az istenekkel. Az európaiak a 16. században fedezték fel, amikor a spanyol hódítók magukkal hozták az aztékok kincseit, köztük a kakaóbabot is. Cukorral és fahéjjal édesítették az eredetileg keserű kakaóitalt, és hamarosan a nemesség kedvelt luxuscikkévé vált.
Kerek, rövid, gömbölyű...
A csokoládé igazi népszerűsége az ipari forradalom alatt kezdődött. Az 1820-as években a holland Conrad van Houten kidolgozta a kakaópréselés technikáját, amely lehetővé tette a kakaóvaj és a kakaópor szétválasztását. Ennek a felfedezésnek köszönhető a mai értelemben vett szilárd csokoládé létrejötte. Nem sokkal később, 1847-ben a brit Fry család készítette el az első táblás csokoládét, majd a svájci Daniel Peter és Henri Nestlé jöttek rá a tejcsokoládé titkaira 1875-ben. Ez utóbbi a tejpor használatával vált különösen népszerűvé. Ma a csokoládé a világ minden táján elérhető, és sokféle formában készül (táblás, praliné, trüffel, forró csokoládé, sütemények és fagylaltok ízesítőjeként). A kézműves termékek is reneszánszukat élik. A csokoládé nemcsak édesség, hanem egyet jelent az ünnepléssel, a boldogsággal és az ajándékozással is.
- Hangulatjavító: a benne található feniletilamin és szerotonin boldogsághormonokat szabadít fel, amelyek javítják a kedélyállapotot.
- Gazdag antioxidánsokban: különösen az étcsokoládé bővelkedik flavonoidokban, amelyek segítik a szív egészségét, és csökkentik a gyulladásokat.
- Energiát ad: a benne található koffein és teobromin természetes élénkítő hatású.
- Jótékony hatás az agyra: kutatások szerint a kakaó javítja a memóriát és a koncentrációt.
- Segíthet a stressz leküzdésében: már egy kocka csokoládé elfogyasztása is csökkentheti a stresszhormonok szintjét a szervezetben.
- Javítja a vérkeringést: a flavonoidok tágítják az ereket, ami csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
- Véd a nap káros hatásaitól: a benne található antioxidánsok fokozzák a bőr ellenálló képességét az UV-sugarakkal szemben.
- Serkenti az agyat: javítja az agyi vérkeringést, ami segíthet a koncentrációban és a memóriában.
Hogyan fogyasszuk?
A csokoládé számos formában élvezhető. Egy kocka étcsokoládé önmagában is fantasztikus élmény, de felhasználhatjuk süteményekhez, italokhoz vagy sós ételekhez is akár. Minél magasabb a kakaótartalma ‒ válasszunk legalább 70 százalékosat ‒, annál jobb minőségűnek, egészségesebbnek számít.

Csokoládés mousse
Hozzávalók: 200 g étcsokoládé, 3 tojás, 3 ek. cukor, 250 ml habtejszín.
1. A csokoládét gőz fölött megolvasztjuk. Hagyjuk kicsit hűlni.
2. A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, majd óvatosan hozzáadjuk az olvasztott csokoládét.
3. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük. Finoman beleforgatjuk a csokoládés keverékbe.
4. A habtejszínt is kemény habbá verjük, és ezt is hozzáadjuk a mousse-hoz.
5. Poharakba adagoljuk, és legalább 2 órára hűtőbe tesszük.
Tálaláskor díszíthetjük tejszínhabbal, friss gyümölcsökkel vagy reszelt csokoládéval.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.