A farsang szó hallatán rögtön a vidámság, a színes forgatag és a tél búcsúztatásának hangulata jut eszünkbe. És mi az a sütemény, amely nélkül elképzelhetetlen a farsang? Természetesen a fánk!
Kevés dolog idéz elő olyan meghitt hangulatot, mint amikor a frissen sült fánk illata belengi az otthont. Ez az egyszerű, mégis ikonikus édesség nem csupán az ízével varázsol el, hanem emlékeket is felidéz – generációkat köt össze, és egy csipetnyi nosztalgiát csempész a hétköznapokba. Sütés közben mintha időutazáson vennénk részt: az illatok és ízek gyermekkori farsangokra, családi összejövetelekre emlékeztetnek.
De vajon honnan ered a fánk története?
Számos legenda övezi ennek az ínycsiklandó édességnek a születését, de annyi bizonyos, hogy már az ókori görögök és rómaiak is fogyasztottak hasonló süteményeket. Akkoriban a tésztát olajban sütötték ki, majd mézzel megkenve tálalták. Érdekesség, hogy kezdetben nemcsak édes, hanem sós változatban is készült – húsos vagy gombás töltelékkel.
Magyarországon a 19. században kezdett elterjedni a ma ismert formájában, és azóta is kihagyhatatlan része a farsangi időszaknak. Az illatos, aranybarnára sült fánkok generációk óta összekötik az embereket, és mindenhol a világon más-más recepttel, de ugyanazzal a nosztalgikus örömmel készítik el őket.
A tökéletes farsangi fánk elkészítéséhez először 300ml langyos tejbe szórjunk egy csipet cukrot, majd morzsoljuk bele a friss élesztőt és adjunk hozzá egy evőkanálnyi lisztet. Hagyjuk pihenni 10-15 percig, hogy az élesztő felfusson.
Ezután egy nagy tálba mérjük ki az 500 g lisztet, keverjünk hozzá 40g porcukrot és egy csipet sót. Adjuk hozzá az időközben felfutott élesztős keveréket, 50g szobahőmérsékletű vajat, az 5 tojássárgáját és az 5 ml rumot. Egy robotgéppel alaposan dagasszuk ki a tésztát, amíg szép sima állagú nem lesz. Ha ezzel megvagyunk, takarjuk le fóliával, és meleg helyen kelesszük 30-45 percig, amíg a duplájára nő.
Amikor a tészta megkelt, enyhén lisztezett felületen nyújtsuk ki kb. 2 cm vastagra, majd egy kb. 12 cm átmérőjű kiszúróval szaggassuk ki. A kiszaggatott korongokat lisztezett felületen letakarva hagyjuk további 20 percig pihenni.
A sütéshez hevítsünk fel kb. 1 liter olajat egy lábasban. A fánkokat először fedő alatt süssük aranybarnára 1-2 perc alatt, majd megfordítva, immár fedő nélkül süssük tovább a másik oldalukat is.
Végül töltsük meg őket: a 600 g lekvárt tegyük egy csöves habzsákba, majd a fánkok oldalába szúrva töltsünk bele kb. 2 evőkanálnyit mindegyikbe. A kész fánkokat porcukorral meghintve tálaljuk. Jó étvágyat!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.