DOKUMÁNIA: Tíz éven át a gyanúsított nyomában

Michael Peterson

Nem friss dokumentumfilm-sorozatot ajánlok, de amíg még elérhető a Netflix kínálatában, a true crime műfaj minden kedvelőjének érdemes megnéznie: eddig nem készült a The Staircase-hez hasonló mű, és talán jó ideig nem is fog.

2001 decemberében Kathleen Peterson holtan feküdt egy lépcső alján a férjével, Michael Peterson íróval közös durhami kúriájukban. A férfi szerint baleset történt, a felesége leeshetett a lépcsőn, míg ő kint volt a medencénél. Később mégis rá terelődött a gyanú, a nyomozás és a bírósági tárgyalás hosszú éveken át húzódott.
Ezek a puszta tények Jean-Xavier de Lestrade először 2004-ben, majd 2018-ban pluszrészekkel bemutatott, The Staircase (A gyanú) című dokusorozata mögött. Az ügyről pedig minden bizonnyal sokan hallottak, hiszen Colin Firth főszereplésével az HBO Max tévésorozatot is forgatott róla Az utolsó lépcsőfok címmel.

A Netflix kínálatában (még) elérhető miniszériát azért ajánlom, mert egyedi a maga műfajában: a stáb több mint 10 éven át rögzítette kamerájával a Peterson család történetét. Láthatjuk a felesége halálakor még viszonylag fiatal, középkorú írót és a már meggyötört, tíz év alatt húszat öregedő férfit – a zárkában, a tárgyalásán, az  otthonában. A gyanú abból a szempontból is különleges hatású, hogy a készítők a nem retrospektív forgatásnak köszönhetően gyakorlatilag „valós időben” fednek fel, adagolnak újabb és újabb sokkoló részleteket, mi pedig ebben a „valós időben” követhetjük az eseményeket, elsősorban Michael Petersonra fókuszálva, az ő nézőpontját követve. Ezzel együtt a dokusorozat nem igyekszik önálló nyomozást folytatni, lekerekített narrációt tálalni – jobbára egyszerűen rögzíti az eseményeket. Például azonnal láthatjuk Peterson reakcióját egy-egy történésre, ahogy azt is, hogy a haláleset után összezáró családtagok közül hogyan válik a házaspár néhány gyereke a férfi támogatójából az ellenségévé. (Csak a margóra: később sem Peterson, sem a dokusorozat hitelességének nem tett túl jót, hogy kiderült: a férfi és a filmen dolgozó csapat egy tagja a forgatás alatt összemelegedett.)

Végignézhetjük azt is, hogyan épít fel a védelem egy ekkora kaliberű ügyet, betekintést nyerünk az amerikai igazságszolgáltatás elég kacifántos rendszerébe. Kevés ügy kapott akkora médiafigyelmet, váltott ki akkora visszhangot, mint ez – talán O. J. Simpsonéhoz hasonlíthatjuk –, de az egymásnak ellentmondó szakértői vélemények, a kettészakadt család nagyon is érdekelte az amerikai közvéleményt. Annyit elárulhatok: a végére sem fogjuk tudni, Peterson bűnös vagy sem, hogy ennyire kiváló színész, pszichopata, vagy valóban ártatlan ember, akinek egy banális baleset miatt kisiklott az élete. Egy biztos: konkrét bizonyítékot egy évtized alatt sem sikerült felmutatnia az ügyészségnek Peterson ellen.

Herczeg Szonja

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?