Utak és lehetőségek a pedagógiában

Galántai Pedagógiai Napok
Galánta |

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal tartott találkozót és képzést a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Galánta-Vágsellyei Területi Választmánya a térség pedagógusainak. A Galántai Pedagógiai Napok színes programmal, számos alkotóműhellyel várta a tanítókat, óvodapedagógusokat és nevelőket.

Két helyszínen, a Pázmány Péter Alapítvány székházában és a Kodály Zoltán Alapiskolában, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Galánta-Vágsellyei Területi Választmánya szervezésében valósult meg az első Galántai Pedagógiai Napok. A kétnapos szakmai találkozón 11 téma, illetve alkotóműhely várta a pedagógusokat. Narancsík Szilvia, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Galánta-Vágsellyei Területi Választmányának elnöke, a rendezvény fő szervezője az Új Szónak elmondta, már elkezdődött az új Állami Oktatási Program az alapiskolákban, amelyet a 2026/27-es tanévtől minden intézményben be kell vezetni. 

„A pedagógusok viszont nem tudják pontosan, mit is jelent számukra, milyen változások várnak rájuk, miközben nagyon sok az információ róla. Szervező csapatommal próbáltuk megkeresni azokat a képzéseket, amelyekre igény mutatkozott a pedagógusok részéről ahhoz, hogy az új módszertanokat meg tudják tanulni. Rajtuk áll vagy bukik a reform. Ha nem tudjuk a pedagógusok nagy részét meggyőzni arról, hogy miért van szükség a változásra és azt hogyan lehet elérni, akkor az új pedagógiai program ugyanúgy végződik, mint a korábbiak. Ha kis lépésekben, mindenféle nyomás nélkül változtatunk a korábbi módszereken, akkor előbb-utóbb el kell jutnunk oda, hogy jobb iskoláink lesznek és könnyebb lesz a reform bevezetése” 

– fogalmazott. Kifejtette, a kétnapos rendezvényt hagyományteremtő szándékkal szervezték meg, a jövőben félévente szeretnék megismételni, amennyiben lesz érdeklődő. A képzések témáit a pedagógusokkal közösen szeretnék összeállítani, akik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének, a területi választmányok elnökeinek adhatnak javaslatokat erre. Az első Galántai Pedagógiai Napokon több mint százan vettek részt a foglalkozásvezetőkkel, előadókkal együtt, nemcsak alapiskolai tanítók, hanem nevelők és óvodapedagógusok is. Narancsík Szilvia hangsúlyozta, mindegyik oktatási intézményben dolgozó pedagógusra gondoltak a program összeállításakor, hogy mindenki megtalálja a neki tetsző foglalkozást. Az óvodákban már lezajlott az oktatási reform, amelyre a mostani iskolai épül, tehát fontos, hogy az intézmények együttműködjenek ezen a téren. A pedagógiai napok további célja Narancsík Szilvia szerint az is, hogy a pedagógusok találkozzanak, beszélgessenek, időt töltsenek együtt, ápolják a baráti kapcsolataikat. A megnyitón a kollégáit arra biztatta, hogy Ignacio Estrada szavait megszívlelve – mi szerint ha a gyermek nem tud úgy tanulni, ahogyan tanítjuk, akkor úgy kell tanítanunk, ahogy tanulni tud – igyekezzenek megtalálni a gyerekekhez lelkéhez vezető utat, ugyanis a tanításhoz nem elég a szaktantárgyi, tantervi tudás.

Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke a Galántai Pedagógiai Napok munkacímére – Utak és lehetőségek – utalva kiemelte, ha új utakat keresünk, a lehetőségeket is meg kell találnunk hozzá. Arról beszélt, hogy a mostani gyerekek már rengeteg ismeret birtokában kerülnek az iskolapadba, hiszen az információk tömkelege áramlik feléjük, amelyekre nekik, a saját idegrendszeri fejlettségükkel valamiképpen válaszolniuk kell. 

„Ha a pedagógus nem áll ezen áramlat élére, akkor fejlődnek ők nélkülünk is, csak ki tudja merre. A gyermekek egymás között egy digitális bennszülött életmódot folytatnak, ők ebben jól tájékozódnak, mi azonban nem. Ez azt a veszélyt rejti magában, hogy ha mi nem tudunk az ő kultúrájukhoz csatlakozni, ők pedig a miénket nem értik, akkor könnyen elveszíthetjük egymást. Mindezekkel együtt ki kell szolgálnunk a gyermek igényeit: a mozgásigényét, a játékigényét, a kompetenciák megszerzésének igényét, valamint a társas együttlét igényét is úgy, hogy a gyermek számára az iskolai tartózkodás élmény és öröm legyen” 

– magyarázta Fekete Irén.

Berta Tünde, a komáromi Innovatív Oktatásért Intézet igazgatója és a galántai Regionális Pedagógustámogató Központ vezetője is szólt a bevezetőben a résztvevőkhöz. Úgy véli, nem csak a diákok oldaláról fontos arról beszélni, hogy mi a haszna és szerepe a szakmai találkozónak, hanem a pedagógusokéról is. 

„Most már mindenki tudatosítja, mi a Regionális Pedagógustámogató Központok szerepe, hiszen egy éve beszélünk arról, hogy a változás elindult, haladni kell vele és csak együtt lehet haladni. A galántai-vágsellyei a legkisebb magyar iskolai közösség, ezért nagyon fontosak ezek a találkozók, hogy a kollégák tudjanak egymással kommunikálni, véleményt, tapasztalatot cserélni. Bármilyen változás érinti a magyar iskolákat, az közös irány kell, hogy legyen” 

– húzta alá Berta Tünde. Reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a mostani kétnapos találkozó egy szép együttműködés, közös gondolkodás első állomása.

A rendezvényen köszöntötték Szetyinszky Veronikát, aki a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége rozsnyói találkozóján nemrégiben a szervezet pedagógus életpálya díjat kapott a Galánta-Vágsellyei Területi Választmány és a szervezet országos elnöksége javaslatára.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?