Új teleszkópot helyeznek üzembe a Barsi Csillagvizsgálóban

Léva |

<p>Csillagfogyatkozást, változó csillagokat, csillaghalmazokat, galaxisok szerkezetét, esetleges szupernóvarobbanást, a Naprendszer bolygóit és rengeteg más érdekességet tanulmányozhatnak majd a korábbiaknál sokkal jobb körülmények között az asztronómia szerelmesei.</p>

Új teleszkópot helyeznek üzembe július közepén a Barsi Csillagvizsgálóban, mely Szlovákia egyik leglátogatottabb ilyen intézménye. Tavaly több mint 13 ezer látogatója volt az itt szervezett közel hétszáz rendezvénynek, átlagosan az év minden napjára jutott két akció. A látogatók tisztább, élesebb, részletgazdagabb képet kapnak ezután a vizsgált objektumokról. Komolyabb nemzetközi kutatásokba is bekapcsolódhat az intézmény.

A lévai székhelyű csillagvizsgáló az ország harmadik legrégebbi ilyen kutatóintézete, idén ünnepelte megalakulásának 54. évfordulóját. Négy éve kezdődött saját erőből, szinte minden anyagi segítség nélkül a nyitható kupolájú megfigyelőállomás kiépítése, mondta Rozália Ondíková igazgató. Tavaly a fenntartó, a Nyitra megyei önkormányzat is elkülönített költségvetéséből erre a célra egy összeget. A hozzávetőleg 25 négyzetméternyi alapterületű objektum felhúzását megoldották az intézmény munkatársai, de a kupola kialakítása már speciális, bonyolult feladat, melyet szakemberekre kell bízni. Öt méter magas az építmény, a kupola közel kétméteres. A tető fémkonstrukciója hét tonnát nyom, négy részben szállították a helyszínre, erre jön még a fa- és fémborítás. A kupolát 360 fokban lehet elforgatni. A teleszkóp teste az Ógyallai Központi Csillagvizsgáló ajándéka, a tükröket, a lencséket, az optikai berendezéseket mind külön szerezték be, a távcső értéke eléri a 17 ezer eurót (félmillió korona). Ján Otrekal tudományos munkatárs elmondta, léteznek remek szoftverek a teleszkóp számítógépes mozgatására, de az ilyen szerkezetek 33 ezer euróba (egymillió korona) kerülnek. Ondíková elmondta, szerencsére több szponzor is segített a tervek megvalósításában.

Eddig egy 1956-ban gyártott tizenöt centiméteres Newton-távcső szolgálta a kutatókat és a nagyközönséget, mely 1971-től van az intézmény birtokában, jegyezte meg Ján Otrekal. A maga idejében ez is igen korszerű eszköznek számított. 1982-től a közelmúltig nem volt megfigyelőállomásra alkalmas helye az intézménynek, csak a jelenlegi Sokolovská utcai székhelyén épülhetett ki. A régi teleszkóp lencséje is megsérült korábban, három éve sikerült pótolni. Az új Cassegrain-teleszkóp tükörátmérője negyven centiméteres, ezzel valóban az ország egyik legfejlettebb csillagvizsgálója lesz a lévai. Azzal sem sok intézmény dicsekedhet, hogy két teleszkópot és megfigyelőállomást üzemeltet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?