Régészeti leletekre bukkantak a lévai bevásárlóközpont bővítésekor

Képarchívum
Léva |

A rendkívül gazdag történelmi múltjáról ismert járási székhelyen újabb értékes régészeti leleteket tártak fel a Merkury Market bővítése során. A kerületi műemlékvédelmi hivatal javaslatára folytatják a feltárást a Koháry utcában, ahol optikai kábel lerakását tervezik.

Erődítményre utaló nyomok

Mintegy kétszáz, az ásatások során előkerült objektumot vizsgálnak a régészek, melyekre a Koháry utcánál lévő szántóföldön bukkantak. Egy részük az őskor számos korszakából származik. Feltártak olyan árkokat, amelyek vélhetően egy őskori erődítmény részét képezhették. Sírhelyekre, csontvázakra bukkantak a régészek. A műemlékvédők arra a következtetésre jutottak, hogy a föld még nem tárta fel valamennyi titkát. Folytatni kell az ásatásokat, így egyre teljesebbé válhat Léva történelmi múltja. A régészek feltártak egy kelta sírt is, így feltételezhető, hogy akár későbbi, római kori leletekre is bukkanhatnak.

Sírhelyek és kerámia

Egykori lakónegyed sírhelyeit tárták fel az említett területen, valamint kerámiatárgyakat, amelyek időszámításunk előtt, az 5700-4700-as években készülhettek, a terepmunkák májusig tartottak, jelenleg dolgozzák fel a talált régészeti anyagot. A régészek várhatóan még az optikai kábel tervezett elhelyezése előtt visszatérhetnek a terepre. Erre elsősorban azért van szükség, mert a mintegy 1960 méter hosszú ásási munkálatok során veszélybe kerülhet a területen lévő régészeti anyag. A terület topográfiai helyzete alapján a lelőhely valószínűleg jóval kiterjedtebb, mint amennyit eddig sikerült feltárniuk a szakembereknek. Az optikai kábelek lerakását tervező disztribúciós társaság 2023 júniusától szeptemberig dolgozna a szóban forgó területen. Az archeológiai kutatások folytatását erre az időszakra időzítenék. Az archeológusok az egész szakasz kiásását figyelemmel kísérnék. A tervezett beruházás mintegy 80 ezer euró, és további 2 ezer eurót fordítanak az archeológiai feltárásokra.

Barsi Múzeum kincsei

Léván 2005-ben nagyszabású feltáró munkálatokat végeztek, amelyek során egy temetőt tártak fel, Krisztus előtti 3. és 2. század fordulójáról. A szakemberek szerint a sírok számát és a sírmelléklet gazdagságát tekintve a Szlovákiában eddig feltárt legnagyobb kelta kori temetőre bukkantak. Mintegy nyolcvan sírt tártak fel. A temető körülbelül nyolcvanszor nyolcvan méter nagyságú területen volt és több generáció használhatta. A Barsi Múzeum régészeti anyagát 2003-tól láthatják a járási székhelyre látogatók. A több mint 100 000 darabot számláló múzeumi gyűjtemény természetrajzi, történelmi, régészeti, numizmatikai, művészettörténeti és népművészeti tárgyakat tartalmaz. A numizmatikai gyűjtemény több ezer érmét tartalmaz a római kortól kezdve a monarchiáig. A régészeti tárgyak közül a legértékesebbek a bronz,- a római, - és a népvándorláskorból származnak.

(sme, száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?