A Szövetség a déli kórházakba hívja a parlamenti „hősöket“

rimaszombat kórház
Rimaszombat |

A Szövetség képviselői tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy a parlament csütörtökön a második olvasatba utalta a sokat vitatott kórházreformot és felszólították a javaslatot megszavazó képviselőket, akiket Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő „hősöknek“ nevezett, hogy látogassák meg a déli kórházakat.

A rimaszombati kórház előtt tartott pénteki sajtótájkoztatón a Szövetség képviselői tiltakoztak a kórházreform ellen, melynek első olvasatát a parlment csütörökön elfogadta.

Meghívó a „hősöknek“

Forró Krisztián, a Szövetség elnöke elmondta, hogy a tervezett reform kapcsán a régiókban bizonytalanság és félelem lett úrra az embereken, mivel mindenki amiatt aggódik, hogy elveszíthetik a kórházaikat. Forró emlékeztetett, hogy a pártok csak a kampányidőszakban vesznek tudomást a déli régiók létezéséről, kormányra kerülve pedig megfeledkeznek róluk. „Ez sajnos a jelenlegi kormányra ugyanúgy érvényes.“ - mondta. Míg Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter jelezte, hogy több kórházat is meglátogat a reform kapcsán, ezek között nincsenek dél-szlovákiai intézmények. „Ezért állunk ma itt, hogy ide is meghívjuk a miniszter urat.“ - mondta Forró. Ugyanígy a több mint 70 ezer tiltakozó polgár nevében a kórházreformot megszavazó parlamenti „hősöket“ is meghívják a rimaszombati, királyhelmeci, nagykürtösi és felsővízközi kórházakba, mielőtt a javaslat második olvasatára is rábólintanának. „Vajon igazságos-e az, hogy a helyreállítási tervből Szlovákiába érkező milliókat a más régiókban lévő központi kórházak fejlesztésére fordítsák, talán újakat is építsenek és a Dél- és Kelet-Szlovákiában működő intézményeket leminősítik?“ - kérdezte Forró.

Refrom kell, de nem így

Mózes Szabolcs, a Szövetség alelnöke leszögezte, hogy nem azok a hősök, akik a parlamentben a fizetésükért dolgoznak, hanem azok, akik ezekben az elhanyagolt régiókban is helyt állnak, dolgoznak, aláírásokat gyűjtenek és aláírják a tiltakozó íveket. Mózes szerint csak egy pozsonyi íróasztal mellől tűnhet jó ötletnek, hogy egy itteni lakos Besztercebányára járjon kórházba. „Azok akik ezt kitalálták, nem a régióból szerezték az információikat.“ - mondta. Mózes aláhúzta, hogy a Szövetség nem a reform ellen van, mivel tudják, hogy az szükséges. Ugyanakkor az nem szólhat a kórházak bezárásáról, vagy elfekvőkké való minősítéséről. Szükséges lenne a koncepció ismertetése és a kórházak listájának nyilvánosságra hozatala.

Cziprusz Zoltán a rimaszombati kórház megmentéséért alakult petíciós bizottság nevében utasította el a kormány döntését. Elmondta, hogy a Lengvarský vezette egészségügyi minisztérium még arra sem méltatta a 36 ezer aláírót, hogy fogadja őket és meghallgassa a panaszaikat. Cziprusz nem érti, hogy királyhelmeci Gyimesi György képviselő (OĽaNO) hogyan támogathatta ezt a javaslatot, és hogy Grendel Gábor a parlament alelnökeként hogyan viccelődhetett azon a boton, amit Boris Kollár (Sme rodina) Nagyrőcén kapott, hogy azzal tegyen rendet a parlamentben.

A királyhelmeci petíciós bizottság tagjai a 18 ezer aláíró nevében kérték a minisztériumot, hogy tartsák meg a kórházat a jelenlegi állapotában, hiszen az minden évben nyereséggel zár és nincsenek adósságai. Ők is elismerték, hogy a reform szükséges, de még mindig várják, hogy Pozsonyból végre lemenjen valaki a Bodrogközbe, hogy elmondja mi várható és hogyan akarják azt megvalósítani.

Messzire érő következmények

Juhász Péter, a rimaszombati kórház főorvosa elmondta, hogy a jelenlegi információk szerint a rimaszombati kórházra az a sors vár, hogy elfekvővé minősítik le, ahol megszűnik az aktív ellátás. Juhász nem tudja elképzelni, hol fogják az embertömeget máshol ellátni. Elmondta azt is, hogy a régióban nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy heti két alkalommal ellenőrzésre járjanak pl. Besztercebányára. Arra is figyelmeztetett, hogy az aktív ellátás megszűnésével elöregszik a már meglévő csapat, és nem lesznek elérhetőek a különböző specialisták. Nem beszélve arról, hogy megindulna az elvándorlás, és a fiatal orvosok sem akarnának egy ilyen intézményben dolgozni. „Aki ezt a parlamentben megszavazza, az a saját népe ellen harcol.“ - zárta a főorvos.

Az Új Szó azon kérdésére, hogy a Szövetség felvette-e a kapcsolatot más szlovák pártokkal a nyomásgyakorlás érdekében, Forró Krisztián azt válaszolta, hogy mindenkivel hajlandóak tárgyalni, akiknek fontos a régiók képviselete.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?